Co takhle něco sbírat?

Sbírat se dá ohromné množství věcí a můžete s tím začít hned. Kde ale vůbec začít? Jak to vlastně dělat? Připravili jsme seznam a pomůcky.

Nesběratelé se často ptají: "Proč lidé vůbec něco sbírají?" Odpověď se samozřejmě u každého sběratele liší. Pro někoho je to zábava, pro někoho způsob se něco naučit, připomínat si něco nebo mít něco hezkého na koukání. Kromě těchto výhod je sběratelství také způsobem, jak se lidé mohou spojit s komunitou. Každopádně, co je dobré zohlednit:

Co vás zajímá, fascinuje láká? Většina zájmů má něco, co můžete sbírat. Ať už je to architektura (knihy, pohlednice, fotografie) hudba (desky, fotografie, notové party), televizní pořady a filmy (mají často své vlastní zboží, plakáty, jednotlivé díly) nebo třeba sošky ze 60. let.

Máte na to? Ne všechno se shoduje s naším rozpočtem. Ale může to být i něco levného – ať tradiční magnety na ledničku nebo známky, ale třeba v umění to mohou být grafiky nebo reprodukce místo olejů, angličáky místo velkých aut a některé sběratelské předměty vás nemusí stát téměř nic – jako třeba sušené květiny, dopisy od přátel nebo třeba prázdné lahve.

Kam to dáte? Různé sběratelské předměty vyžadují různé způsoby uložení ale i prezentaci. Něco si dáte do alba (fotografie, peníze, známky nebo pohlednice), na něco potřebujete větší úložný prostor, ale třeba i ochranu před sluncem, vlhkem, nebo i před dětmi a zvířaty.

Máte na to čas? To platí zejména pro ty, kteří rádi sbírají vzácné předměty, které se těžko hledají a sběratelé za nimi často musí cestovat, případně je udržovat (čistit, zalévat, krmit…)

Chcete na tom vydělat? Pro mnohé je sběratelství víc než jen koníček. Je to také investice. Vzácné a žádané sběratelské předměty mohou stát celé jmění, ale jejich ceny mohou ještě vzrůstat.

Co tedy sbírat

Numismatika - mince, papírové peníze a medaile patří k nejčastějším sbírkovým předmětům. Sběratelé často začínají sbírat mince z měny své rodné země a později se věnují i jiným měnám.

Šperky – sbírat drahé kovy může být drahé, mnoho starožitnictví, garážových výprodejů, a dokonce i skříň po prarodičích může mít skryté skvosty. Jde jen o to, abyste si na ně dávali pozor.

Automobily – Samozřejmě můžeme brát v úvahu skutečná auta, ale můžete se vrhnout i na miniatury. Některá miniaturní auta mají skutečné motory, které si někteří sběratelé rádi upravují.

Starožitný nábytek - je jednou z nejoblíbenějších oblastí – často spojené s restaurováním.

Hodinky a hodiny – malé pokračování šperků - lidé sbírají různé druhy - náramkové, kapesní, budíky nebo třeba pendlovky.

Barové nádobí – vše, co barmani používají k přípravě a podávání koktejlů a dalších alkoholických nápojů. Patří sem sklenice, mixéry, šejkry, otvíráky na lahve a další nástroje.

Víno – Řada vín má po zrání lepší chuť, takže zrající vína jsou obvykle mnohem hodnotnější než vína čerstvá. Z tohoto důvodu může být sbírání vína také skvělou investicí. Pro milovníky vína, kteří hledají levnější věci do sbírky, jsou oblíbené také zátky a láhve od vína.

Lahvičky na parfémy (plné, či prázdné) - Parfémy se často dodávají v jedinečných a krásných obalech. Proto se lahvičky na parfémy staly jednou z nejoblíbenějších sběratelských věcí.

Knihy - jedna z nejoblíbenějších sběratelských věcí a můžete je sbírat podle žánru, autora nebo jazyka.

Nože - I to jsou zajímavé střípky historie, možná trochu násilné, ale jsou velice různorodé.

Peří - Sbírání kousků života je také krásný koníček. Peří různých barev, textur a velikostí je skvělým způsobem, jak se učit, vstřebávat a cítit něco zcela vzdáleného tomuto světu.

Kameny a krystaly - v přírodě se nachází spousta drahokamů, které dobře vypadají a někdy také hodně stojí. Sežeňte několik základních pískovců, vápenec, sopečné sklo…

Klíče – tajemné a velice, velice rozmanité – navíc často bez jiného užití, takže hezká kratochvíle…

Komiksy – velký trh a tedy možností (sice hodně v zahraničí) je také kolem komixů a nemusí se jednat jen o superhrdiny.

Hudba – Vinyly, CD a DVD - Milovníci hudby mají spoustu věcí, které mohou sbírat. Jedním z nich jsou například vinylové desky. Ani CD a DVD neztratily (úplně) svou hodnotu – řada sběratelů považuje stará CD a DVD za rovnocenná s klasickými knihami.

Vintage filmové plakáty – je to jedna z obtížnějších věcí na sbírání. Před rokem 1940 dostávala oficiální filmové plakáty pouze kina a ještě je musela vracet zpět producentům. Jinak se dají i celkem špatně skladovat tak, abyste je viděli a také sběratelé je moc nedoporučují rolovat.

Fotoaparáty - patří k nejúžasnějším sbírkám, od historických až po digitální. Většina sběratelů se zaměřuje na historické fotoaparáty.

Záložky - vyrábějí se ve všech tvarech, barvách a velikostech. Většina z nich je vyrobena z papíru nebo lepenky, ale některé mohou být také magnetky nebo stužky.

Písek - je jednou z nejoblíbenějších věcí, které se při cestování sbírají. Většina sběratelů ho skladuje v lahvích. Mnozí si také rádi vyrábějí vlastní etikety a nádoby.

Známky - V současné době je na světě více než 60 milionů filatelistů.

Pohlednice - Stejně jako známky jsou pohlednice levné a snadno se skladují. Jsou také snadno k sehnání, protože je prodává většina obchodů se suvenýry a knihkupectví. Lidé často volí mezi lokalitou a tématem.

Vstupenky a jízdenky – to možná nezní tak cool jako sbírání fotoaparátů nebo aut, ale je to zábavný koníček sám o sobě. Ať už se může jednat o akce a cesty, kde jsme byli sami, nebo kde byl někdo z okolí.

Dopisy - Ručně psané dopisy jsou oblíbeným sběratelským artiklem, ale někteří sbírají i staré dopisy psané na psacím stroji. Někteří dokonce sbírají dopisy v různých jazycích. Je důležité je správně ukládat a skladovat.

Fotografie - Lidé si často neuvědomují, že mají sbírku fotografií, dokud se neproberou svým skladištěm. Stejně jako dopisy i fotografie nabízejí pohled do minulosti.

Panenky - jsou oblíbenou sběratelskou záležitostí i pro dospělé. K dispozici jsou plastové panenky, látkové panenky, malé panenky, a dokonce i panenky v lidské velikosti. K panenkám se často dodává, nebo vyrábí oblečení, do kterého je můžete oblékat.

Sušené květiny a rostliny - jsou levné až bezplatné a jsou to krásné sběratelské předměty. Někteří lidé sbírají sušené květiny a rostliny tak, že sbírají spadané rostliny ve veřejných parcích. Někdo sbírá na zahradě, nebo v květinářství.

Obrazy a umění obecně– lidé se zaměřují na jednoho umělce, určitý směr, techniku nebo třeba jen začínající umělce – to vás nemusí zruinovat.

Tetování – ta mají, stejně jako obrazy různé styly, které se mohou u jednotlivých umělců lišit.

Tenisky – tedy běžný nebo sportovní typ obuvi s gumovou podrážkou. Někdo sbírá tenisky jedné značky, stejného designu nebo barvy. Tenisky se špatně skladují. Přesto však mnozí sběratelé radí, abyste si ponechali originální krabici od bot - prodají se za mnohem vyšší cenu.

Knoflíky - patří mezi nejmenší věci, které se dají sbírat. Starožitné knoflíky jsou vzácné a těžko identifikovatelné, jsou obvykle porcelánové, dřevěné nebo z jiných neplastových materiálů. Často jsou vyráběny ručně a výrobci knoflíků na ně malovali jedinečné vzory.

Gumy, ořezávátka, nebo tužky – trochu jsme to spojili, ale jedná se o levné, velice rozmanité předměty, které můžete shánět prakticky kdekoliv.

Věci jedné barvy – Někdo se nerad omezuje na určitou položku, ale na věci stejné barvy – lidí sbírají téměř cokoli, od knih po boty, pokud to má určitou barvu, případně různé odstíny jedné barvy nebo určitou barevnou paletu. Na podobné sbírky jsou nejčastěji vyčleněny celé místnosti, nebo minimálně jedna výstavní police.

Autor:to Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy