Jak se mění sexuální "kvalita" a apetit v průběhu let?

Možná jste doma spokojení, možná něco chybí. Třeba by se do života hodil(a) mladší nebo starší partner(ka). Ohodnotili jsme jednotlivé milence a milenky - ve vašem věku - mladší, starší...

Vědci se stále nemohou shodnout na tom, co přesně tvoří sexuální apetit nebo jak ho měřit u mužů či žen. Určitou roli sice hrají hormony, ale není vždy jasné, jak velký je jejich vliv. Na tvorbě libida se však podílejí i další faktory - psychické, sociální a fyzické.

Muži kolem 20

Testosteron, hormon, který muži potřebují k sexuálnímu vzrušení, je ve dvaceti letech obvykle vysoký, stejně jako jejich sexuální touha. Je to však také období obav kvůli nezkušenosti – možná i proto minimálně 8 % mužů v tomto věku hlásí erektilní dysfunkci (ED). Z pohledu sexuálního uspokojení je to na dva mínus.

Ženy kolem 20

Samozřejmě, jedná se o nejplodnější období života a vede to k tomu, že si tyto ženy více vybírají, zda a kdy budou mít sex, i když není přesně jasné proč. Vědci se domnívají, že ženská touha může stoupat právě ve chvíli, kdy začne plodnost klesat. Takže je to tak za tři.

Muži mezi 30 a 40

Mají v těchto letech silnou sexuální touhu, ačkoli testosteronu začíná kolem 35. roku života pomalu ubývat. Obvykle klesá asi o 1 % ročně, ale u některých mužů to může být i rychleji. U mnoha mužů může mít na zájem o sex vliv i stres z práce, rodiny a dalších závazků. To by mohla být tak jedna mínus.

Ženy mezi 30 a 40

V tomto životním období může být sexuální touha nejsilnější. Ženy mezi 27 a 45 lety mají častější a intenzivnější sexuální fantazie než mladší nebo starší ženy, mají více sexu. Samozřejmě v tom hraje roli i těhotenství a porod i péče o dítě. Tam je to se sexem u každého úplně jiné a ještě se to mění v čase. Jasná jednička.

Muži 50+

Pokud jste v dobrém fyzickém a duševním zdraví, není důvod, proč byste si sexuálního života nemohli užívat i ve vyšším věku. ED se však s věkem stává častější. Problém však nezpůsobuje ani tak věk samotný, jako spíše zdravotní problémy, které jsou s věkem častější, jako jsou srdeční choroby, cukrovka, vysoký cholesterol a obezita, a nutné léky. Ke vzrušení je potřeba testosteron, ale není jasné kolik. U každého se to může lišit. A i když je pravda, že s věkem hladina klesá, vědci přesně nevědí, jak to ovlivňuje sexuální apetit. Někteří muži s "nízkou" hladinou testosteronu vykazují normální sexuální apetit, zatímco jiní s vysokou hladinou mají sexuální problémy. Důležitějšími faktory mohou být jiné zdravotní problémy, fyzická kondice a duševní zdraví. Každopádně bychom tady mohli dát i dvojku.

Ženy po padesátce

Kolem 50. roku života může u některých žen vyvolat větší zájem o sex "prázdné hnízdo" nebo menší obavy o otěhotnění.  S blížící se menopauzou však klesá hladina estrogenu, což může trochu ochladit libido a vést k vaginální suchosti. Přesto všechno bychom dali za dva.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy