Můžeme si zlepšit sluch?

O uši a svůj sluch se dost často moc nestaráme a přitom bychom měli – přinášíme pár tipů, jak na to.

Meditujte

Sluch je z velké části ovlivněn úrovní našeho soustředění. Kolikrát se vám stalo, že jste se s někým bavili a najednou jste přes celou místnost zaslechli své jméno, i když jste ho neposlouchali? Je to tím, že spoustu zvuků filtrujeme a tudíž nevnímáme. Pomocí meditace potom můžeme zlepšit svou schopnost soustředit se na konkrétní zvuky.

Zkuste zavřít oči a poslouchat různé zvuky - auta v dálce, tiché bzučení elektrických zařízení, šumění vody nebo třeba zpěv ptáků. Identifikací jednotlivých zvuků a místa, odkud přicházejí, můžete trénovat svůj mozek, aby vybíral zvuky z rušného prostředí, a díky tomu zlepšovat své sluchové schopnosti.

Hrajte karty a stolní hry

Mozek určuje, jak zpracováváme zvuky, které přijímají naše uši. Tak, jako jiné části našeho těla potřebují procvičovat, ani s mozkem tomu není jinak. Ideální jsou na to různé typy hlavolamů a her, které mohou zlepšit nejen zdraví vašeho mozku, ale ve výsledku i váš sluch.

Třeba hraní karet nebo jiných oblíbených stolních her zlepšují sluch, aniž byste si to uvědomovali, protože stimulují mozek a vaši schopnost naslouchat. Kromě toho udržují a rozvíjí vaši schopnost slyšet také mluvení a komunikace s ostatními lidmi.

Poslouchejte hudbu

Poslech složitější hudby a soustředění se na drobné nuance je základ muzikoterapie - může to nejen pomoci zlepšit váš sluch a schopnost vnímat odlišné zvuky, ale může také podpořit úlevu od bolesti, zlepšit rekonvalescenci u osob, které se zotavují po poranění mozku nebo mrtvici, a také posiluje schopnost poslechu řeči, jako takové.

I když k dosažení maximálního účinku potřebujete muzikoterapeuta, pouhé soustředění na hudbu může stačit ke stimulaci mozku a zlepšení schopnosti soustředění.

Cvičte jógu nebo tai-či

Vaše uši jsou ovlivňovány stresem i krevním oběhem, takže mezi nejlepší způsoby, jak můžete podpořit zdravý sluch, patří uklidňující, lehká cvičení, která zároveň podporují krevní oběh, jako je jóga nebo tai-či. Pomalá protažení uvolňují tělo, podporují krevní oběh, zatímco poklidnost cvičení vám může pomoci udržet si čistou hlavu a soustředit se, což snižuje stres.

Vyhýbejte se hlasitým zvukům - Nadměrný hluk je jednou z nejčastějších příčin ztráty sluchu. Ztlumte hlasitost, používejte špunty do uší, pokud musíte být v hlasitém prostředí.

Mějte uši v suchu a v teple – Nadměrný chlad, ale i vlhkost mohou vést k problémům, infekcím a hromadění vosku, což může způsobit problémy se sluchem.

Nekuřte - výzkumy ukazují, že kouření může více než zdvojnásobit riziko ztráty sluchu. Je to proto, že průtok krve a kyslíku je klíčový pro udržení zdravých buněk ve vnitřním uchu a obojímu brání nikotin a oxid uhelnatý. Kouření také dráždí sliznici středního ucha a narušuje normální funkci Eustachovy trubice.

Pozor při užívání léků - Některé léky na předpis mohou mít vedlejší účinky související se ztrátou sluchu…

Pozor na nadměrné hromadění ušního mazu - Může ovlivnit váš sluch a způsobit, že se vám zvuky budou zdát tlumené. S vatovými tyčinkami je to trochu sporné – obecně se moc nedoporučují – lepší je zajít za odborníkem

Pravidelně navštěvujte odborníka – ať už svého lékaře, nebo pravidelné vyšetření sluchu – nic tím nezkazíte – naopak.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy