Buďte lepčí

Přinášíme inspiraci v tom, co lidé (často) neumí a vy to můžete mít lepší, nebo to napravit… Takový, trochu jiný Magnolist.

1. Zvládněte základy první pomoci - Zkuste se zúčastnit kurzů, které nabízí Český Červený kříž nebo jiné organizace. 70 % lidí se v případě lékařské pohotovosti cítí bezmocných kvůli nedostatečným znalostem první pomoci.

2. Finanční gramotnost - Začněte sledovat své výdaje a příjmy, vytvořte si rozpočet, a začněte se učit o základech investování. Můžete využít online kurzy a materiály na téma osobních financí. Podle průzkumu nemá zhruba 2/3 dospělých dostatečnou finanční gramotnost.

3. Lepší digitální bezpečnost - Tipy: Používejte silná a unikátní hesla pro každý účet, aktualizujte pravidelně svůj software, a používejte dvoufaktorovou autentizaci (2FA) pro dodatečnou ochranu svých online účtů.  Více než 70 % kybernetických útoků je způsobeno nedostatečným nebo slabým heslem.

4. Myslete kriticky - Vyjadřujte své názory založené na faktech, ověřujte si informace u více zdrojů a učte se odlišovat kvalitní informace od nepodložených tvrzení. Podle průzkumu studie Stanfordské univerzity mají studenti a středoškoláci problém rozeznat, co je pravda a co dezinformace na internetu.

5. Opravujte věci v domácnosti - Snažte se opravit drobné problémy sami, než budete přemýšlet o nákupu nového výrobku. Existuje mnoho návodů a tutoriálů na internetu, které vám mohou pomoci. Více než polovina spotřebitelů vyhodí poškozený výrobek místo toho, aby ho pokusili opravit.

6. Spěte více - Vytvořte si pravidelný spánkový režim, vyhýbejte se elektronice a světlým obrazovkám před spaním a zaujměte relaxační činnosti, které vám pomohou se uklidnit. Každý třetí dospělý uvádí, že si denně dostatečně neodpočine nebo nevyspí. Maximálně 40 % dospělých uvádí, že alespoň jednou za měsíc usne během dne.

7. Zlepšete své sociální dovednosti - Pravidelně cvičte komunikaci a naslouchání, učte se pochopení emocí a empatie. Zapojte se do aktivit, které vás přinutí komunikovat s novými lidmi, jako je třeba klub nebo společenské organizace. Studie publikovaná v časopise "Psychological Science" ukázala, že lidé s dobrými sociálními dovednostmi projevují vyšší míru spokojenosti v mezilidských vztazích.

8. Environmentální vědomí - Minimalizujte používání jednorázových plastů, recyklujte odpad správně a podporujte udržitelné životní stylové změny, jako jsou menší nákupy a udržitelná doprava. Podle OSN každý obyvatel Evropské unie produkuje průměrně 481 kg odpadu ročně, češi 562 Kg.

9. Zálohujte data - Využívejte externí pevné disky nebo cloudové služby pro zálohování svých důležitých dat a fotografií. Pravidelné zálohování vás ochrání před ztrátou dat. Průměrná pravděpodobnost selhání pevného disku v průběhu prvních čtyř let používání je 22%.

10. Opravte si auto - Mějte v autě základní nářadí a naučte se provádět drobné opravy, jako je výměna žárovky nebo pneumatiky. V roce 2022 byl průměrný věk osobního automobilu v České republice 15,93 roku. EU má osobní automobil v průměru 11,8 let.

11. Zlepšete se v jazycích - Zkuste si osvojit několik základních frází a slov v jazyce, který byste rádi ovládali. Můžete si stáhnout jazykové aplikace nebo poslouchat jazykové lekce online. Pravidelně praktikujte a hledejte příležitosti mluvit s rodilými mluvčími, třeba na jazykových táborech nebo v online jazykových skupinách. Podle Evropské unie zná pouze 32 % Evropanů jiný jazyk, alespoň na základní úrovni.

12. Pozor na prevenci zdravotních problémů - Hlídejte pravidelné preventivní prohlídky u lékaře, věnujte se pravidelnému pohybu a sportu, jíte vyváženou stravu, omezte konzumaci alkoholu a nekuřte. Podle Světové zdravotní organizace se většina neinfekčním onemocněním (např. srdeční choroby, diabetis, nádory) dá předcházet prostřednictvím zdravého životního stylu.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj: Pexels.com

Články s podobnými tématy