Naučme se vychutnávat okamžik

Přinášíme několik krátkých tipů, které nám mohou zásadně změnit život

V psychologii je vychutnávání okamžiku definováno, jako vědomé zaměření pozornosti na pozitivní aspekty zážitku. Při tomto postupu si všímáme pocitů, vjemů, emocí, činností a myšlenek, které jsou s daným okamžikem, událostí nebo zážitkem spojeny. Je to pohodlný, bezplatný a přitom účinný způsob, jak zvýšit štěstí a kvalitu svého života. Snižuje stres. Těšení se z toho, co máme, nám pomůže vážit si toho, co máme, namísto lamentování nad tím, co nám chybí.

Zaměřte se na detaily

Někdy se během života zapomínáme zastavit a radovat se z maličkostí. Je možné prožít celý den buď zaseknutý ve svých úvahách o minulosti, nebo v obavách z budoucnosti. To znamená, že se nikdy skutečně nechopíme okamžiku a nevšimneme si příjemných věcí, které se dějí právě teď. Výsledkem je, že nám často uniknou důležité zážitky. Všímejte si maličkostí, které mohou udělat den výjimečným - úsměvu přítele, laskavosti cizího člověka, krásy západu slunce.

Zaměřte se na vjemy

Během prožívání dne si všímejme a zapamatujme si detaily toho, co se kolem vás děje - zejména ty pozitivní. Všímejme si zvuků, nebo vůní. Jednak budeme plně prožívat daný okamžik, ale také to pomůže následně vyvolat příjemné vzpomínky, když slyšíme hudbu, cítíme vůně nebo pocity, které zažíváme ve dnech, které si chceme vychutnat.

Zaměřte se na pozitivní věci

Je důležité si uvědomit, že jsme od přírody nastaveni tak, že si více všímáme negativních událostí v životě než těch pozitivních. Tento jev je známý jako negativní zkreslení. Vnímání negativity nám pomáhá sledovat hrozby a jsme schopni lépe zahájit obranu. Aktivním zaměřením na pozitivní věci můžeme snížit prožívaný stres a více si užívat života ze stále optimističtějšího úhlu pohledu. 

Pozitivní myšlení není totéž jako předstírat, že jsme šťastní, i když tomu tak není. Jde spíše o to všímat si věcí, které vedou k většímu štěstí a snížení stresu.

Vyjadřujte vděčnost

Pocit vděčnosti může zlepšit naši schopnost myslet pozitivně a vychutnat si daný okamžik. Můžeme toho dosáhnout tak, že si budeme všímat všech hezkých věcí, které pro nás lidé dělají, a při každé příležitosti jim také poděkujeme. Případně si jednoduše všímejme toho, co se nám na lidech líbí, když jsou sami sebou (a rozhodně jim to také pojďme říct).

Oceňujme, co se nám v běžném dni daří, jak se to děje, zapisujme si to. Je to překvapivě účinný způsob, jak zvýšit úroveň naší každodenní vděčnosti, navíc i záznam všech věcí, které nás v životě mohou potěšit. Zaměření na vděčnost může mít řadu pozitivních účinků na duševní zdraví, včetně lepšího spánku, menší úzkosti a deprese a většího optimismu.

Dělejte to, co vás baví

Život je určen k tomu, abychom si ho užívali a vychutnávali, jak žijeme. Pokud se přistihneme, že se děsíme pondělků nebo prožijeme celý den, aniž bychom zažili něco, co bychom si chtěli vychutnat, ujistěme se, že do svého rozvrhu zařazujeme činnosti, které nás baví (tzv. "gratifikace"), a vychutnávejme si je, když je děláme.

Možná máme pocit, že na zábavu nemáme čas, ale zvažme, kolik energie a motivace navíc nám přinese provozování koníčků a gratifikací a jak nám tato energie může pomoci při plnění našich běžných povinností, a možná najdeme způsob, jak přenastavit své priority.

Cvičte se v uvědomělém stravování

Rozumné stravování může být skvělým způsobem, jak si udržet zdravou váhu, vychutnat si jídlo a zároveň se věnovat meditaci. Když lidé jedí, často se soustředí na jiné rozptýlení, jako je sledování televize, telefonování nebo prohlížení sociálních médií. To může přispívat k nadměrnému mlsání a přejídání, protože se lidé často přistihnou, že bezmyšlenkovitě chroupou, aniž by si toho všimli. Uvědomělé stravování spočívá v tom, že věnujeme pozornost prožitku z jídla nebo pití.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy