5 důvodů, proč se zamilovat do elpíček?

Jako milovníci hudby jsme se zamysleli nad tím, proč dávají smysl vinyly. V době, kdy je všechno dostupné elektronicky na pár kliknutí a navíc za málo peněz. A že těch důvodů je!

My lidé se rádi obklopujeme krásnými věcmi od nábytku po květiny či umělecká díla. Ale ti z nás, co milují hudbu všech žánrů, si dávno zvykli, že je dnes díky internetu dostupná na pár kliknutí v bezbřehém rozsahu třeba v mobilu. Proč se přesto vyplatí vinylové desky? 

1. Prostě to lépe zní! 

Nemusíte být posedlí hifisté ani investovat statisíce do nejdražších highendových aparatur abyste zjistili, že zvuk vinylů přináší něco, co vám elektronické nosiče nebo cédéčka nenabídnou. Jak to poznáte? Kromě přirozeného praskání obehraných desek si pusťte třeba svoje nejoblíbenější skladby v různých formátech a zjistíte, že třeba dech vašeho milovaného zpěváka slyšíte tam, kde ho jiné nosiče nenabízí.

2. Umělecké dílo

Velký obal, často dvojalbový formát, vícestránkový booklet. To všechno a různorodé využití materiálů, barev, průřezů a grafických vychytávek činí z elpíček umělecké artefakty. Může být nejen „knížkou“ k prohlížení a nostalgickým ohlédnutím, ale i dekorací na vašem nábytku. Nebo si můžete obal svojí oblíbené desky zarámovat a mít na stěně jako obrázek, který můžete navíc dle nálady obměňovat.

3. Investice

Je skoro zázrak že vinyl jako snad jediný podobný formát zvyšuje v některých případech svou hodnotu. Můžete ho s někým měnit jako kdysi na zakázaných socialistických burzách, ale také dobře prodat. Nevěříte? Nedávno jeden známý prodal limitovanou japonskou edici legendárního alba U2 – The Joshua Tree s unikátní gramáží za třicetinásobek pořizovací ceny. Tak moc jsou někteří fanoušci zapálení a vy tak můžete vnímat nákup vinylů jako investici.

Jiný kamarád zase prodal za nekřesťanské peníze debut Pink Floyd jen proto, že jeho francouzská verze obsahovala o pár vteřin delší závěrečnou skladbu!

4. Atmosféra a zážitek

V našem zrychleném světě rádi nacházíme klid a zážitky, které jsou tak trochu protikladem každodenních stereotypů. I proto rádi sledujeme pořady o vaření, kdy obdivujeme kouzla a šikovnost vynikajících kuchařů. Vybírat očima ten správný vinyl a např. před návštěvou projít celým obřadem jeho spuštění – od vyjmutí z obalu, správného nastavení gramofonu až po první dotek čisté jehly s drážkami vytoužené nahrávky – to všechno může být pro vás a vaše blízké krásným zážitkem a doplňkem hezké atmosféry té či oné chvíle.

5. Krásná vzpomínka nebo dárek

V hudbymilovných rodinách je podvědomě to, co posloucháme a často pouštíme neoddělitelně spojováno s našimi životy. A pokud po nás jednou našim dětem a vnoučatům kromě fotografií zůstanou i ozvučená černá kolečka, mohou umocnit vzpomínky na společné chvíle a vykouzlit ještě častěji úsměv na rtech. Vždyť hudba všech žánrů je tu především pro naši radost. A to všechno platí i pro případ, kdy nám nákup vinylu vyřeší – tak jako knihy – volbu dárku pro někoho blízkého.

Autor: Antonín Parma

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy