Středa, dodělat třeba

Život může být někdy hektický, plný úkolů a povinností. Zkuste si vyčlenit jeden den v týdnu na dotahování. Může vám to dělat radost.

Možná toho máte tolik, že vám to může přijít nesmyslný nápad, ale je to velice přínosná a v podstatě i jednoduchá technika. Hodně překážek je v naší hlavě a nekončící seznam úkolů nám rozhodně nebude dělat dobře.

Dodělali jste někdy všechno před dovolenou?

Ještě vás čeká balění, letenky jsou v kapse, a vy si uvědomujete, že jste právě dokončili poslední úkol na svém pracovním stole. Pocit úlevy a připravenosti na příchod dovolené je něco, co má většina z nás ráda. Proč je takový moment tak ohromně uspokojivý?

Často to znamená uzavření jedné kapitoly a připravenost na novou. To vytváří emocionální základ pro dovolenou, kde se můžete plně oddat odpočinku a radovánkám bez myšlenek na nedokončené povinnosti. Pomáhá  to od stresu a můžete také mít silnější pocit, že si dovolenou ještě více zasloužíte.

S prázdným pracovním stolem a myslí, která není zatížena nedokončenými úkoly, si můžete dovolit prostor pro nové nápady a inspiraci. No, a teď si ten pocit zkuste dopřát každý týden… To by bylo skvělé, ne? 

Představte si třeba takovou dotahovací středu (nebo klidně úterý – ale rozhodně něco uprostřed týdnu).  Jak k tomu přistupovat a zajistit, aby tento den měl dlouhodobý pozitivní dopad na naše pocity a celkový životní styl? Pokud pracujete z domova, máte správně vybavenou domácí pracovnu, tak aby vám šla práce hezky od ruky? Inspiraci najdete ZDE.

Jak na to?

Nehledejte v tom žádnou vědu. Je to v podstatě takový zjednodušený efektivní time management na jeden den.

  • Projděte si všechno, na čem pracujete a to z pohledu naléhavosti, ale i důležitosti a dovolte se dívat se do různých perspektiv. Krátkodobé, střednědobé, ale i vysloveně dlouhodobé úkoly, které máte před sebou.
  • Vytvořte si seznam úkolů, které by bylo dobré dokončit a ty, které jsou nutné. Potom si udělejte jednoduchý plán - na co půjdete nejdříve a skvělé je dát si na začátek nějaké jednoduché a rychlé, abyste se rozjeli. Potom je ale dobré dát si ty nejdůležitější a nejnaléhavější úkoly. Na ně je potřeba mít v první části dne čas.
  • Zkoušejte různé techniky jako například metodu Pomodoro (pracovat s minutkou po dobu 25 minut a poté si dát krátkou přestávku pro udržení koncentrace a odstranění možného vyčerpání). Rozhodně nezapomínejte na krátké přestávky. Odpočinek může zvýšit vaši efektivitu.
  • Minimalizujte rušivé faktory. Vypněte upozornění na telefonu, ztlumte e-maily, abyste se mohli plně soustředit na úkoly, které máte před sebou.
  • Buďte flexibilní. Může se stát, že se některé věci nebudou dařit tak rychle, jak jste plánovali. Buďte k sobě shovívaví a přizpůsobte se aktuálním potřebám.

Průběžná sebereflexe a ocenění úspěchů

V průběhu takového dne je dobré udělat si čas na sebereflexi. Podívat se, jak jsme na tom a přistupovat k sobě i práci pozitivně. Dovolit si ocenit sebe i své úspěchy a posuny. Tím nejen zvýšíte svou motivaci, ale také posílíte pozitivní pocity spojené s dokončením úkolů.

Myslete i na jiné dny

Dlouhodobý pocit úspěchu a uklidnění vyžaduje pohled dopředu. Plánujte, jak budete postupovat s dalšími úkoly. Nastavte si realistické cíle a prioritizujte, co je skutečně důležité. Tím se vyhnete pocitu přeplněnosti a předejdete možnému stresu

Flexibilita a odpočinek

I když je plánování důležité, nejde o to, abyste se zničili a nemusíte na sebe být příliš tvrdí. Umožněte si flexibilitu a odpočívejte. Přecejen je to den, kdy toho hodně doděláte – bude to dobrý den. Přiznejte si, kdy potřebujete odpočívat a nechte si nějakou síly i na jiné dny. To vám umožní udržet si dlouhodobou pohodu.

Chce to odměnu

Po úspěšném dni na dotahování si udělejte čas na odměnu. Nemusí to být nic velkého; třeba si připravte oblíbené jídlo, dáte si oblíbený film knížku, nebo do dne zahrnete i večeři s partnerem/partnerkou. I malé odměny mohou mt'ít velký vliv na váš dlouhodobý emocionální stav.

A je dobré hledat význam

Zkuste se zastavit a zamyslete se, co se vám to vlastně děje. Jak a v čem se hýbete? Jaký je význam toho, co děláte? Často je pro dlouhodobé udržení pozitivních pocitů nutné vnímat věci v širším kontextu, vidět jejich důležitost a takový dokončovací den může být i velmi hezkým (a pravidelným) vybočením ze stereotypu, kdy můžete věci vidět z trochu jiného úhlu.

Co vlastně z toho?

Je to spíše taková čára na zemi, nebo možná ve vaší hlavě. Určení jednoho dne v týdnu na dotahování přináší do vašeho života strukturu a organizaci. Můžete se věnovat běžné, nutné agendě, ale u toho myslet na to, co byste mohli opravdu ukončit.

Vědomě vyhrazený čas na konkrétní, nedokončené, ale dokončitelné úkoly vám umožní se jednak dobře soustředit, ale i si pravidelně zkracovat seznam všech nutných úkolů. Bojujete s prokrastinací, zvyšujete svou produktivitu. Místo reakce na nově se objevující a naléhavé požadavky, můžete plánovat a soustředit se na předem naplánované časové bloky, což vám dává kontrolu nad svým časem. A ještě k tomu můžete rozdělit velké projekty na menší úkoly a postupně dosahovat jen určitých částí.

No, a potom je tady psychologický aspekt

Můžete si užívat pocit z uzavírání, dokončování, efektivity. Vědomí, že máte čas vyhrazený na dokončení úkolů, vám umožňuje lépe plánovat a věnovat se i ostatním zájmům. No, a to co jste si zjistili si můžete přenést i do každodenního života. Půjde to mnohem lépe.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj: Pexels.com

Články s podobnými tématy

Show more
V čem vás (ne)nahradí AI?
Práce

V čem vás (ne)nahradí AI?

Jsou věci, které AI neumí. Jste si jistí, že je ještě umíme my? V čem a jak se připravujete, aby Vám umělá inteligence nevzala práci?

Show more
Už nepracujte po osmé večer. Vážně. A zvládnete to.
Práce
Osobní rozvoj

Už nepracujte po osmé večer. Vážně. A zvládnete to.

Jak si nastavit hranice mezi prací a životem a nepropadat večernímu „ještě tohle dodělám“

Show more
Ajťáci jsou také (tak trochu) lidé: Dají se pochopit?
Práce

Ajťáci jsou také (tak trochu) lidé: Dají se pochopit?

Ajťák není jen tajemný tvor s brýlemi a tričkem s potiskem Matrixu. Jaký je jejich svět, co je trápí, a proč bychom si je měli vážit víc než jen kvůli SW aktualizacím?

Show more
Odpočinek jen pro slabochy?
Práce

Odpočinek jen pro slabochy?

Stále pracujete, i když už nemůžete? Slyšeli jste o toxické produktivitě? Nemáte s tím třeba náhodou problém? Naučte se znovu odpočívat – bez výčitek a s chutí.

Show more
Co chtít po zaměstnavateli, abyste se nezbláznili?
Práce
Podcast

Co chtít po zaměstnavateli, abyste se nezbláznili?

Hodně firem (a manažerů) to nechce slyšet, zlehčují to nebo prostě mlží. Obyčejní „smrtelníci“ nemají často na vybranou a trpí, mají toho hodně a třeba i vyhoří.

Show more
Workoholismus po čtyřicítce: snaha uniknout od problémů vede k přepracování
Práce

Workoholismus po čtyřicítce: snaha uniknout od problémů vede k přepracování

Určitě nějakého workholika znáte. Přitom nejde o hon za penězi a uznáním, často jde o osobní problémy nebo pocity nedostatečnosti. Co s tím?

