
Co myslíte? Kolik rozhodnutí dělá obyčejný smrtelník? Jak náročný život mají potom top manažeři, nebo lékaři? Co nám přidává nejvíce "mentálních" úkolů?
Dnes si skoro všechno můžeme rozhodnout a vybrat, což je určitě krásný projev svobody, ale přináší to i obavu, abychom si vybrali správně. Průzkumy říkají, že průběžný manažer dělá denně 70 vědomých, větších rozhodnutí, to v principu také není úplně málo. Průměrný CEO prý rozhoduje ve 139 případech týdně o zásadních věcech. Zhruba polovina takových rozhodnutí je prý hotová do 9 minut, jen asi na 12 % potřebují hodinu a více.
Ne všichni pracujeme v top managementu velké korporace, ale v práci, doma, ve společnosti i v obchodě po nás neustále někdo chce na něco názor a rozhodnutí. K tomu si přidejme složitější, dlouhodobější a zásadnější věci - co s dětmi, partnerem, rodiči, se sebou. Potom není divu, že prostě nevíme, nebo si nejsme jisti… Volby děláme všichni, nic jiného nám nezbývá a navíc si za tím musíme i stát.
Běžný smrtelník udělá denně 20 tisíc rozhodnutí. Samozřejmě, že většina z nich není důležitých, jsou podvědomá a moc nás tedy nevyčerpávají - jakou nohou vykročíme, na koho se usmějeme a podobně. Denně ale také děláme celkem hodně rozhodnutí, která už vyžadují naše plné vědomí a navíc u nich i o něco jde.
Když si uvědomíme, že každý den na nás působí více než 6000 reklamních sdělení (pokud jdeme do supermarketu, dostaneme se přes 10 000) a tyto různé nabídky po nás chtějí, abychom si jich všimli, posoudili a abychom si je vybrali. Zase další úkoly a další porce nejistoty k těm už 20 tisícům. Je zajímavé, že většinou je ten první pocit, primární rozhodnutí to, k čemu se nejčastěj vracíme a které si potvrdíme.
Takže to vlastně složité máme úplně všichni ;)