Jak být za 10 minut kreativnějšími?

V řadě situací je dnes nutné přicházet stále s novými nápady. Co dělat, když vám dobré nápady dojdou? Jak získat zpět své „kouzlo"?

Společnosti jako Google nebo Goldman Sachs zavedly pro své zaměstnance meditaci a další praktiky mindfulness. Její pravidelné provádění zvyšuje zaměstnaneckou odolnost, což umožní zmírnit stres, regulovat emoce a mít pozitivnější pohled na věc. Pomáhá také rozvíjet schopnost vypnout reaktivní reakce typu "bojuj nebo uteč" a zapojit se do promyšlenějšího režimu, který je klíčový pro nalézání podložených rozhodnutí.

Danny Penman ve své knize Mindfulness for Creativity tvrdí, že meditace a další praktiky mindfulness posilují tři základní dovednosti nezbytné pro kreativní řešení problémů.

1) Zapíná divergentní myšlení (otevírá mysl novým nápadům).

2) Zlepšuje pozornost a usnadňuje zaznamenat neotřelé a užitečné nápady.

3) Rozvíjí odvahu a odolnost tváří v tvář skepsi a neúspěchům, které jsou neoddělitelně spjaty s jakýmkoli inovačním procesem.

Výzkumy ukazují, že pouhých deset až dvanáct minut stačí ke zvýšení kreativity a meditující přicházejí s mnohem širší škálou nápadů. Krátká meditace, podobně jako fyzické cvičení, často uvádí lidi do pozitivnějšího a uvolněnějšího rozpoložení.

Asi nejlepší způsob, jak zjistit, zda vám tato technika vyhovuje, je vyzkoušet ji na vlastní kůži. Stáhněte si některý z mnoha krátkých meditačních kurzů dostupných online (včetně meditačních aplikací (například Headspace, Calm nebo Buddhify), nebo prostě postupujte podle níže uvedených pokynů.

  1. Najděte si místo, kde vás nikdo nebude rušit.
  2. Posaďte se do pohodlné polohy a nastavte si časovač.
  3. Jemně zavřete oči.
  4. Zeptejte se sami sebe, co právě prožíváte, a pozorujte své pocity, vjemy a myšlenky.
  5. Přesuňte pozornost na své tělo a chvíli nebo dvě si přibližujte pocity v místech, která se dotýkají židle nebo podlahy.
  6. Přesuňte pozornost na břicho a pozorujte své pocity. Zaměřte se na to, jak se s každým nádechem roztahuje a klesá.
  7. Pozorujte ještě chvíli svůj dech, aniž byste ho měnili.
  8. V určitém okamžiku se vaše mysl přirozeně zatoulá jinam.
  9. Jakmile si uvědomíte, že vaše mysl již není v přítomnosti, rozpoznejte to jako okamžik uvědomění a přesuňte pozornost zpět k dýchání.
  10. Nyní se soustřeďte na celé své tělo, pozorujte své držení těla a obličej. Až budete připraveni - nebo až vám časovač připomene, že byste se měli vrátit k práci - otevřete oči.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy