Nový rok je otrava – jenom nové číslo v kalendáři

Ty motivační řeči o kilech dolů v posilovně nechce nikdo číst, ani poslouchat, ale něco by se změnit mohlo – udělá nám to třeba radost.

Pro mnohé z nás přichází s novým rokem pocit nových začátků a možností. Může znamenat stanovování nových cílů a možných změn. Pro řadu lidí je však nový rok jen změna letopočtu a všechny oslavy a radovánky spojené s takovou, v podstatě nedůležitou věcí, je jim dost cizí.

No a potom jsou tady předsevzetí a plány na změny, které také spoustu lidí štve, frustruje, unavuje. Může to být vším tím tlakem a očekáváním od okolí. Už zažitým zklamáním a selháním z neúspěchů minulých let. Nepříjemná bývají i přehnaná očekávání společnosti ohledně toho, že a co vlastně by měli lidé dosahovat nebo měnit v novém roce.

Pojďme se na to dívat pozitivně

Pro někoho může být toto období plné změn, cílů a tlaku na sebe, což může být stresující nebo dokonce demotivující. Ale sklenice nemusí být z poloviny prázdná a třeba si to můžeme aspoň trochu užít.

Ano, je to datum, ale dobře se pamatuje

Je to prostě začátek nového období či kapitoly. Lidé často vnímají určitá data (například začátek roku, narozeniny, atd.) jako vhodné pro zahájení změn. Určité datum poskytuje jasný, měřitelný a zapamatovatelný začátek. To může být užitečné pro sledování pokroku a vyhodnocení úspěchu nových zvyků nebo cílů.

Problém je spíše v souvislostech

Na začátku roku bývají přecpané posilovny a fitcentra, protože „od nového roku začneme žít zdravě“. Podobná (často nenaplněná) předsevzetí prostě vedou k tomu, že jim (nebo možná sobě) za čas přestaneme věřit… Předsevzetí přeci nemusí být jen o hubnutí a více pohybu.

Pozitivní změny, co si přineseme do života

  • Více se smát – Kdy jste se naposledy opravdu od srdce a hlasitě zasmáli? Malé děti se podle jistých výzkumů smějí až dvacetkrát častěji, než dospělí.
  • Zpívat – sílu muzikoterapie jsme se již několikrát věnovali. Zpívat klidně jen jeden tón (což nemůže být falešně) můžete klidně každý den.
  • Sex – sami, s někým, zkrátka něco pozitivnějšího nebo příjemnějšího budeme těžko hledat.
  • Čas pro sebe – Dovolit s každý den věnovat nějaký čas na věci, které vás baví a které vám přinášejí radost. Může to být čtení oblíbené knihy, poslech hudby, kreslení, zahrávání na hudební nástroj nebo cokoliv jiného, co vás naplňuje energií. Možná stačí si to jen uvědomit a popsat.

Lepší než předsevzetí, jsou zvyky

Jsou to mocné nástroje, které formují náš život. Dodat si nové drobné zvyky může být skvělým způsobem, jak postupně měnit své chování a zlepšovat svůj životní styl. Zde je několik malých zvyků, které můžete začlenit do svého každodenního života:

  • Ranní (večerní) rozjímání - Začněte (Ukončete) svůj den tím, že si uděláte pár minut na klidné uvědomění si svých cílů nebo na krátkou meditaci, což vám může pomoci nastavit pozitivní tón pro celý den.
  • Pitný režim - Udělejte si zvyk pít sklenici vody hned po probuzení. To vás hydratuje a může nastartovat tělo na den.
  • Seznam denních úkolů - Každý den si udělejte krátký seznam úkolů, které chcete dokončit. To vám pomůže zůstat organizovaní a cílení na důležité věci. Nezapomínejte tam na drobné radosti, co se plní s radostí (smát se, dát si kávu, co vám dělá radost a podobně)
  • Procházka -  Udělejte si krátkou (vědomou) procházku po obědě, cestou do práce. Po jídle pomůže a trávením jídla, ale také vás osvěží a dodá energii. Většinou někam jen běžíme a zpomalit, nebo si jen uvědomit, že se jedná o procházku, nám může opět trochu udělat radost.
  • Čas pro čtení - Udělejte si zvyk číst každý den, i kdyby to mělo být jen několik stránek před spaním. Čtení má mnoho benefitů pro mysl a duši.
  • Děkování - Každý večer si udělejte chvilku na to, abyste si připomněli a ocenili tři věci, za které jste během dne vděční. To může posílit pocit štěstí a spokojenosti.
  • Rutina před spaním - Vytvořte si relaxační rituál před spaním, jako je čtení knihy, meditace nebo zápis do deníku. Pomůže vám to uklidnit mysl a lépe usnout.
  • Plánování na další den - Před spaním si udělejte krátký plán na následující den. To vám pomůže lépe se zorientovat a mít jasnou představu o tom, co chcete dosáhnout.
  • Cvičení nebo protažení - I když jen několik minut, udělejte si zvyk pravidelně cvičit nebo se protahovat. To může pomoci udržet tělo v kondici a snížit stres.
  • Někoho obejmout – ať už je to váš partner nebo partnerka, pes, kočka, zkrátka vědomě cítit něčí blízkost, nám vyplaví do hlavy trochu toho štěstí.

Zkrátka zkuste se na to zaměřit a uvědomovat si, že si děláte dobře a že se máte rádi a dobře. Potom se dá zvládnout i nový rok.

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy