Je třeba se k ženám chovat jinak?

Je to změna jako blázen! Pandemie vnesla do našich životů proměnu paradigmat v osobní i pracovní rovině. Není však proti selskému rozumu, aby se k ženám chovali nadřízení jinak, než k silnějšímu pohlaví?

Tak si to pěkně zrekapitulujme.

Poslední dva roky nám (a nejen nám) obrátily život naruby. Práce z domova, on-line tetelení od snídaně do večeře, bezdotyková kultura v týmech i rozšířených rodinách, zamotané hlavy manažerů, o politicích ani nemluvě. Vymýšlí se vymyšlené, kombinují zastaralé procesy, chrlí další a další prezentace, obnažují svatořečené mise a vize.

Jak to vidí ženy?

Co se ale na běh firem podívat očima ženy, která je také matkou, manželkou, pečovatelkou o prarodiče a ochránkyní rodinných krbů. Když potřebujete během neustálého on-line jednání také uvařit nebo vyžehlit, nepotřebujete odlišné vedení ze strany nadřízených. Nutností jsou pouze jejich empatie a individuální přístup. Spravedlivý, ale s použitím mozku čili selského rozumu. Ale to neznamená, že otec rodiny nepotřebuje také „jiný“ přístup, přece i jeho situace je objektivně individuální.

Co na to firmy?

Přijde vám divné o něčem tak jasném jako facka vůbec psát? Pak se podívejte do nitra většiny firem, jak se v tom managementy plácají a nevědí, jak situace řešit.

Většinou tedy právě my muži srdnatě chrastíme projekčními obrázky, vysvětlujeme, jak je nový svět inkluzivní, barevný, jak potřebuje genderovou vyváženost, jak pohlaví, barva pleti a věk již nehrají žádné role… Jsme přece rozmanitá společnost.

Ale skutek utek

Proklamace jen zakrývají dosavadní nerovnováhu. Flexibilitu v práci už nám – zaměstnaným lidem – z hlav jen tak někdo nedostane, s tím se budou muset šéfové smířit. A také už nechceme slyšet o nějakých rozdílech v přístupu k ženám a mužům. Kariéra jako kariéra, nebo snad ne?

Takže páni vedoucí, máte o čem přemýšlet. Jsme lidé z masa a kostí a nestojíme o nelogická privilegia.

Autoři: Antonín Parma ve spolupráci s Danou Poul-Graf a Magnoli Lab

Na přelomu loňského a letošního roku zpracovala pod střechou Magnoli Lab vybraná skupina úspěšných českých manažerek pod vedením zkušené konzultantky a zakladatelky Key&Spark (www.keyandspark.com) Dany Poul-Graf (www.danapoul-graf.com) unikátní studii, jejímž cílem bylo posvítit si na nelehkou situaci žen v podnikání během pandemie. V našem pětidílném seriálu vám jejich provokativní a faktické závěry představujeme v podobě zpracované jazykem portálu Magnoli.

 

Články s podobnými tématy