Show more
Jak v práci myslet jinak?
Práce

Jak v práci myslet jinak?

Dnes už nestačí jen „dělat to, co máte“. Aby se nám dařilo, musíme zpochybňovat zažité představy a posouvat svět dál. Umíte být kreativní?

Show more
Bullshit v IT
Práce

Bullshit v IT

Svět sám pro sebe je používání "chytrých" prázdných pojmů ve světě korporací a o to více v IT. Jaké to má důvody, ale i jak se tomu bránit?

Show more
Pojďme mít rádi bullshit
Práce

Pojďme mít rádi bullshit

Nechcete ho více používat? Možná nás může rozčilovat, ale také má „jisté“ kouzlo. Jak a proč vzniká, jak se mu bránit nebo si ho užít?

Show more
Jak si vybavit domácí pracovnu
Práce

Jak si vybavit domácí pracovnu

Práce z domova, to je fenomén, který z poslední doby zná snad každý. Přinášíme inspiraci, zajímavé tipy i nápady.

Show more
Jak nám mladí změní pracovní prostředí?
Práce

Jak nám mladí změní pracovní prostředí?

Přinášíme dva pohledy – jeden příběh a jeden vědecký, abychom si dokázali představit očekávané dopady mladých.

Show more
Nechcete změnit práci?
Práce

Nechcete změnit práci?

Pokud jste přemýšleli o změně kariéry, nejste sami. Kdy jindy to promyslet, než na začátku nového roku. Jaké překážky - pokud vůbec nějaké - vám stojí v cestě?

Show more
Jste ve stresu? Nemusíte to skrývat. Stres i projevy úzkosti mohou pomáhat…
Práce

Jste ve stresu? Nemusíte to skrývat. Stres i projevy úzkosti mohou pomáhat…

Jak a v čem nám může stres dělat zle a kdy a jak může pomáhat a také, kdy nám může s mezilidskými vztahy?

Show more
V čem jsou starší zaměstnanci nenahraditelní?
Práce

V čem jsou starší zaměstnanci nenahraditelní?

85 % úspěchu v práci dnes závisí na měkkých dovednostech. Jen 15 % úspěchu je technických znalostech. Co z toho mají starší zaměstnanci? V čem by jim mohla patřit budoucnost?

Show more
Kolik děláte rozhodnutí?
Práce
Osobní rozvoj

Kolik děláte rozhodnutí?

Je pro Vás snadné se rozhodovat a nepochybovat? Kolik rozhodnut udělají třeba top manažeři? Fascinující čísla a souvislosti spojené s přemýšlením a správným rozhodnutím.

Show more
Jak už večer nepracovat?
Práce

Jak už večer nepracovat?

Znáte to, už chcete skončit a ještě někdo zavolá, nebo se objeví něco, co by prostě bylo dobré ještě udělat. Co s tím? Přinášíme několik tipů.

Show more
Proč nemáte v práci čas?
Práce

Proč nemáte v práci čas?

Nebudeme vám dávat žádné rady, ani doporučení, jenom ukážeme pár silných čísel o tom, kde nejvíce v práci ztrácíme čas. Jak jste na tom?

Show more
Jak v práci načerpat sílu?
Práce

Jak v práci načerpat sílu?

Všichni to známe. Těžké oči, unavené myšlenky a pocit, že nás energie opouští už dávno před koncem pracovního dne. Jak si přizpůsobit pracovní den, aby vám "načerpal" síly?

Show more
Máte silné heslo?
Práce

Máte silné heslo?

Silné heslo do různých systémů je vlastně docela složité nejen vymyslet, ale hlavně udržet – jak v systémech i v paměti. Jaké jsou s tím vlastně spojené tipy a možnosti?

Show more
Jak si vyjasnit rovnováhu v životě?
Práce
Osobní rozvoj

Jak si vyjasnit rovnováhu v životě?

Jednoduché cvičení, díky kterému si můžeme ujasnit co chceme, nechceme, kdy to přeháníme a čeho vlastně máme méně, než bychom chtěli.