Umíte veřejně vystupovat? Dělá vám to dobře?

Trému má, podle některých odhadů až 75% populace. Pro někoho je to až neřešitelné. Jak nemít trému? Nebo jak ji alespoň trochu omezit?

Strach z veřejného vystoupení, nazývaný také "scénická nebo jevištní tréma", je velmi běžný. Lidé, kteří mají problémy s veřejným vystupováním, se mohou cítit napjatí, nervózní, mají třesoucí se hlas, potí se nebo mají zrychlený tep. Tento strach se může objevit v různých situacích, jako jsou prezentace, řečnická vystoupení, pohovory nebo dokonce i v běžných rozhovorech. Nicméně, existují různé způsoby, jak se s tímto strachem vypořádat, jako jsou například uvedené výše.

Tréma je přirozenou reakcí těla na stresové situace, jako je například veřejné vystoupení, a může se projevit různými způsoby, jako jsou například třesoucí se ruce, zrychlené dýchání, zrychlený tep nebo zmatenost. Nicméně existují některé způsoby, jak můžete překonat trému.

  1. Je to běžné: Už to by mohlo pomoci - je prostě přirozené být před veřejným vystoupením trochu nervózní.  Nejste divní.
  2. Připravte se: Zkuste si své vystoupení nacvičit alespoň několikrát před zrcadlem nebo s přáteli. Pokud víte, co chcete říct a jak to chcete říct, budete mít větší sebevědomí a méně trémy.
  3. Co je to hlavní? Vyjasněte si a zaměřte se zejména na to, co chcete sdělit publiku, jak můžete přinést nejlepší hodnotu a představit své téma co nejlépe.
  4. Relaxujte: Zkuste použít různé techniky relaxace, jako je například hluboké dýchání, meditace nebo jóga, aby se uklidnila nervozita a snížila úroveň stresu.
  5. Pozornost: Soustřeďte se na to, co říkáte a jak to říkáte, ne na své emoce. Pokud budete mít příliš mnoho negativních myšlenek, bude to jen zvyšovat vaši trému. Zaměřte se na své publikum a na sdělení vašeho poselství.
  6. Přemýšlejte o úspěchu: Myslete pozitivně o sobě a o svém vystoupení. Zkuste si představit, jak úspěšně vystoupíte, jaký máte potenciál a co všechno jste již dokázali.
  7. Žádné negativní myšlenky: Naučte se je v první řadě rozlišovat. Pokud si uvědomíte, že máte negativní myšlenky, které vás stresují, zkuste je nahradit pozitivními myšlenkami a racionálními úvahami.
  8. Mluvte pozitivně: Uklidňujte se slovy, jako je "Jsem připravený/á", "Zvládnu to" nebo "Jsem si jistý/á svými schopnostmi". Povzbuzování může to pomoci snížit úzkost.
  9. Získávejte zpětnou vazbu: Ono to, totiž, většinou nebývá tak hrozné, jak si myslíme a upřímné posouzení může pomoci zlepšit vaše prezentace a zvýšit vaši sebevědomí.
  10. Zkuste to znovu: Čím více vystoupení, tím snazší to bude. Pokud se vám nepodaří překonat trému při prvním pokusu, nevzdávejte to. Snažte se dál a získávejte zkušenosti, které vám pomohou v budoucnu.

To se dobře řekne, ale když mně zlobí tělo

Existuje několik způsobů, jak se před nebo při veřejném vystoupením fyzicky uklidnit. Základem je zastavit se a vědomě dělat jen jednu věc. Nemá smysl si uvařit hlavu všemi poučkami a úkoly. Prostě se nejdříve uklidníme. Je důležité najít techniku, která vám nejvíce vyhovuje a cvičit ji pravidelně, aby se stala účinným způsobem, jak se uklidnit před veřejným vystoupením.

  1. Hluboké dýchání: Hluboké a pomalé dýchání může pomoci snížit úzkost a uklidnit nervový systém. Zkuste se nadechnout pomalu a pak vydechnout delší dobu než při nádechu.
  2. Progresivní svalová relaxace: Tato technika spočívá v postupném uvolňování svalů od hlavy až po nohy. Zaměřte se na každou část těla a zkuste ji uvolnit.
  3. Meditace: Meditace může pomoci uklidnit mysl a snížit úzkost. Zkuste se soustředit na svůj dech a na nic jiného. Pokud se vám nedaří soustředit se na dech, zkuste si představit klidné místo, jako je pláž nebo les.
  4. Pohyb a cvičení: Fyzická aktivita může pomoci uvolnit napětí v těle a snížit úzkost. Udělejte si krátkou procházku, zacvičte nebo si zahrajte nějaký sport.
  5. Pití vody: Vypijte sklenici vody, aby se uklidnil váš nervový systém a snížila úzkost.
  6. Zkuste se o něco opřít: Dobrou technikou je i uvědomění si opory. Ať už je to řečnický pultík, židle, nebo i zapření se prsty na nohou o podlahu. Přenesení pozornosti na některou část těla prostě pomáhá.
  7. Najděte i někoho, kdo je pozitivní: zkuste si vyhledat v auditoriu povzbuzující pohledy – nemusíte zírat jen na jednu osobu, ale rozhodně vám může pomoci pocit, že někoho to baví a jde vám to dobře.
  8. První věta: než se rozjedete, můžete prostě přečíst nebo se naučit zpaměti první větu, úvod, první vtípek.
  9. Je jasná struktura: Prezentace mají v podstatě jasně určené a dané struktury – (skoro) všichni to tak dělají. V každé je dobré vědět, co je její úkol – potom může stačit jen úkoly splnit ;)
  10. Nic není zakázané: Můžete se dívat do poznámek, můžete mít prezentaci, nebo vizuální  pomůcky, body, obrázky, kartičky. Cokoliv – a nic pro pohled z venku nemusí úplně vypadat trapně – naopak – můžete působit připraveně.

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy