Jak začít novou kariéru?
Nebylo by zajímavé změnit prostředí, oblast zájmu nebo celý přístup k životu? Přinášíme několik tipů a vhodných kroků.
Začít novou kariéru nebo podnikání ve středním věku může znít jako obrovská výzva, ale je to zároveň období, kdy máte k dispozici jedinečnou kombinaci zkušeností, moudrosti a osobní stability. Ať už hledáte nové pracovní uplatnění, nebo sníte o vlastním podnikání, správný přístup a pečlivá příprava vám mohou otevřít dveře k novým možnostem.
Aktuální data ukazují, že stále více lidí se rozhoduje změnit kariéru nebo začít podnikání právě ve středním věku. Navíc se posouvá doba, po kterou lidé plánují pracovat. Podle nedávné studie AARP je to 61% lidí ve věku 45-74 let, kteří plánují pracovat i v důchodu, přičemž mnoho z nich uvažuje o změně kariéry nebo zahájení podnikání. Třeba v USA jsou lidé ve věku 55-64 let nejrychleji rostoucí skupinou nových podnikatelů. I když, samozřejmě, nemusí jít pouze o začátek podnikání…
Proč vlastně začít novou kariéru?
Mnoho lidí se rozhoduje pro změnu kariéry nebo start podnikání z různých důvodů. Možná sami cítíte, že vaše současná práce již nenaplňuje vaše očekávání nebo hodnoty, nebo jste objevili nové zájmy a talenty, které chcete rozvíjet. Anebo se chcete vrátit k tomu, co vás už kdysi bavilo.
Hlavní důvody pro změnu kariéry
Zkuste se zamyslet, jestli to nebude také váš případ. Možná zjistíte, že vám nic podobného nehrozí - což je není vůbec špatné ;).
1. Vyhoření a nespokojenost s prací
Podle průzkumu Gallup se přibližně 44 % zaměstnanců cítí ve své práci vyhořelých. Vyhoření je častým důvodem, proč lidé hledají změnu, zejména po letech strávených v jedné oblasti. Mohla by změna pracovního prostředí nebo přechod na jinou rychlost (třeba i na částečný úvazek) pomoci snížit stres a zvýšit vaši pohodu? Pokud ano, může být čas na změnu kariéry.
2. Hledání smysluplnější práce
Výzkumy ukazují, že lidé, kteří změnili kariéru v pozdějším období, jsou často více spokojení a motivovaní než ve své předchozí kariéře. Mnozí hledají práci, která jim přináší větší smysl a naplnění.
Ujasněte si své hodnoty a co je pro vás důležité. Hledejte kariérní možnosti, které jsou v souladu s vašimi osobními hodnotami a cíli.
Zkuste si na začátek třeba vůbec vyjasnit, co to vlastně vaše osobní hodnoty jsou a jestli se třeba nezměnily. Třeba na cvičení ZDE.
3. Finanční nezávislost a stabilita
Už jsme psali o skutečnosti, že mnoho lidí plánuje pracovat i v důchodu, často kvůli finančním potřebám nebo touze po udržení aktivního životního stylu. Ale ono to nemusí být jen o tom, že potřebujete více peněz. Je také možné, že už jich tolik nepotřebujete (bývá to překvapivé zjištění).
Možná už toho dost máte, můžete si užívat z toho, co se vám již podařilo. Také se prostě mohla změnit situace - děti mohou být z domu, celý svět je trochu jiný a možná i jednodušší.
4. Osobní a profesionální růst
Je zajímavé, jak hrozně se změnil svět a celkový přístup. Skoro všechny disciplíny prochází velmi výraznými změnami a posuny. Ať jsou to technologie, postupy, ale třeba i nové poznatky a souvislosti. Všechno to vede k tomu, že NĚKDE JINDE toho na nás může čekat ohromné množství nového, jiného. Navíc, díky našim zkušenostem toho už hodně můžeme znát a rozvíjet se v nových oblastech, může být prostě fascinující. Hledejte příležitosti k dalšímu vzdělávání a zvažte možnosti podnikání.
5. Změna životních priorit
Mnoho lidí kolem padesátky mění své životní hodnoty a cíle. Výzkumy ukazují, že lidé v tomto věku začínají více dbát na prevenci nemocí, zdravou výživu a fyzickou aktivitu. Hodně z nás tak v této životní fázi často hledá hlubší smysl a snaží se zanechat pozitivní odkaz. Výzkumy ukazují, že lidé v této fázi života věnují více času a energie na budování a udržování významných vztahů.
Na začátku je zadání
Než se pustíte do nové kariéry nebo podnikání, je důležité si udělat čas na sebereflexi a zhodnocení svých dovedností a zájmů.
- Sebehodnocení: Uvědomte si své silné stránky, zájmy a hodnoty. Zkuste si odpovědět na otázky, co vás opravdu baví a co vám jde dobře.
- Plánování a příprava: Pečlivé plánování je základním kamenem úspěchu při změně kariéry nebo zahájení podnikání. Vytvořte si finanční plán pro přechod na novou kariéru nebo start podnikání. Zvažte své finanční potřeby a možnosti, jak zajistit dostatečný příjem během přechodného období. Zahrňte náklady na vzdělávání, přechodné období bez příjmu a případné investice do nového podnikání.
- Mentoring: Najděte si mentora, který vám může poskytnout rady a podporu. Mentor může být někdo z vašeho profesního okolí nebo odborník z oboru, do kterého se chystáte vstoupit.
- Vzdělávání a získávání nových dovedností - Vyhledejte kurzy a certifikace, které vám pomohou získat potřebné dovednosti pro novou kariéru.
- Networking - Zapojte se do profesních organizací a zúčastněte se konferencí a seminářů. Networking vám může pomoci získat cenné rady a kontakty.
Inspirativní příběhy úspěšných lidí
Zakladatel KFC, Harland Sanders, začal svůj úspěšný podnik ve věku 65 let. Po mnoha neúspěších a těžkostech se mu podařilo vybudovat jednu z nejznámějších značek rychlého občerstvení na světě.
Vera Wang, nyní přední módní návrhářka, začala svou kariéru v módě až ve věku 40 let. Předtím pracovala jako redaktorka v módním časopise a bruslařská trenérka.
Ray Kroc koupil McDonald's ve věku 52 let a přeměnil ho na globální franšízový gigant. Předtím pracoval jako prodejce mléčných strojů.
Ale opravdu nemusíte rozjet novou, celosvětovou frančízu… Můžete najít nové naplnění. Klíčem k úspěchu je pečlivá příprava, sebereflexe a využití vlastních zkušeností a kontaktů. Promyslete to...
Autor: Tomáš Poucha
Foto zdroj pexels.com