Svátek: O životě režiséra a podstatě příběhu

Oceňovaný filmový režisér, scénárista a producent Dan Svátek se proslavil tragikomickým dramatem z alkoholické léčebny pod názvem Úsměvy smutných mužů. Již brzy představí svůj další film. Proč je to taková řehole?

„Ideální stav je, když divák odchází z kina a film v něm zůstane ještě hodně dlouho, přemýšlí o něm a posune ho v něčem dál“, říká filmový tvůrce, který se nedostal na lesnickou školu kvůli alergiím. Svátkovi příběhy jsou každopádně silné dostatečně.

Odmítl dost nabídek na reklamu a jak sám přiznává, trochu mu v tom ujel vlak, ale ničeho nelituje. Bylo to svobodné rozhodnutí. Předávat lidem příběhy v kontextu dnešního světa ho baví nadevše. „Když pochopíte principy příběhů filmového světa, nedá se to úplně zkazit, ale baví mě experimentovat“, vypráví umělec, pro kterého je autor jeho filmových předloh Josef Formánek něco jako vlastní brácha. Hádají se spolu, přesto mají stejný pohled na věc a jsou si souzeni. 

  • Jak žije tvůrce, který si nechce zadat? 
  • Co je podstatou dobrého příběhu? 
  • Proč vůbec natáčet o lidech na okraji společnosti? 
  • V čem je pro něj stěžejní empatie?

Poslechněte si rozhovor s úspěšným umělcem, který se nevyhýbá těžkým lidským příběhům a hledá jejich skutečnou podstatu.

Podcast najdete na vašich oblíbených podcastových platformách:

 

Autoři: Tomáš Poucha, David Seibert a Antonín Parma

Foto zdroj Magnoli

Články s podobnými tématy