Nosek: O uměleckém řemeslu a hraní si

Propojil desítky známých výtvarníků, děti i seniory a nepřestává si hrát. Uznávaný autor mnoha uměleckých děl a unikátních technik, ak. mal. Boris Nosek, si nenechá vzít svobodu.

„Jsou jisté hranice, za které by umělec neměl zajít“, říká v rozhovoru zarputilý výtvarník, který se nebojí neprobádaných technik a překvapivých uměleckých postupů. 

Když nedávno s přáteli otevřel svou vlastní galerii v centru Prahy, dočkal se zaslouženého aplausu. Desítky let dřiny a překonávání sebe samého i zrakového handicapu, jsou protkány odvahou riskovat a vstupovat do neprobádaných vod. Díky šíři jeho záběru, od obrazů a grafik až k unikátnímu porcelánu, je zjevením tuzemského výtvarného světa. 

Od dětství miluje zvířata a tvrdí, že inspiraci nehledá, jelikož k němu přichází sama. Třeba na cestách při objevování různorodých kultur, v hudbě či rozmanité přírodě. Ačkoliv ho symbolizuje silná sebevíra, neztrácí soudnost a pokoru. „Když jsi do toho moc zakoukanej, obrať obraz ke zdi a týden se k němu nevracej. Teprve pak objevíš chyby“ cituje slavného prof. Čepeláka, který ho tak ovlivnil. Dodnes vzdělává nejen sebe, ale odbornou i laickou veřejnost, pro kterou otevřel výtvarnou akademii. Seniorům i malým dětem tak připomíná nutnost si neustále hrát a objevovat nové techniky.

  • Kde se dá nacházet inspirace? 
  • Proč by nás mělo bavit to, co děláme? 
  • Jakto, že svoboda a hraní přináší nejvíce?
  • V čem a jak může člověka naplňovat učení dětí i dospělých?

Poslechněte si rozhovor s mužem, pro kterého neexistují paradigmata a nebojí se jako tvůrce neustále překvapovat.

Podcast najdete na vašich oblíbených podcastových platformách:

 

Autoři: Tomáš Poucha, David Seibert a Antonín Parma

Autorem fotografie je Salim Issa

Články s podobnými tématy