Co (ne)víte o testosteronu?

V oblasti testosteronu a jeho postupném poklesu existuje mnoho mýtů a nedorozumění, které mohou vést k nesprávným závěrům a rozhodnutím.

Testosteron je klíčový mužský pohlavní hormon, který má zásadní vliv na různé aspekty zdraví, včetně svalové hmoty, kostní hustoty, nálady, energetické hladiny a sexuálního zdraví. Po dosažení 40 let dochází u mužů k postupnému poklesu hladiny testosteronu, což může mít různé fyzické a psychické důsledky.

Jaké jsou nejčastější chyby, omyly a nejasnosti?

 

Testosteron klesá jen u mužů

Omyl: Je běžně věřeno, že pokles hladiny testosteronu je výhradně mužský problém.

Skutečnost: I ženy produkují testosteron, i když v menších množstvích. S věkem také dochází k poklesu hladiny tohoto hormonu u žen, což může ovlivnit jejich zdraví a pohodu.

2. Nízký testosteron se projevuje pouze sníženým libidem

Omyl: Nízký testosteron způsobuje pouze pokles sexuálního apetitu a erektilní dysfunkci.

Skutečnost: Nízké hladiny testosteronu mohou ovlivnit široké spektrum fyzických a psychických funkcí, včetně únavy, deprese, ztráty svalové hmoty, snížení kostní hustoty a změny nálady.

3. Pouze starší muži mají nízkou hladinu testosteronu

Omyl: Nízký testosteron se vyskytuje pouze u mužů starších 60 let.

Skutečnost: Pokles hladiny testosteronu může začít již po 30. roce života a postupně se zrychluje po čtyřicítce. Mladší muži mohou také trpět nízkou hladinou testosteronu v důsledku zdravotních problémů, stresu nebo životního stylu.

4. Testosteronová terapie je jednoduché a bezrizikové řešení

Omyl: Testosteronová substituční terapie (TRT) je snadným a bezpečným způsobem, jak vyřešit všechny problémy spojené s nízkou hladinou testosteronu.

Skutečnost: Testosteronová terapie může mít vedlejší účinky, jako je zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění, problémy s prostatou a další zdravotní komplikace. Terapie by měla být vždy prováděna pod dohledem lékaře a měla by být zvážena všechna rizika a přínosy.

5. Testosteronové doplňky a přírodní produkty jsou stejně účinné jako léky na předpis

Omyl: Doplňky stravy a přírodní produkty, které slibují zvýšení hladiny testosteronu, jsou stejně účinné jako léky na předpis.

Skutečnost: Mnoho doplňků stravy nemá dostatečný vědecký základ a jejich účinnost a bezpečnost nejsou vždy ověřeny. Je důležité konzultovat užívání těchto produktů s odborníkem, aby bylo zajištěno jejich bezpečné a efektivní použití.

6. Pouze fyzická aktivita může zvrátit pokles testosteronu

Omyl: Pravidelné cvičení samo o sobě stačí k tomu, aby se zabránilo poklesu hladiny testosteronu.

Skutečnost: I když pravidelná fyzická aktivita může pomoci udržet hladinu testosteronu a zlepšit celkové zdraví, není to jediný faktor. Strava, spánek, zvládání stresu a další aspekty životního stylu hrají také důležitou roli.

7. Nízký testosteron je vždy jasně rozpoznatelný

Omyl: Nízká hladina testosteronu je vždy snadno rozpoznatelná díky zjevným symptomům.

Skutečnost: Příznaky nízké hladiny testosteronu mohou být subtilní a snadno přehlédnutelné nebo mohou být mylně přičítány jiným zdravotním stavům. Diagnostika vyžaduje krevní testy a odborné vyšetření.

8. Všichni muži po čtyřicítce potřebují testosteronovou terapii

Omyl: Každý muž starší 40 let by měl užívat testosteronovou substituční terapii, aby udržel hladinu testosteronu.

Skutečnost: Ne všichni muži potřebují testosteronovou terapii. Léčba je indikována pouze u mužů s klinicky nízkou hladinou testosteronu a specifickými symptomy. Preventivní užívání bez medicínského důvodu není doporučeno.

9. Nízký testosteron ovlivňuje pouze fyzické zdraví

Omyl: Nízký testosteron má vliv pouze na fyzické aspekty zdraví, jako je svalová hmota a libido.

Skutečnost: Testosteron ovlivňuje také mentální zdraví, včetně nálady, kognitivních funkcí a celkové psychické pohody. Nízké hladiny mohou vést k depresím, úzkosti a snížené mentální ostrosti.

Tak co, bylo vám to všechno jasné?

Další informace na toto téma, můžete najít ZDE - Když ubývá testosteron...

Autor: Petr Horák

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy