Středa, dodělat třeba

Život může být někdy hektický, plný úkolů a povinností. Zkuste si vyčlenit jeden den v týdnu na dotahování. Může vám to dělat radost.

Možná toho máte tolik, že vám to může přijít nesmyslný nápad, ale je to velice přínosná a v podstatě i jednoduchá technika. Hodně překážek je v naší hlavě a nekončící seznam úkolů nám rozhodně nebude dělat dobře.

Dodělali jste někdy všechno před dovolenou?

Ještě vás čeká balění, letenky jsou v kapse, a vy si uvědomujete, že jste právě dokončili poslední úkol na svém pracovním stole. Pocit úlevy a připravenosti na příchod dovolené je něco, co má většina z nás ráda. Proč je takový moment tak ohromně uspokojivý?

Často to znamená uzavření jedné kapitoly a připravenost na novou. To vytváří emocionální základ pro dovolenou, kde se můžete plně oddat odpočinku a radovánkám bez myšlenek na nedokončené povinnosti. Pomáhá  to od stresu a můžete také mít silnější pocit, že si dovolenou ještě více zasloužíte.

S prázdným pracovním stolem a myslí, která není zatížena nedokončenými úkoly, si můžete dovolit prostor pro nové nápady a inspiraci. No, a teď si ten pocit zkuste dopřát každý týden… To by bylo skvělé, ne? 

Představte si třeba takovou dotahovací středu (nebo klidně úterý – ale rozhodně něco uprostřed týdnu).  Jak k tomu přistupovat a zajistit, aby tento den měl dlouhodobý pozitivní dopad na naše pocity a celkový životní styl? Pokud pracujete z domova, máte správně vybavenou domácí pracovnu, tak aby vám šla práce hezky od ruky? Inspiraci najdete ZDE.

Jak na to?

Nehledejte v tom žádnou vědu. Je to v podstatě takový zjednodušený efektivní time management na jeden den.

  • Projděte si všechno, na čem pracujete a to z pohledu naléhavosti, ale i důležitosti a dovolte se dívat se do různých perspektiv. Krátkodobé, střednědobé, ale i vysloveně dlouhodobé úkoly, které máte před sebou.
  • Vytvořte si seznam úkolů, které by bylo dobré dokončit a ty, které jsou nutné. Potom si udělejte jednoduchý plán - na co půjdete nejdříve a skvělé je dát si na začátek nějaké jednoduché a rychlé, abyste se rozjeli. Potom je ale dobré dát si ty nejdůležitější a nejnaléhavější úkoly. Na ně je potřeba mít v první části dne čas.
  • Zkoušejte různé techniky jako například metodu Pomodoro (pracovat s minutkou po dobu 25 minut a poté si dát krátkou přestávku pro udržení koncentrace a odstranění možného vyčerpání). Rozhodně nezapomínejte na krátké přestávky. Odpočinek může zvýšit vaši efektivitu.
  • Minimalizujte rušivé faktory. Vypněte upozornění na telefonu, ztlumte e-maily, abyste se mohli plně soustředit na úkoly, které máte před sebou.
  • Buďte flexibilní. Může se stát, že se některé věci nebudou dařit tak rychle, jak jste plánovali. Buďte k sobě shovívaví a přizpůsobte se aktuálním potřebám.

Průběžná sebereflexe a ocenění úspěchů

V průběhu takového dne je dobré udělat si čas na sebereflexi. Podívat se, jak jsme na tom a přistupovat k sobě i práci pozitivně. Dovolit si ocenit sebe i své úspěchy a posuny. Tím nejen zvýšíte svou motivaci, ale také posílíte pozitivní pocity spojené s dokončením úkolů.

Myslete i na jiné dny

Dlouhodobý pocit úspěchu a uklidnění vyžaduje pohled dopředu. Plánujte, jak budete postupovat s dalšími úkoly. Nastavte si realistické cíle a prioritizujte, co je skutečně důležité. Tím se vyhnete pocitu přeplněnosti a předejdete možnému stresu

Flexibilita a odpočinek

I když je plánování důležité, nejde o to, abyste se zničili a nemusíte na sebe být příliš tvrdí. Umožněte si flexibilitu a odpočívejte. Přecejen je to den, kdy toho hodně doděláte – bude to dobrý den. Přiznejte si, kdy potřebujete odpočívat a nechte si nějakou síly i na jiné dny. To vám umožní udržet si dlouhodobou pohodu.

Chce to odměnu

Po úspěšném dni na dotahování si udělejte čas na odměnu. Nemusí to být nic velkého; třeba si připravte oblíbené jídlo, dáte si oblíbený film knížku, nebo do dne zahrnete i večeři s partnerem/partnerkou. I malé odměny mohou mt'ít velký vliv na váš dlouhodobý emocionální stav.

A je dobré hledat význam

Zkuste se zastavit a zamyslete se, co se vám to vlastně děje. Jak a v čem se hýbete? Jaký je význam toho, co děláte? Často je pro dlouhodobé udržení pozitivních pocitů nutné vnímat věci v širším kontextu, vidět jejich důležitost a takový dokončovací den může být i velmi hezkým (a pravidelným) vybočením ze stereotypu, kdy můžete věci vidět z trochu jiného úhlu.

Co vlastně z toho?

Je to spíše taková čára na zemi, nebo možná ve vaší hlavě. Určení jednoho dne v týdnu na dotahování přináší do vašeho života strukturu a organizaci. Můžete se věnovat běžné, nutné agendě, ale u toho myslet na to, co byste mohli opravdu ukončit.

Vědomě vyhrazený čas na konkrétní, nedokončené, ale dokončitelné úkoly vám umožní se jednak dobře soustředit, ale i si pravidelně zkracovat seznam všech nutných úkolů. Bojujete s prokrastinací, zvyšujete svou produktivitu. Místo reakce na nově se objevující a naléhavé požadavky, můžete plánovat a soustředit se na předem naplánované časové bloky, což vám dává kontrolu nad svým časem. A ještě k tomu můžete rozdělit velké projekty na menší úkoly a postupně dosahovat jen určitých částí.

No, a potom je tady psychologický aspekt

Můžete si užívat pocit z uzavírání, dokončování, efektivity. Vědomí, že máte čas vyhrazený na dokončení úkolů, vám umožňuje lépe plánovat a věnovat se i ostatním zájmům. No, a to co jste si zjistili si můžete přenést i do každodenního života. Půjde to mnohem lépe.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj: Pexels.com

Články s podobnými tématy