Neexistuje odvaha, jen nedostatek informací?

Zní to hezky, ale není to úplně pravda. Pojďme se podívat na nejodvážnější osobnosti v historii a zamysleme se nad tím, co za jejich odvahu opravdu bylo.

Jasně, výběr té nebo toho nejodvážnějšího závisí na subjektivních hodnotách a kontextu. Je ale zajímavé zamyslet se nad tím, co za odvahou v historii bylo…

1. Čingischán - zakladatel Mongolské říše, byl známý svou neohroženou válečnickou zdatností a schopností vést masivní vojenské tažení.

2. Johanka z Arcu - Francouzská vojenská vůdkyně z 15. století, která vedla francouzské vojsko během stoleté války a hrála klíčovou roli při osvobození Orléansu.

3. Ernesto "Che" Guevara: Argentinský lékař, revolucionář a společenský aktivista, který sehrál důležitou roli v kubánské revoluci a boji za sociální spravedlnost v Latinské Americe.

4. Amelia Earhart - Americká letecká průkopnice, která se stala první ženou, která sama přeletěla Atlantský oceán a měla odvahu vzdorovat tradičním genderovým očekáváním své doby.

5. Nelson Mandela - Jihoafrický politik a bojovník za lidská práva, který strávil 27 let ve vězení kvůli svému boji proti apartheidu. Po propuštění se stal prezidentem Jihoafrické republiky a zasloužil se o usmíření a sjednocení země.

6. Jan Hus - Reformátor a kazatel, který kritizoval katolickou církev a hájil práva českého lidu. Byl popraven na hraniciza svou víru.

7. Václav Havel - Dramatik, spisovatel a politik, který byl významným disidentem za komunistického režimu v Československu. Po pádu komunismu se stal prezidentem České republiky a bojoval za demokracii a lidská práva.

8. Malala Yousafzai - Pákistánská aktivistka za práva dětí a dívčího vzdělávání, která přežila pokus o zabití ze strany Tálibánu. Odmítla se vzdát boje za právo na vzdělání a stala se mezinárodním symbolem statečnosti a odhodlání.

9. Jan Žižka - Vůdce husitského hnutí v 15. století. Vedl husitské vojsko proti převaze katolických sil a bránil svobodu a náboženskou reformu.

10. Harriet Tubman - Afroamerická abolicionistka, která pomáhala otrokům unikat z otroctví pomocí tzv. Podzemní železnice. Vystavila se velkému riziku, aby pomohla lidem dosáhnout svobody.

11. Mahátma Gándhí - Indický politik a vůdce nehnondu, který vedl násilným odporu proti britské koloniální vládě v Indii. Byl známý svými pokojnými protesty a filozofií nenásilí.

12. Rosa Parks - Afroamerická aktivistka, která se v roce 1955 odmítla vzdát svého místa ve veřejné dopravě v segregovaném Montgomery v Alabamě. Její odvaha začala občanská práva hnutí a stala se ikonou boje proti rasové segregaci.

13. Neil Armstrong - Americký astronaut a první člověk, který v roce 1969 vkročil na Měsíc během mise Apollo 11. Jeho odvaha a odhodlání vstoupit na neznámou půdu poskytly inspiraci celému světu.

14. Milada Horáková - Politická aktivistka a oběť komunistického režimu. Byla odsouzena k smrti a popravena na základě politicky motivovaných falešných obvinění.

  • Co za každým příběhem bylo?
  • Kdo to byl v minulosti a ukázalo se, že to není tak horké?
  • Koho byste dodali?
  • Koho máte kolem sebe nebo kdo by vás zajímal?

Napište nám!

 

Autor: Helene Známá

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy