Nejistota je prevít

Jedna věc je jistá, že nic není jisté. Obavy jsou všude. Možná nemůžeme řadu věcí ovlivnit, ale můžeme se s nimi srovnat v hlavě. Jak to udělat?

Může to znít přehnaně, ale nejistoty opravdu nikdy nebylo více a bude to asi ještě horší. Ať už se to týká válečných konfliktů, politiky, ekonomiky nebo našich financí, zdraví a vztahů, většina toho, co řešíme, zůstává nejisté. Přesto a nebo možná i právě proto jako lidé toužíme po jistotě. Chceme se cítit bezpečně a mít pocit kontroly nad svým životem a okolím. Strach a nejistota mohou vyvolat pocit stresu, úzkosti a bezmoci.

Každý z nás je jiný v tom, kolik nejistoty v životě snese. Všichni však máme nějakou hranici. Určitě pomáhá vědět, že nejsme sami, také je důležité si uvědomit, že bez ohledu na to, jak beznadějně se cítíme, existují kroky, které mohou pomoci lépe se vyrovnat s nekontrolovatelnými okolnostmi, zmírnit úzkost a čelit neznámému s větší důvěrou.

Starosti nám mají pomáhat

Abychom se se vší touto nejistotou vyrovnali, často používáme starosti. Starosti jako nástroj, kterým se snažíme předvídat budoucnost a vyhnout se nepříjemným překvapením.

Když se o něco dopředu bojíme, můžeme mít dojem, že nad nejistými okolnostmi máme určitou kontrolu, že se můžeme najít řešení našich problémů nebo se připravit na nejhorší.Bohužel nic z toho nefunguje. Chronické obavy žádnou větší kontrolu nad budoucnosti zajistit nedokážou. Jen nás připravují o radost z přítomnosti, vysávají energii a nedají nám pokoj.

Hledejme, co můžeme ovlivnit

Mnoho věcí v životě je v současné době nejistých - a mnoho věcí zůstává mimo vaši kontrolu. Ale i když (asi) nemůžete ovlivnit přijetí Eura, oživení ekonomiky nebo to, zda příští týden nebudou mrazy, nejste zcela bezmocní. Ať už jsou vaše obavy nebo osobní okolnosti jakékoli, místo abyste se trápili tím, co se nedá ovlivnit, zkuste svou mysl přeorientovat na to, abyste podnikli kroky v souvislosti s aspekty, které máte pod kontrolou.

Je prostě třeba upravit si myšlení:

 • Řešte jen to, co máte pod kontrolou.
 • Zpochybněte svou potřebu mít jistotu.
 • Naučte se lépe snášet, ba dokonce přijímat nevyhnutelnou životní nejistotu.

Pokud jste například přišli o práci nebo příjem, stále máte kontrolu nad tím, kolik energie věnujete hledání práce na internetu, rozesílání životopisů nebo navazování kontaktů.

Stejně tak, pokud vás trápí například vaše zdraví nebo nedávná diagnóza, stále můžete jednat tak, že snížíte hladinu stresu, obrátíte se na své blízké pro podporu a budete zvládat své příznaky.

Zaměříte-li se tímto způsobem na ty aspekty problému, které můžete ovlivnit, přejdete od neefektivního znepokojování a přežívání k aktivnímu řešení problémů. Samozřejmě, že všechny okolnosti jsou různé a může se stát, že v některých situacích můžete ovládat pouze svůj postoj a emocionální reakce.

Emoce jsou naše, tak vzhůru na ně

Když se okolnosti vymknou vaší kontrole, je snadné propadnout strachu a negativním emocím. Možná si myslíte, že když budete své pocity v sobě dusit, snažit se tvářit statečně nebo se nutit do pozitivního přístupu, dosáhnete nejlepšího výsledku. Popírání nebo potlačování emocí však pouze zvyšuje stres a úzkost a zvyšuje náchylnost k depresi nebo vyhoření.

Když už s danou situací nemůžete nic dělat, můžete se svým emocím - i těm nejnegativnějším a nejobávanějším - aktivně postavit. Dovolíte-li si tímto způsobem prožívat nejistotu, může vám to pomoci snížit stres, lépe se vyrovnat s okolnostmi a najít pocit klidu při řešení problémů.

Můžeme zpochybnit svou potřebu jistoty

Přestože jsou nejistota a změna nevyhnutelnou součástí života, často si osvojujeme chování, kterým se snažíme vyrovnat s nepohodlím, které mohou přinášet. Kromě toho, že se obáváte všech možných scénářů, můžete dělat (zbytečné) chyby.

 • Hledat příliš ujištění u druhých. Opakovaně se ptáte přátel nebo blízkých, zda se rozhodujete správně, donekonečna vyhledáváte informace na internetu nebo hledáte rady odborníků ve snaze odstranit ze svého života nejistotu.
 • Mikromanagement lidí. Odmítáte delegovat úkoly na druhé, ať už v práci, nebo doma. Možná se dokonce snažíte lidi ve svém okolí donutit ke změně, aby pro vás bylo jejich chování předvídatelnější.
 • Prokrastinujete. Tím, že neděláte rozhodnutí, doufáte, že se vyhnete nejistotě, která nevyhnutelně následuje. Budete hledat způsoby, jak jednání odložit nebo oddálit - nebo se dokonce určitým situacím vyhnout úplně - ve snaze zabránit špatným věcem.
 • Opakovaně věci kontrolujete. Znovu a znovu voláte nebo píšete rodině, přátelům nebo dětem, abyste se ujistili, že jsou v bezpečí. Před odesláním kontrolujete a znovu kontrolujete e-maily, zprávy nebo formuláře, dvakrát kontrolujete seznamy, abyste se ujistili, že jste nepřehlédli nic, co by mohlo mít dopad na předvídatelnost budoucnosti.

Nechte to být

Chování, které jste si osvojili, abyste zmírnili nepříjemný pocit nejistoty, můžete zpochybnit tím, že si položíte následující otázky:

 • Jaké jsou výhody jistoty? Jaké jsou její nevýhody?
  Život se může změnit během okamžiku a je plný nečekaných událostí a překvapení - ale to není vždy špatně. Na každé nepříjemné překvapení, jako je ztráta práce, nebo dopravní nehoda, připadají zčistajasna i dobré věci - vysněná pracovní nabídka, nebo nečekané setkání s někým zajímavým. Příležitosti často vznikají z nečekaných událostí a nutnost čelit nejistotě v životě vám také pomůže naučit se přizpůsobit, překonat problémy a zvýšit svou odolnost. Může vám to pomoci osobnostně růst.
 • Nikdo nemá v životě nic jistého 
  Tím si můžete být v životě naprosto jisti. Strachování, mikromanagement a prokrastinace, nabízí iluzi, že máte nad situací určitou kontrolu, ale co ve skutečnosti mění? Bez ohledu na to, jak moc se snažíte plánovat a připravovat na všechny možné výsledky, život si najde způsob, jak vás překvapit. Jediné, co snaha o jistotu ve skutečnosti dělá, je, že podporuje obavy a úzkost.
 • Předpokládáte, že se stane něco špatného jen proto, že výsledek je nejistý?
  Jaká je pravděpodobnost, že se tak stane? Když čelíte nejistotě, snadno přeceňujete pravděpodobnost, že se stane něco špatného - a podceňujete svou schopnost se s tím vyrovnat, pokud se tak stane. Ale vzhledem k tomu, že pravděpodobnost, že se stane něco špatného, je i v této nejisté době nízká, je možné žít s touto malou pravděpodobností a soustředit se místo toho na pravděpodobnější výsledky?

Tím, že zpochybníte svou potřebu jistoty, můžete začít upouštět od negativního chování, snížit stres a obavy a uvolnit čas a energii pro praktičtější účely.

S nejistotou přeci umíte žít

Bez ohledu na to, jak moc se snažíte odstranit ze svého života pochybnosti a nestálost, pravdou je, že už teď denně přijímáte spoustu nejistoty. Pokaždé, když přecházíte ulici, usedáte za volant auta nebo jíte jídlo s sebou či v restauraci, přijímáte určitou míru nejistoty. Důvěřujete, že doprava zastaví, že se vám nestane nehoda a že vše, co jíte, je bezpečné.

Pravděpodobnost, že se za těchto okolností stane něco špatného, je malá, takže přijímáte riziko a jdete dál, aniž byste vyžadovali jistotu.

Co ještě může pomoci, abychom z nejistoty neblbli?

 • Identifikujte spouštěče nejistoty.
  Mnoho nejistot si obvykle vytváříte sami, například nadměrnými obavami nebo pesimistickým pohledem na věc. Určitá nejistota však může být vyvolána i z vnějších zdrojů - čtení článků v médiích, které se zaměřují na nejhorší scénáře, trávení času na sociálních sítích v prostředí fám a polopravd nebo jen komunikace s úzkostnými přáteli, to vše může podněcovat vaše vlastní obavy a nejistotu. Rozpoznání spouštěčů může pomoci se jim vyhnout nebo omezit jejich působení.
 • Rozpoznejte, kdy cítíte potřebu jistoty.
  Všimněte si, kdy začnete pociťovat úzkost a strach z nějaké situace, kdy se začnete obávat toho, co kdyby, nebo kdy máte pocit, že situace je mnohem horší, než ve skutečnosti je. Všímejte si fyzických signálů, že cítíte úzkost. Můžete si všimnout napětí v šíji nebo ramenou, dušnosti, začínající bolesti hlavy nebo pocitu prázdnoty v žaludku.
 • Dovolte si pocítit nejistotu.
  Namísto marné snahy získat kontrolu nad nekontrolovatelným si dovolte prožít nepříjemný pocit nejistoty. Stejně jako všechny ostatní emoce, pokud si dovolíte pociťovat strach a nejistotu, nakonec pominou. Soustřeďte se na přítomný okamžik a svůj dech a dovolte si nejistotu, kterou prožíváte, jednoduše vnímat a pozorovat.
 • Nechte se vést.
  Reagujte na to, co když se vám honí hlavou, tím, že si uvědomíte, že nejste věštec; nevíte, co se stane. Jediné, co můžete udělat, je nechat se vést a přijmout nejistotu jako součást života.
 • Přesuňte svou pozornost.
  Zaměřte se na řešitelné starosti, podnikněte kroky v těch aspektech problému, které můžete ovlivnit, nebo se jednoduše vraťte k tomu, co jste dělali.

Klidně můžete mít plán

Přijmout nejistotu neznamená, že byste neměli mít plán pro některé nepředvídané životní okolnosti. Vždy je dobré mít po ruce nějaké úspory pro případ neočekávaných výdajů, plán pro případ, že vy nebo někdo z vašich blízkých onemocní. Nemůžete se však připravit na všechny možné scénáře. Život je prostě příliš náhodný a nepředvídatelný.

Jedním z nejjistějších způsobů, jak se vyhnout obavám z budoucnosti, je soustředit se na přítomnost. Místo snahy předvídat, co by se mohlo stát, přesuňte svou pozornost na to, co se děje právě teď. Tím, že budete plně napojeni na přítomnost, můžete přerušit negativní předpoklady a katastrofické předpovědi, které se vám honí hlavou.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy