Udělají z vás peníze kretény?

Ať už peníze máme, nebo ne, jedno je jisté: pokaždé jich můžeme mít plnou hlavu… Ale jak se chováme?

Na Kalifornské univerzitě studují, jak peníze mění vztahy, ale i nás samotné. Většina zjištění poukazuje na to, že peníze v lidech vyvolávají negativní chování.

V principu by se dalo říci, že čím více peněz máme, tím více se soustředíme sami na sebe a méně vnímáme lidi kolem sebe.

Vědci například zmanipulovali hru Monopoly. Do laboratoře přišly stovky dvojic cizích lidí a jeden z nich byl náhodně určen jako bohatý hráč. Dostali dvakrát tolik peněz, mohli házet dvěma kostkami místo jedné, dostali více peněz za průchod cílem. Přestože byla hra jasně zmanipulovaná, během několika minut se začaly projevovat změny v chování. Bohatí hráči byli hrubší, hlasitější a dominantnější. Oslavovali svůj úspěch a mluvili o tom, kolik mají peněz.

Na konci hry, při otázce proč vyhráli se bohatí hráči zaměřovali na konkrétní věci, které udělali, například nákup určitých nemovitostí. Přitom jejich úspěch spočíval ve štěstí, tedy v tom jim byla přidělena role privilegovaného hráče.

Paralely mezi hrou Monopoly a skutečným životem jsou poměrně jasné. Neovlivníme, do jaké rodiny se narodíme. Ale přestože si lidé tato privilegia nezasloužili, mají tendenci je přisuzovat věcem, které udělali, a tomu, jak moc si je zaslouží. Bohatství rodičů často koreluje s pocitem oprávněnosti.

Výzkumy také ukazují, že když se cítíme oprávněně, je pravděpodobnější, že uděláte špatnou věc. Je pravděpodobnější, že bohatší lidé poruší etické normy, aby posloužili vlastnímu zájmu, lžou, aby se prosadili, podvádí ve hrách či porušují zákony.

Určitě to není tak, že by bohatí lidé byli všichni zkorumpovaní. Bohatství je však zdroj, který s sebou nese určité psychologické tendence. Pokud bohatství vede k poklesu soucitu, laskavosti a štědrosti, potom je dobré mít se více na pozoru.

Rozhodně to není dáno geneticky. Chudší lidé bývají zpočátku štědřejší než bohatší. Když je jim však bylo promítnuto krátké video o chudobě, bohatší lidé se stali stejně štědrými.

Bohatství nás prostě nutí obracet se do sebe. Je třeba na to myslet, psychicky se „otřást“, znovu se spojit s potřebami druhých a vystoupit ze svého izolovaného světa a může být vše v pořádku.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy