Pojďte hřešit

Často slyšíme, že bychom měli jíst, pít nebo dělat věci uvážlivě – u čeho se můžeme pustit ze řetězu? Čeho může být hodně a nemusí nám to vadit?

Čeho se můžeme přejíst?

I když konkrétní reakce těla na určitá jídla se může lišit od člověka k člověku, existuje několik potravin, které jsou obecně považovány za bezpečné a můžete si je ve velkém užívat bez velkých starostí.

 1. Ovoce a zelenina: Většina druhů ovoce a zeleniny je bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu. Pokud nemáte alergie nebo intolerance na konkrétní druhy, můžete si bez obav dopřát širokou škálu ovoce a zeleniny.
 2. Celozrnné produkty: Celozrnné pečivo, těstoviny, rýže a obiloviny jsou většinou zdravou volbou, protože obsahují více vlákniny a živin než rafinované produkty.
 3. Luštěniny: Luštěniny, jako jsou fazole, čočka, hrách a cizrna, jsou výborným zdrojem bílkovin, vlákniny a dalších živin.
 4. Ořechy a semínka: Ořechy a semínka jsou bohaté na zdravé tuky, bílkoviny a vitamíny. Jsou výbornou volbou jako svačina.
 5. Ryby: Ryby jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny a bílkoviny. Volte spíše tučnější druhy ryb, jako losos, sardinky nebo makrela.
 6. Voda: Voda je nejlepším způsobem, jak uhasit žízeň a udržovat tělo hydratované. Je to bezpečná volba bez ohledu na množství.
 7. Nízkotučné mléčné výrobky: Nízkotučné mléčné výrobky, jako jogurt nebo tvaroh, jsou dobrým zdrojem vápníku a bílkovin.
 8. Bylinky a koření: Bylinky a koření mohou zlepšit chuť vašich jídel a přidat do nich další rozměr, aniž byste se museli starat o přílišný příjem kalorií.

Co můžeme dělat do aleluja?
Aktivit, které můžete dělat s relativním klidem, protože jsou obecně považovány za bezpečné a málo pravděpodobné, že by způsobily vážné problémy.  

 1. Procházky: Chůze je zdravým způsobem pohybu a relaxace. Většinou je bezpečná a má pozitivní účinky na fyzické a duševní zdraví.
 2. Čtení: Čtení knih, novin, časopisů nebo online článků může být inspirující a vzdělávací aktivitou, která většinou nepřináší žádná zdravotní rizika.
 3. Rozhovory s přáteli: Kvalitní komunikace s přáteli a blízkými je důležitá pro sociální podporu a pohodu.
 4. Lokální cestování: Cestování do míst v blízkém okolí nebo do turistických lokalit může být zábavné a obohacující, pokud dodržujete bezpečnostní opatření.
 5. Vytváření uměleckých děl: Malování, kreslení, hraní na hudební nástroj nebo jiné formy umělecké tvorby mohou být skvělým způsobem projevu a relaxace.
 6. Zahradničení: Pokud máte zájem a prostředky, pěstování rostlin, květin nebo zeleniny může být pohodovou a odpočinkovou činností.
 7. Pozorování přírody: Pozorování zvířat, ptáků, oblohy nebo jiných aspektů přírody může být relaxační a zároveň vzdělávací.
 8. Yoga a meditace: Tyto cvičení mohou pomoci uvolnit stres a zlepšit pohodu.
 9. Experimentování v kuchyni: Pokud rádi vaříte, zkoušení nových receptů může být zábavné a odměňující.
 10. Učení nových dovedností: Učení se novým věcem, jako je jazyk, hra na nástroj, programování nebo vaření, může být stimulující a rozšiřující vaše obzory.

 

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy