Do salátu nebo na dezert ozdobu z louky?

Všechno už kvete a co se z toho dá jíst? Zde je výběr jedlých květů, které často najdeme na našich zahradách a loukách :

Příroda u nás je nejen krásná, ale může také hostit množství jedlých květů, které přidávají zajímavé chutě a barvy do různých pokrmů. Mnoho běžných zahradních rostlin nabízí květy, jež jsou nejen krásné na pohled, ale i lahodné na chuť.

Co je často na našich zahradách?

  1. Boráky (Borago officinalis) - Květy boráku mají lehce slanou chuť připomínající okurku a jsou krásně modré, což je činí oblíbenou dekorací salátů a nápojů.
  2. Kapucínka (Tropaeolum majus) - Květy kapucínky jsou jedlé a mají jemně pepřovou chuť. Jsou výborné v salátech nebo jako ozdoba pokrmů a mají nádherné oranžové, žluté a červené barvy.
  3. Levandule (Lavandula spp.) - Květy levandule přidávají jemnou a aromatickou chuť do cukroví, pečiva a nápojů. Jejich vůně je také relaxační a terapeutická.
  4. Měsíček lékařský (Calendula officinalis) - Měsíčkové květy, s jejich mírně hořkou až pikantní chutí, mohou být použity v salátech, polévkách nebo jako přírodní barvivo.
  5. Růže (Rosa spp.) - Okvětní lístky růží jsou jedlé a nabízejí různorodou paletu chutí od jemně sladké až po mírně kořeněnou. Používají se v cukroví, sirupech, džemech nebo jako dekorace.
  6. Šalvěj (Salvia officinalis) - Květy šalvěje mají lehce pepřovou chuť a mohou být použity v salátech, jako ochucovadlo nebo pro dekorativní účely.
  7. Violka (Viola spp.) - Violky jsou nejen krásné, ale jejich květy mají také jemnou sladkou chuť. Jsou ideální pro zdobení dezertů a salátů nebo mohou být kandované.
  8. Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) - Květy yzopu mají silnou, aromatickou chuť a jsou vhodné pro přidání do salátů nebo jako dekorace.

A co je zase k mání na loukách? 

Naše louky rozhodně za zahradami nezaostávají. Mnohé z nich jsou nejen krásné, ale také jedlé, léčivé a nabízí rozličné možnosti využití v kuchyni.

  1. Sedmikráska (Bellis perennis) - Sedmikrásky jsou nejen roztomilé, ale jejich mírně pepřová chuť je výborným doplňkem salátů nebo jako dekorace na dezertech a koláčích.
  2. Jitrocel (Plantago spp.) - Květy jitrocele mají mírně horkou chuť a mohou být použity ve směsi se saláty nebo jako zdravotní přísada do čajů.
  3. Meduňka lékařská (Melissa officinalis) - Květy meduňky jsou jedlé a mají jemnou, mírně citronovou chuť, vhodnou pro přidání do salátů, dezertů nebo jako ochucení nápojů.
  4. Máta peprná (Mentha piperita) - Máta je známá svým osvěžujícím aroma a chutí. Její květy mohou být použity v čaji, osvěžujících letních nápojích, dezertech nebo jako poutavá ozdoba.
  5. Bez černý (Sambucus nigra) - Květy černého bezu jsou velmi oblíbené, především pro výrobu sirupů, limonád a fritovaných pokrmů. Mají jemnou, sladkou chuť.
  6. Pampeliška (Taraxacum officinale) - Květy pampelišky, které mají mírně hořkou chuť, lze použít v salátech, na výrobu sirupu nebo dokonce piva. Květy přidávají pokrmům zajímavou chuť a barvu.
  7. Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) - Květy třezalky jsou známé svými léčivými účinky, ačkoliv nejsou tak běžně používány v kuchyni, lze je přidat do čajů nebo použít jako dekoraci.
  8. Fialka vonná (Viola odorata) - Fialky jsou nejen krásné, ale mají i jemnou sladkou chuť. Jsou ideální pro zdobení dezertů, přidání do salátů nebo jako přísada do cukroví.

Na které pozor?

Poznatky o jedovatých rostlinách a jejich vlivu na zdraví můžou být nejen zajímavé, ale i životně důležité. V České republice i celé střední Evropě se vyskytuje mnoho rostlin, jejichž květy nebo jiné části nejsou určeny k lidské spotřebě a mohou být dokonce jedovaté. Podívejme se na některé z nich, jejichž krása skrývá potenciální nebezpečí.

  1. Oleandr (Nerium oleander) - Ačkoliv je to populární okrasná rostlina známá svými nádhernými květy, všechny její části jsou silně jedovaté. Oleandr obsahuje kardiotoxické glykosidy, které mohou způsobit vážné srdeční problémy.
  2. Prýštec (Aconitum spp.) - Tato rostlina je známá svými atraktivními, ale vysoce jedovatými květy. Prýštec obsahuje alkaloidy, jako je aconitin, které mohou vést k vážným neurologickým a kardiovaskulárním problémům.
  3. Čemeřice (Helleborus spp.) - Čemeřice jsou známé svými krásnými květy, které se objevují brzy na jaře. Ale pozor, všechny části rostliny jsou jedovaté a mohou způsobit gastrointestinální podráždění a nervové poruchy.
  4. Rulík zlomocný (Atropa belladonna) - Tato rostlina je známá svými temně fialovými květy a lesklými černými plody, které jsou vysoce jedovaté. Obsahuje alkaloidy jako atropin a skopolamin, které mohou způsobit závažné otravy.
  5. Tis červený (Taxus baccata) - Ačkoliv není květinou v pravém slova smyslu, tis červený je jehličnan, jehož semena obklopená červeným míškem jsou vysoce jedovatá. Jed, taxin, může způsobit vážné srdeční problémy.

Autor: Magda Vaňková

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy