Prokop: O tom, jak hudbu zachytit objektivem

Ivana Prokopa zná jako fotografa, výtvarníka a někdejšího aktivistu Jazzové sekce ve světě tuzemské hudby skoro každý. Jak se na pódiu fotí takoví Rolling Stones?

Svou pracovitostí, laskavostí a obětavostí se zapsal do srdcí tisíců umělců, jimž pomáhal produkovat jejich hudební i jiné kulturní počiny. Toužil být hudbě nablízko, a tak si k ní vybojoval cestu.

„Každá fotografie je osobní výpovědí svého autora, podstatná je ale její přenositelnost na ty, kteří u toho nebyli. A nejlepší je, když tam takový člověk vidí ještě něco navíc“ popisuje svou nejsilnější vášeň Ivan Prokop. Do světa hudby ho vtáhl starší bratr a úspěšný interpret Michal Prokop. Když Ivan zjistil, že na dráhu hudebníka nejspíš nemá, od grafické práce se postupně dopracoval k dráze fotografa, který dokáže autenticky zaznamenat prostředí a prožitky během koncertů. 

„Někdy se stane, že mě dění na pódiu tak pohltí, že zapomenu zmáčknout spoušť“, připouší s úsměvem fotograf, který měl to štěstí osobně potkávat a fotit takové světové hvězdy, jako např. Rolling Stones, Franka Zappu, Toma Waitse, Bobbyho McFerrina, Santanu či Iggyho Popa.

Dnes stojí s přáteli za mezinárodním projektem Jazz World Photo a nepřestává tvrdě pracovat přesto, že by již mohl v klidu odpočívat. Produkce výroby audiovizuálních nosičů, výstavy, soutěže, tomu všemu Ivan Prokop pomáhá svými zkušenostmi k životu.

  • Proč je pořád dobře naladěný?
  • Proč je nejen jako fotograf občas neviditelný?
  • Jak je to s focením živé hudby?
  • Jak se děje, že jednu věc vyfotí každý jinak?

Poslechněte si rozhovor s člověkem, který si našel cestu skrze svou lásku k hudbě a přemýšlí o tom, jak neopakovatelné okamžiky autenticky zachytit pro ostatní.

Podcast najdete na vašich oblíbených podcastových platformách:

 

Autoři: Tomáš Poucha, David Seibert a Antonín Parma

Foto zdroj Magnoli

Články s podobnými tématy