Kam na tohle chodíte?

Inspirativní, nepodstatné, zábavné a i když nemusíte být lvy salonů, můžete se blýsknout, nebo se aspoň něco dozvědět.

 1. Uvnitř Země je tolik zlata, že by pokrylo celou planetu. 99 % tohoto drahého kovu se nachází v zemském jádru. Kolik to je? Dost na to, aby se celý povrch Země pokryl 1,5 metru vysokou vrstvou zlata.
 2. Odumřelé kožní buňky jsou hlavní složkou prachu v domácnosti - Zajímavý vědecký fakt: člověk každou hodinu vyloučí asi 200 milionů kožních buněk - a ty se prostě neztratí. Pokud se vám představa kožního prachu nelíbí, jiné výzkumy uvádí, že kožní olej zvaný skvalen přirozeně pomáhá snižovat hladinu ozonu v interiéru až o 15 %.
 3. V Súdánu je více pyramid než v kterékoli jiné zemi na světě. Nejenže má Súdán více pyramid než Egypt - zatímco v Egyptě jich bylo objeveno 138, Súdán se může pochlubit přibližně 255 kousky.
 4. Netopýr čmeláčí je nejmenší savec na světě. Známý také jako netopýr Kittiho - váží do dvou gramů, jeho délka od hlavy k tělu je do 3 cm a rozpětí křídel je asi 12 cm a podle Guinnessovy knihy rekordů je nejmenším savcem na světě. Chcete-li tohoto drobného netopýra vidět na vlastní oči, museli byste navštívit jednu z několika vybraných vápencových jeskyní na řece Khwae Noi v jihozápadním Thajsku.
 5. Oběhový systém jednoho člověka je dlouhý více než 100 000 km. Mluvíme o žilách, tepnách a kapilárách. Ohromující fakt, které zní jako výmysl (ale není).
 6. Samsung testuje odolnost telefonu pomocí robota ve tvaru zadku Lidé si neustále schovávají telefony do zadních kapes, a proto společnost Samsung vytvořila robota ve tvaru zadku, který si na telefony "sedá" a ověřuje, zda vydrží nápor. Věřte tomu nebo ne, ale robot dokonce nosí džíny.
 7. Na všech čtyřech polokoulích jsou části Afriky. Rozkládá se na všech čtyřech polokoulích a zabírá téměř 12 milionů čtverečních kilometrů. Tím se můžete jen tak trochu povytahovat...
 8. Rohovka je jednou ze dvou částí lidského těla bez cév. Rohovka je průhledná část oka, která pokrývá zornici a další části oka. Podle vědců z Harvardu jsou chrupavka a rohovka jedinými typy tkání v lidském těle, které neobsahují krevní cévy.
 9. První celovečerní animovaný film byl natočen v Argentině. Možná byste tady čekali spíše Disneyho - Sněhurku a sedm trpaslíků z roku 1937. Ale o 20 let dříve vznikl celovečerní animovaný film v Argentině. Šlo o politickou satiru El Apóstol, která se skládala z 58 000 kreseb a trvala 70 minut.
 10. Jednosměrná cesta po Transsibiřské magistrále zahrnuje přejezd 3 901 mostů. Transsibiřská magistrála je nejen nejdelší železnicí v Rusku, ale také nejdelší železnicí na světě. Cesta trvá sedm dní, během nichž cestující projedou osm různých časových pásem.
 11. Lidé mohou využívat jen malý zlomek vody na Zemi. Ukázalo se, že na naší planetě je zlata docela dost: 99 procent tohoto drahého kovu se nachází v zemském jádru. Kolik ho tam je? Dost na to, aby se celý povrch Země pokryl 1,5 metru vysokou vrstvou zlata.
 12. Lidé mohou využívat jen malý zlomek vody na Zemi. Ve škole nás učili, že většina (konkrétně 71 %) povrchu planety je pokryta vodou. To je sice pravda, ale podle National Geographic dokáže člověk využít pouze 0,007 procenta této vody. Je to proto, že jen asi 2,5 procenta vody na Zemi je sladká voda a jen 1 procento z ní je přístupné. Zbytek tvoří ledovce a sněhová pole.
 13. Lidé kdysi jedli arzen, aby si zlepšili pleť. Možná jste už slyšeli, že řada oblíbené kosmetiky viktoriánů byla plná arsenu, ale na konci 19. století byly na trhu také výrobky, které byly určeny k jídlu. Tvrdily, že se zbaví pih, černých teček a dalších "znetvoření obličeje".
 14. Citrony se vznášejí, ale limetky se potápějí. Limetky jsou hustší než citrony, klesají na dno sklenice, zatímco citrony plavou nahoře. Bez téhle informace přece nemůžete být!
 15. McDonald's chtěl nabízet brokolici s příchutí žvýkačky. Hlavní snahou bylo přimět děti jíst zdravěji. Nakonec se tak nestalo, protože při ochutnávkách byli účastníci tou chutí trochu „zmateni".

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy