Doporučení z Čar v písku o hudbě

Přinášíme rychlé tipy a nápady, co můžete vyzkoušet, abyste si užívali hudbu více naplno. Třeba, kde najít novou hudbu?

Čáry v písku zaměřené na téma hudby v životě přinesly řadu nápadů a tipů. Jak jsme psali ZDE, Měli jsme dva hosty - prvním byla Klára Nemravová, moderátorka, web designérka a zároveň zpěvačka a Veroniku Boulterovou - hudebnici a hlavně muzikoterapeutku. Zapojila se i řada účastníků a tady jsou nějaká doporučení.

Kde najít novou hudbu?

Objevování nové hudby může být vzrušujícím dobrodružstvím. Existuje mnoho způsobů, jak najít nové skladby a umělce,

1. Rádio: Poslouchání různých rádiových stanic, zejména těch specializovaných na alternativní nebo nekomerční hudbu, může být skvělým způsobem, jak objevit nové hudební skvosty. (Rádio 1, ČRO Vltava, ČRO D-Dur, ČRO Jazz.

2. Spotify a podobné streamingové služby: Mnoho streamingových platforem, včetně Spotify, nabízí personalizované playlisty jako "Discover Weekly," které vám doporučí novou hudbu na základě vašich hudebních preferencí.

3. Seriály a filmy: Hudba v televizi a filmech může být inspirací k objevení nových umělců. Dějová hudba může být nádherným způsobem, jak objevit hudbu, kterou byste jinak nepoznali. Shazamujte a sbírejte zajímavé interprety.

4. Tonda Parma a podobní hudební nadšenci: Sledování hudebních kritiků a recenzentů vám může pomoci objevit novou hudbu, která se hodně líbí odborníkům. A zrovna Tonda Parma toho dává hromady.

5. Mezinárodní hudební scéna: Sledování toho, co se hraje v jiných zemích, může být fascinujícím způsobem, jak objevit nové hudební styly a umělce. Sledujte festivaly, koncerty, titulky časopisů i webu.

6. Můžete poslouchat Magnoli playlisty: Občas pro vás nějaký připravujeme. Třeba ZDE

7. Můžete objevovat různou muziku díky odborníkům, jako Rick Beato (jeho kanál je ZDE): kteří mohou přinést zajímavý pohled na hudbu. Každý se v hudbě vyvíjí a mění, takže je důležité neustále zkoušet nové věci a objevovat nové zvuky a umělce.

Všechno kolem nás zní a měli bychom i my

Jak zaznělo, nejjednodušší hudebním nástrojem je lidský hlas, jenom se ho bojíme používat, protože nás někdo může slyšet, stydíme se za nedokonalé výkony. A je to zbytečné - jak Veronika uvedla: "Nebojme se zpívat aspoň jeden tón, i když to bude třeba falešně." V podstatě vlastně ani nejde, abychom zpívali falešně a rozhodně ne jeden tón. Hudba je vnitřním projevem našeho vnitřního já, umí vyjádřit city a nesmírně nám může pomáhat se vyjádřit a hlavně uvolnit.“

Zpívejte s texty

Jedním z nejzábavnějších způsobů, jak si nově užít hudbu, je zpívat s texty, které jsou v aplikacích, jako je Apple music nebo Spotify skoro u všech k dispozici. Najděte si známou skladbu, zapněte titulky/text a doprovázejte zpěv svými výkony. Ideálně hromadně, celá rodina – v autě, večer, nebo třeba na párty.

Hrajte na to, co můžete hned

Abyste začali vytvářet hudbu, nepotřebujete chodit dlouhá leta do kurzu. Můžete začít hned. Používejte brumle, tibetské mísy, djembe, bubínky a tamburíny, gongy, fujary, píšťalky a další jednoduché nástroje.

Klidně zkuste o textovat nějakou skladbu

Dalším zajímavým typem může být zkusit si otestovat a zároveň zpívat nebo doprovázet nějakou známou  a oblíbenou skladbu. Získáváme tím úplně jiný pohled, jiný rozměr hudby nebo své oblíbené skladby.

Další poznámky o Čarách v písku máme ZDE

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj David Borůvka (děkujeme)

Články s podobnými tématy