Jste dostatečně zvědaví?

Milanovi bude 50 a tvrdí, že má v životě víceméně hotovo. Už dosáhl toho, čeho chtěl, má pocit, že už ho nic moc nečeká a že už všechno podstatné zná.

Potkali jsme se s Milanem po delší době na jedné konferenci, kam ho pracovně poslala jeho firma. Zaskočilo mě, jak zestárl. Vlastně se chlubil, jak na to vyzrál, že má všechno hotové a taky se přiznal, že toho od života moc nečeká. Nebylo to moc příjemné setkání.

Lidé se mohou dostat do podobných stavů pasivity z různých důvodů. Někdy to může být důsledek opakovaných zklamání nebo nepříjemných životních událostí. Jindy jde o dlouhodobý pocit stagnace, kdy se zdá, že životní situace zůstává stejná nebo se opakuje.

Stále opakují stejné vzorce chování a myšlení, což vede k uvěznění v daném stavu. Negativní myšlení a nedostatek nových podnětů mohou tento pocit dále posilovat, což vede k uvěznění v daném stavu. Nedostatek motivace a optimismu může být výsledkem toho, že nemají jasný cíl nebo směr, kam by se měli ubírat.

Zbavte se všech výmluv a buďte zvědaví

Může to znít trochu jako klišé, ale zvědavost je velice efektivní cesta, jak neustrnout, neustále se posouvat, ale také získat nové perspektivy, a hlavně energii do života. A není to zase tak těžké.

Ve skutečnosti jde jen o to, vybrat si správné priority, vědomě a cílevědomě se snažit učit, získávat nové zkušenosti a zmenšovat rozdíly mezi tím, co víme a co chceme vědět. 

Jak zvědavost podpořit?

Jedním z nejzřetelnějších problémů, které musíme řešit, abychom zvýšili svou zvědavost, je otázka "co" - tedy: Rád bych byl zvědavý, ale zvědavý na co?

Není překvapením, že je mnohem snazší projevit svou zvědavost, pokud jde o věci, které nás již zajímají. Pomůže vám identifikace vaší vnitřní motivace.

  • O čem byste se rádi dozvěděli více?
  • V jaké oblasti byste se rádi získali větší odbornost?
  • Jaké otázky a témata by vás mohly zaměstnat na celé věky a kvůli kterým byste ztratili pojem o čase? 

Stejně tak je důležité, abyste si našli "bílá místa" - tedy čas a místa, kde se můžete vyhnout rozptylování prací nebo všedními úkoly a věnovat se hlubokému přemýšlení. Identifikace správného problému a zamilování se do tohoto problému se v podstatě rovná výhře poloviny bitvy. Poté už bude vaším palivem zvědavost. 

Pohledy z různých úhlů i na to nudné

Velmi zajímavé a poučné potom může být objevování nebo pěstování zvědavosti i na nezajímavé věci. Trik spočívá v nalezení úhlu pohledu nebo rozměru problému, který je pro vás důležitější.

Například vás nemusí zajímat technologie, což může způsobit, že práce na technickém problému bude nudná a nezajímavá. S trochou přemýšlení a zkoumání však můžete najít určité lidské nebo psychologické úhly pohledu, na kterých vám hluboce záleží a které také souvisejí s technologií: jak technologie ovlivňují produktivitu, morálku, odcizení nebo pohodu. Objevení úhlu pohledu, na kterém záleží, promění mimoběžné a všední úkoly ve smysluplné a užitečné činnosti a vybídne vaši zvědavost ke zvýšení odbornosti.

Změňte svou rutinu

Výzkumy ukazují, že jedním z nejčastějších návyků kreativních a zvídavých jedinců je, že jsou alergičtí na rutinu, která v nich rychle vyvolává nudu a neangažovanost. Proto zkoušejte vnášet změny do vaší typické rutiny, což může vytvořit neotřelé zážitky a z toho se mohou objevovat nové nápady a otázky.

  • Ať už to budou lidé, se kterými pracujete, jednáte nebo které vídáte.
  • Změnu toho, kdy a jak plníte své každodenní úkoly; jakou cestou jezdíte do práce; kde jíte; nebo co děláte o víkendu.
  • I malé změny rutiny mohou mít velký vliv na vaše myšlení a zvědavost: kam umístíte svůj notebook, s kým půjdete na oběd, k jakým virtuálním schůzkám se připojíte (nebo se k nim přestanete připojovat).
  • Ale i jaké nové koníčky začnete provozovat mimo práci.

Protože mozek je v podstatě líný, máme tendenci optimalizovat svůj život pro známé a vyhýbat se novinkám, protože mohou vyvolat stres, úzkost nebo více práce. Kdykoli se ocitnete v nové situaci, musíte vymyslet, co dělat, na rozdíl od toho, abyste přešli na autopilota. Malé změny ve vaší každodenní rutině vnesou do vašeho života novost a rozmanitost. I náhodné variace mohou vést k novým zájmům a vyvolat zvědavost. 

Experimentujte

Hlavní výhodou zvědavosti je, že je obvykle zábavná. Zvědavost totiž zvyšuje soustředění, koncentraci a vytváří stav flow, optimální pro kreativitu a experimentování. Vnímejte ji jako příležitost zkoušet věci, kombinovat nové nápady a klást hlubší a smysluplnější otázky, které vás mohou přenést na neznámá místa a rozvíjet odborné znalosti v daném oboru.

Nastavte se tedy na experimentování, vystupte mimo svou komfortní zónu, abyste se zajímali o nová témata a pochopili věci, o kterých jste nikdy nepřemýšleli. Věda ukazuje, že vyhledávání novinek je jedním z nejkonzistentnějších prediktorů zvědavosti. Zkoušejte věci, zejména pokud zjevně nesouvisejí s vašimi hodnotami, preferencemi a zkušenostmi.

Posilování svalů zvědavosti by mělo být příjemným zážitkem, spíše jako plavání než vzpírání těžkých vah. Pokud se zaseknete, ztratíte zájem nebo se nasytíte - podobně jako když jsou školáci nuceni dokončit opakující se nudné domácí úkoly - přepněte na jiný úkol a dejte své mysli svobodu, aby se divila i bloudila. Vaše zvědavost by vás měla pohánět k učení bez námahy a radostnému soustředění, stejně jako vlna pohání surfaře nebo vítr plachetnici.

Zvědavost je zčásti přirozená, zčásti vychovávaná

To znamená, že všichni máme přirozené předpoklady být více (nebo méně) zvědaví, bez ohledu na to, kde se nacházíme a v jakém prostředí se pohybujeme. Přesto je zde velký prostor pro zlepšení. Podle nejlepších odhadů je zvědavost asi z 50 % přirozená, což znamená, že máme ještě asi 50 % tvárných vloh, i když se velká část z nich v dospělosti upevní.

  • Vyhraďte si 20 až 30 minut denně, i kdyby to mělo být po pracovní době nebo před začátkem směny, na záměrné pěstování zvědavosti.
  • Sdílení nápadů s kolegy, zejména v souvislosti s dlouhodobými strategickými otázkami nebo s tím, jak zlepšit stávající procesy a strategie.
  • Zvyknout si co nejčastěji se ptát "proč", abyste pronikli do podstaty věci a začali zkoumat věci do hloubky, nikoli povrchně.
  • Zkuste číst knihy, články a novinky z různých oblastí. Neomezujte se pouze na jednu tématiku. To vám umožní získat různorodé perspektivy a informace.
  • Podcasty jsou skvělým způsobem, jak se seznámit s novými myšlenkami a informacemi.
  • Dokumentární filmy mohou být fascinujícím způsobem, jak se dozvědět o nových věcech. Vyberte si témata, která vás zajímají, a objevujte svět skrze různá média.
  • TED Talks (krátká videa, která prezentují inspirativní myšlenky a koncepty). Vyberte si témata, která vás zajímají, a nechte se inspirovat.
  • Zkuste změnit své prostředí – předělejte místnost, která se „předělat nedá“, zkuste dát televizi jinam, někam dodat lampičku…
  • Když se setkáte s novým konceptem nebo komplexním tématem, zkuste si ho rozložit na jednodušší části. Vytvořte si poznámky nebo diagramy, abyste si lépe osvojili informace.
  • Stanovte si pravidelný čas na průzkum nových informací. To může být každý den nebo alespoň několikrát týdně. Vytvoření rutiny vám pomůže udržet si zvědavost.
  • Mějte při sobě malý zápisník, do kterého si můžete zaznamenávat nápady a otázky, které vás napadnou během dne. To vám pomůže udržet si zvědavý pohled na svět.
  • Vyzkoušejte nové aplikace a nástroje, které vám mohou pomoci objevovat nové informace. To může zahrnovat aplikace pro čtení zpráv, organizaci informací nebo učení nových dovedností.

Zkrátka, buďte ve střehu.

 

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy