Sestra Angelika: O pohledu na život z jiného úhlu

Říká o sobě, že je dobrodruh, boří mýty o řeholnicích a její názory i přístup k životu jsou nebývale moderní. Vychovává pubertální kluky ve výchovném ústavu, jezdí na koloběžce a používá Facebook.

Veřejnost ji zná především jako sestru Angeliku, která pečovala o Václava Havla v závěru jeho života. Dnes také jako moderátorku pořadu Českého rozhlasu, která má velký smysl pro humor. Co také učí puberťáky, které vychovává v ústavu? Jak sama Angelika Pintířová bojuje s nejistotou?

„Chceš-li si zajezdit na kole, jenom z kopce to nejde“ vysvětluje malým klukům na jednoduchém příkladu fakt, že život stojí námahu. Sama pochází z početné rodiny, má hodně sourozenců a již v devíti letech byla tetou. Jejich život se odehrával především v kuchyni a naučil ji chápat význam komunity. „Neměli jsme moc peněz, ale měli jsme sami sebe“ komentuje soudržnost velké rodiny a také maminčiny manažerské schopnosti.

„Vatikán nás neplatí a daně platíme“, směje se, když vysvětluje mýty kolem řádových sester a jejich moderní přístup ke sdílené ekonomice. A dodává neprůstřelnou pravdu o tom, že „když chcete v životě přežít, tak se prostě musíte domluvit“.

Ví dobře, že někdy to může v životě i bolet, ale nemá nás to zlámat. „Náboženské přesvědčení nabývá nebezpečí ve chvíli, kdy si člověk chce být něčím jist“ a vysvětluje, že to nejdůležitější ve všech krizích jsou vztahy, protože potřebujeme bezpečné společenství. Život sám o sobě pro Angeliku Ivanu Pintířovou ale není despotou.

  • Jak se dnes žije v klášteře?
  • Co se také hodí v reálném životě?
  • Jak vidí hledání a nalézání správné cesty?
  • Jak bojuje s nejistotou?

Inspirujte se rozhovorem s ženou, která vyvrací stereotypy, žije v komunitě uplatňující sdílenou ekonomiku a sama sebe považuje za dobrodruha.

Podcast najdete na vašich oblíbených podcastových platformách:

 

Autoři: Tomáš Poucha, David Seibert a Antonín Parma

Foto zdroj Magnoli

Články s podobnými tématy