Znáte se? Umíte se popsat?

Abychom mohli něco v životě změnit, je potřeba být schopní se realisticky popsat a moc si u toho nelhat, ale ani se moc neničit. Jak se to dělá?

Zadání je polovina úspěchu. Pokud chceme něco změnit, musíme vědět, jak jsme na tom a co chceme opravdu změnit. Jenomže, máme sklony věci překrucovat, neříkat sami sobě nebo světu pravdu. Jak si poodstoupit a sami se popsat?

 1. Kdo jsem? - Začněte tím, že se zamyslíte nad svou identitou a hodnotami. Co je pro vás důležité a co vás definuje? Je dobré se nad tím podívat z pohledu sebe, ale i z pohledu vašeho bližšího i vzdálenějšího okolí.
 2. Jaký je můj vztah k sobě? - Jaký máte vztah ke svému tělu, mysli a emocím? Jak se cítíte ve své kůži? Jak si dáváte záležet na svém duševním zdraví a jak se staráte o své emocionální pohodlí?
 3. Jaký je můj životní styl? - Jak trávíte svůj čas? Jaké aktivity a zájmy vás naplňují a dávají smysl vašemu životu? Jak to sedí s těmi přechozími otázkami?
 4. Jaké jsou mé cíle? - Jaké cíle máte v různých oblastech života, jako je kariéra, vztahy, osobní růst a zábava? Jak se to časem měnilo a mění? Jak to sedí s těmi přechozími otázkami?
 5. Jaký mám vztah k ostatním? - Jaký je váš přístup k vytváření a udržování vztahů? Jakým způsobem ovlivňujete životy lidí kolem sebe?
 6. Jakým způsobem naplňuji svůj život? - Co vám dává smysl a radost? Co vám pomáhá cítit se naživu a jak naplno jste zapojeni do života? Jak to sedí s těmi přechozími otázkami?

Velice silné v těchto otázkách a oblastech sledovat, jak okruhy sedí mezi sebou. Sedí odpovědi o tom, kdo jste s tím, jaký máte životní nebo kariérní styl nebo plány? Sedí s vaším životním naplněním?

Na co bychom si ale mohli dávat pozor…

Při popisu ideálního obrazu sebe sama je důležité být realistický a zároveň se vyhnout otázkám, které by mohly vést k negativnímu sebehodnocení nebo k pocitu nedostatečnosti.  

 1. Jaký jsem ve srovnání s ostatními? - Srovnávání se s ostatními může vést k pocitu nedostatečnosti a nesmyslné soutěživosti.
 2. Proč nejsem tak úspěšný/á jako někdo jiný? - Tato otázka může podnítit negativní srovnávání a nespokojenost se sebou.
 3. Proč nemám všechno, co mají ostatní? - Koncentrace na materiální věci a majetek může zkreslit vaši představu o skutečných hodnotách a spokojenosti.
 4. Proč jsem v minulosti udělal/a takové chyby? - Zkoumání minulých chyb může být užitečné, ale přílišné soustředění se na ně může vyvolat pocit viny a zklamání.
 5. Proč se mi nedaří v určité oblasti? - Tato otázka může vést k pocitu selhání a ztráty motivace.
 6. Proč nemám všechny odpovědi a nevím, co dělat? - Nejste povinni mít všechny odpovědi a plán připravený k provedení. Nejistota a učení se jsou součástí života.
 7. Co si o mně myslí ostatní? - Přílišné zvědavost ohledně toho, co si ostatní o vás myslí, může vést k pocitu úzkosti a nesvobody.
 8. Proč se mi nedaří být šťastný/á pořád? - Očekávání neustálého štěstí může vést k frustraci a nereálným nárokům na sebe.
 9. Proč nejsem dokonalý/á? - Žádný člověk není dokonalý a směřování k dokonalosti může být frustrující a neudržitelné.
 10. Co když selžu? - Přílišné zaměření na možnost selhání může brzdit pokusy o nové zkušenosti a růst.

Mnohem lepší se dívat se na svět zcela obráceně – tedy položit si otázky pozitivně

 1. Jak se mohu inspirovat od ostatních, abych dosáhl/a svých cílů?
 2. Jak mohu zdůraznit své jedinečné kvality a zároveň se stále zlepšovat?
 3. Jak mohu nalézt rovnováhu mezi svými zájmy a zodpovědnostmi?
 4. Jak mohu budovat pozitivní a podporující vztahy s lidmi kolem sebe?
 5. Jak mohu využít minulé zkušenosti, abych se neustále učil/a a rostl/a?
 6. Jak mohu přijmout nejistotu jako přirozenou součást života a učit se z nových situací?
 7. Jak mohu dělat rozhodnutí a jednat na základě svých vlastních hodnot, bez ohledu na názory ostatních?
 8. Jak mohu každý den nalézt důvody k radosti a ocenění věcí, které již mám?
 9. Jak mohu slavit své úspěchy a zároveň se soustředit na neustálý růst?
 10. Jak mohu přijmout své nedokonalosti jako součást svého osobního putování a tréninku?

Tak co, jak se vidíte?

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj: Pexels.com

Články s podobnými tématy