Nemáte ještě všechny dárky?

Co se dá pořídit ještě než se stáhnou rolety obchodů? Na co je čas i potom? Má vůbec nějaké výhody, když nemáte (ještě) všechny dárky?

Pro někoho normální, pro někoho nepochopitelné. Každý známe minimálně jednoho člověka, co nemá dárky včas (pokud to nejsme sami). Nestíhá, nemůže, možná trochu nechce. Pojďme se na to podívat – teoreticky a potom hlavně prakticky…

Je zajímavé se nad tím zamyslet

Výzkumy ukazují, že zhruba 20 až 30 % lidí nakupuje dárky až v posledních dnech před Vánocemi. Někteří lidé mohou mít rádi pocit napětí a hledání poslední chvíle pro nákupy dárků, zatímco jiní se mohou ocitnout v této situaci kvůli časovým omezením.

Asi nemá smysl to příliš hodnotit. Obzvláště ne, pokud patříte do skupiny, která své první dárky suší od července. Důvody mohou být různé. Může to být rozhodně čas - zaneprázdnění v práci, někdo si počká na předvánoční slevy, někdo čeká inspiraci nebo jednoduše vzrušení z toho, jak je to na poslední chvíli. Lidé jsou různé…

Výhody:

  1. Možnost lepších slev: Čekání na poslední chvíli může znamenat využití slevových akcí a last-minute nabídek, což může vést k úspoře peněz.
  2. Větší inspirace: Někteří lidé cítí, že mají lepší přehled o dostupných možnostech a dostanou inspiraci z aktuálních trendů a nových produktů.
  3. Adrenalín z hledání: Pro některé je adrenalinový zážitek z hledání dokonalého dárku v posledních chvílích vzrušující a motivující.

Nevýhody:

  1. Omezený výběr: Čekání na poslední chvíli může znamenat omezený výběr dárků, a tak může být obtížnější najít ty nejlepší a nejvhodnější předměty.
  2. Zvýšený stres: Hledání dárků v posledním momentu může způsobit zvýšený stres a tlak, zejména pokud je časový prostor omezený.
  3. Omezené možnosti doručení: Může dojít k problémům s doručením dárků včas, zejména při nákupu online blízko termínu Vánoc.

Co tedy koupit/sehnat/vymyslet

  1. Dárkové poukazy: není to moc kreativní, ale není to špatná volba - poukazy do oblíbeného obchodu, restaurace a celkem „velkoryse“ umožníte obdarovanému vybrat si to, co si opravdu přeje (a nemusíte se tím moc zabývat). Jsi přece chtěla svetr...
  2. Zážitky jako sliby: slibem nezarmoutíš a přislíbit někomu, že ho vezmete třeba na výlet do Paříže nebo na exkluzivní dovolenou je vlastně poměrně jednoduché. Musíte to nějak zhmotnit, tzn. napíšete na kartičku, uděláte prezentaci, kterou vytiskněte, nebo prostě pošlete. No a potom je dobré to splnit. Ježíš, to bylo už loni?
  3. Konkrétnější - Vstupenky – to také moc nebolí, dá se to objednat online, a můžete vyrazit na konkrétní koncert, divadelní představení, vstup a podobně. Co kdybychom si užili Chinaski, i když je tak nemusíš?
  4. Konkrétní zážitky – další kategorie, která se dá slíbit, ale rovnou také koupit. Můžete být kreativní a dávat různé lety balonem, skoky padákem, bungee jumpingy a podobně. Nebo budete jistější a dáte růžné masáže, wellness pobyty, kosmetiky, nebo si nechat udělat nehty). Nechceš si udělat nový nos?
  5. Poukázky na netradiční „služby“ – To už může být trošku složitější, ale určitě to může hodně potěšit, protože můžete být osobní a dát něco, co obdarovaný dlouho chce. Můžete darovat třeba osobní konzultaci s mykologem (pro houbaře), ornitologem (pokud rádi přikrmují), jogínem, malířem, truhlářem, nebo kuchařem? Už to může být hodně kreativní, náročné ale také to může být hezky oceněna. Třeba bys mohl zhubnout...
  6. Předplatné – velice jednoduchá cesta, jak bez velké námahy darovat něco třeba na rok. Časopisy, noviny, přístupy do knihoven apod. stačí objednat, možná stačí koupit jedno číslo nebo výtisk jako symbol. Nejjednodušší je digitální přeplatné.
  7. Permanentky, abonentky, volné vstupy – kulturní, velkorysá, zkrátka hezký nápad, kdy obdarovanému dát na přístup do galerie, muzea, bazénu nebo posilovny. Zase to nestojí moc námahy a může to potěšit. Můžeš chodit cvičit...
  8. Knihy: Když už nic, tak kniha nic nezkazí - od oblíbeného autora nebo na téma, které zajímá obdarovaného, může být skvělým dárkem, který lze snadno sehnat kdykoliv. Tohle by tě mohlo bavit.
  9. Personalizovatelné dárky: Personalizované předměty, jako jsou alba, nebo rámečky, do kterých si každý může dát, co je chce… Dej si tam, co chceš, mně to je jedno.
  10. Balíčky pro relaxaci: Také celkem safe – stačí poskládat dohromady balíček s různými esenciálními oleji, mýdlem, krémem a podobně. Nebo k tomu přihodit měkký plyšový přehoz nebo masážní polštář. Se uklidníš...
  11. Něco vytvořit? To už může působit trochu jako zoufalství, ale rozhodně můžete i vytvářet nějaké dárky ve chvíli, kdy už jsou obchody prostě zavřené. Jestli něco na malujete, napíšete, složité nebo nahrajete, je na vás. Jsem ti nakreslil...
  12. Sámoška má otevřeno - kreativitě se meze nekladou. Poskládejte oblíbené nebo netradiční jídlo to do koše. To jsou všechny dvanáctky, co mají!
  13. Balíčky na čas sami se sebou - Můžete udělat překvapivé balíčky pro různé příležitosti – třeba na hezký večer s knihou (ke knížce přidáte svíčku, láhev vína, nebo pěnu do koupele). Jsem ti to dal do igelitky.
  14. Stírací losy – můžete mít štěstí a koupit si třeba nové auto, pokud si ho setřete. Koupíš mi kožich?
  15. Co třeba kurz? Další věc, která se dá objednat online a může se jednat o něco běžného, jako je třeba angličtina, ale můžete najít i něco speciálního, jako třeba vázáni knih, nebo hra na heligonku. Nechceš umět jódlovat?
  16. Letenka - abychom pouze neslibovali, můžeme koupit letenku a třeba i hotel do nějaké destinace a to třeba až na květen. Může to být i (překvapivě) dostupné. Nepoletíme do Košic?

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy