Jak si vybavit domácí pracovnu

Práce z domova, to je fenomén, který z poslední doby zná snad každý. Přinášíme inspiraci, zajímavé tipy i nápady.

Představa, že bychom nemuseli každé ráno brzy vstávat a trávit čas v dopravních zácpách, byla ještě před pár lety pouhou utopií. Dnes je home office pro mnohé z nás docela příjemnou realitou. Ráno si můžeme dovolit o něco delší posunutí budíku a "cesta do práce" znamená jen několik kroků k našemu pracovnímu stolu. Ale jakmile začneme pracovat z domova, brzy zjistíme, že sedět na gauči s notebookem na klíně není to pravé ořechové pro naši produktivitu ani záda. Potřebujeme skutečné pracovní zázemí. Jak si tedy vybavit domácí pracovnu, abychom byli co nejproduktivnější a zároveň si udrželi pohodlí domova?

Samostatná domácí pracovna

Pokud máte to štěstí a můžete si vyhradit celou místnost pro práci z domova, máte vyhráno. Toto oddělené prostředí umožní pracovat v klidu a soukromí, což je pro soustředěnou práci ideální. Důležité je si pracovnu  zařídit tak, aby vám byla co nejpříjemnější a nejefektivnější. Vyberte si pracovní stůl s dostatečně velkou pracovní plochou, podle činnosti, kterou u stolu vykonáváte. Umístěte jej ideálně tak, abyste seděli tváří k oknu a měli dostatek přirozeného světla. Na to, že byste si přistavili k pracovnímu stolu kuchyňskou židli, rovnou zapomeňte. Investice do kvalitní ergonomické kancelářské židle se v každém případě vyplatí.

 Možná už jste slyšeli o výškově nastavitelném pracovním stole? Můžete během dne střídat práci vestoje a vsedě, podle toho, jakou práci děláte a jak se momentálně cítíte. Přidejte taky úložné prostory – regály, skříňky nebo kontejnery, které vám pomohou udržet v pracovně pořádek. A proč si pracovnu nevymalovat ve vaší oblíbené barvě? Takto personalizované prostředí vám bude dělat radost a motivovat k práci.

Pracovní kout

Ne každý má možnost vyhradit si pro práci celou místnost. V takovém případě musí stačit pracovní kout, který může být součástí obývacího pokoje, kuchyně, v krajním případě i ložnice. Ideální by bylo, pokud by se vám podařilo pracovní kout alespoň opticky oddělit od zbytku místnosti. Dobrá je pro tyto účely například policová stěna s živými rostlinami. Posuvná dělící stěna, kterou se můžete v pracovním koutě zavřít, ta už vyžaduje mírné stavební úpravy. Docela dobře, a bez nutnosti velkých investic a úprav interiéru, vám poslouží i šikovný paraván. 

V takto malém prostoru je velmi důležitá organizace a schopnost udržovat pořádek, což usnadní například kancelářský kontejner. Chytrý kancelářský kontejner je na kolečkách a je polstrovaný, aby si na něj mohl někdo k vašemu stolu příležitostně přisednout. 

Pracovna ve skříni – skrytý poklad vašeho domova

Pro ty, kdo hledají opravdu kreativní řešení, může být skvělou volbou pracovní místo schované ve skříni. Tohle není jen módní trend, ale skutečně funkční a úsporné řešení, vhodné především pro malé byty. Díky moderním technologiím, jako například notebooku, který uložíte do malé tašky, je takové mini pracovní místo úplně dostačující. Když skončíte s prací, jednoduše skříň zavřete a pracovní prostor je skrytý za dvířky, jako by tu nikdy nebyl. 

Takovou skříň je samozřejmě ideální nechat si vyrobit na míru. Důležité je myslet i na úložné prostory a hlavně na kvalitní osvětlení. Ještě jednodušší řešení, pokud potřebujete usednout k práci jen příležitostně, je sklápěcí pracovní deska.

Ať už se rozhodnete pro samostatnou pracovnu, útulný pracovní kout nebo inovativní pracovnu ve skříni, pamatujte, že vaše pracovní prostředí by mělo být místem, kde se cítíte pohodlně a kde můžete být produktivní. Nebojte se experimentovat s různými prvky a hledat to, co pro vás funguje nejlépe. Vybavení domácí pracovny je investicí nejen do vašeho pracovního života, ale i do vašeho zdraví, osobního pohodlí a spokojenosti.

Autor: Martina Volná

foto zdroj - archiv autorky

Články s podobnými tématy