Umíte prohrávat? Měli byste…

Dáváte si předsevzetí? Plníte je? Málokdo do nich jde s očekáváním neúspěchu, ale nemusí to být tak špatné.

Začátek roku je často obdobím velkých předsevzetí a snahy něco zásadního změnit. Bez ohledu na to, jak jsme chytří nebo zkušení, budou se nám nové návyky velice pravděpodobně budovat špatně, prostě nám to nepůjde. To nás otráví a mysl nás bude od snažení automaticky odvádět. Podle Harvard Business review závisí náš úspěch při osvojování nových návyků na naší ochotě být špatní – minimálně zpočátku.

Braňte se velkým zklamáním – těmi malými

Jednoduše provádějte experimenty, při kterých budete selhávat v drobnostech. Neradi mluvíte na veřejnosti? Chvěje se vám hlas, koktáte? Experimentujte. Nahrajte se, při přednesu jedné věty, a pak se na video podívejte, nebo jednoduše položte jednu otázku nahlas na schůzce, kde nemusíte mluvit nahlas. Tím, že se v malých dávkách vystavujeme síle, kterou se snažíme vybudovat, je méně pravděpodobné, že poneseme vážné následky, pokud selžeme. S každým dalším krokem posilujeme svou imunitu vůči stinným stránkám nového návyku, čímž zvyšujeme své šance, že v budoucnu obstojíme.

Dejte si nůž na krk ještě před tím, než to vzdáte

Naše nadšení při stanovování velkých cílů se snoubí s obavami z následného selhání. Sami sebe snadno přesvědčíme, že dnes je špatný den na to, abychom začali, něco udělali, posunuli. Existuje však určitá doba mezi tím, kdy o svém cíli sníme, a tím, než na nás naše sebeochranné důvody začnou křičet, abychom se stáhli. Využijte toto okno k tomu, abyste se zavázali někomu jinému – něco slíbíme, předdohodneme, zkrátka se někomu zavážeme a takové prohlášení je mnohem těžší odvolat.

Zveřejněte, co jste se naučili

Když se vám nedaří v malých věcech, dejte vědět světu, co jste se při tom naučili. Máme tendenci vyhýbat se pozornosti, když se nám něco nepodaří. Můžeme přitom stud z neúspěchu otáčet ve výhody a tím zesílit samotné posuny i výhody samotného učení.

Měřte pokrok a dovolte si přestávky

Posun není mučení. Neměli bychom se pranýřovat, pokud se nějaké oblasti nevěnujeme bez ustání a bez přestávky. Pokaždé, když se stydíme nebo si něco vyčítáme, podkopáváme svou motivaci pokračovat. Místo toho sledujte posuny v průběhu delšího času, místo abyste hodnotili každý den zvlášť. Když si budete vést záznamy o svém úsilí, časem si všimnete, jak daleko jste se dostali. Dobré je také přestat, nebo aspoň zastavit, když jste na vrcholu - dokud se vám nový návyk daří a stále vás baví. Abyste věděli, že jste přestali dříve, než váš výkon začne klesat, vyčleňte si časový limit a nepřekračujte ho, nebo si všímejte předchozích dnů a určete, kdy se vaše nálada mění z nadšené na pokleslou. Tak se budete pokaždé těšit na další práci a posuny.

Naše návyky a způsob myšlení nás nabádají, abychom mysleli ve velkém, to nás ale může paralyzovat. Pokud budeme přijímat malá selhání, cesta k trvalé změně bude jednodušší. Jinými slovy - změna návyků je snazší, když cenou není prudký neúspěch a odměnou je velký úspěch.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy