Jak se zbavit věcí a co tím získat?

Proč bychom se měli zbavit spousty věcí? Co a jak vyhodit? Na co si můžeme dát pozor?

Jsme společnost, která se topí ve svém majetku. Stále nám něco přibývá (na svátky, narozeniny, z výprodejů, stále nových potřeb), ale málokdy najdeme příležitost se něčeho zbavit. Výsledkem je, že se naše domovy plní spoustou věcí.

Často věříme, že skvělým řešením bude všechno zorganizovat, hledáme větší kontejnery nebo účinnější organizační tipy a triky. Ale pouhé uspořádání našich věcí (bez jejich odstranění) je vždy jen dočasným a často se opakujícím řešením.

Ve své podstatě je organizování pouhým přerovnáváním. A přestože dnes můžeme najít řešení pro uskladnění, již brzy jsme nuceni hledat nové. Kromě toho má organizování (bez toho, abychom se zbavili svých věcí) několik dalších zásadních nedostatků, které se málokdy berou v úvahu:

  • Nikomu jinému to neprospívá. Věci, které používáme jen zřídka, leží na policích ve sklepě, na půdě a v garáži... i když by se někomu jinému mohly opravdu hodit.
  • Neřeší to naše problémy s penězi. Nejde jen o základní problém, že si prostě kupujeme příliš mnoho věcí. Ve skutečnosti nás mnohdy hromadění a přerovnávání věcí dokonce stojí víc, protože si na ně pořizujeme kontejnery, skladovací jednotky nebo dokonce větší domy.
  • Neodvrátí to naši touhu po dalších věcech. Samotné uspořádání věcí do krabic, košů nebo dalších skříní ničemu nepomůže. Na věci zapomeneme, nepoužíváme je (a nakonec si můžeme koupit nové).
  • Nenutí nás podívat se na náš život. Přerovnávání věcí nás sice může přimět k tomu, abychom se podívali na jednotlivé položky majetku, ale nenutí nás je přehodnotit - zejména pokud je pouze ukládáme do krabic a zavíráme víka. Na druhou stranu odstranění majetku z našeho domova nás nutí k otázkám o tom, co je pro nás skutečně nejdůležitější, dostaneme se tak i sami k sobě – svým skutečným hodnotám a vášním.
  • Organizování může dočasně povzbudit náš postoj. Určitě vyčistí místnost a asi i naši mysl, ale málokdy připraví půdu pro zdravé a zásadní změny životního stylu. Náš dům je příliš malý, náš příjem je příliš nízký. Možná jsme přeskládali své věci, ale ne svůj život.

Na druhou stranu akt zbavování se věcí z naší domácnosti splňuje mnoho z těchto cílů.

  • Není to dočasné řešení, které je třeba opakovat. Jakmile je věc odstraněna, je odstraněna úplně. Ať už svůj majetek znovu prodáme, darujeme na charitu nebo ho věnujeme příteli, okamžitě ho využijí ti, kteří ho potřebují.
  • Odstraněním majetku se naše touha po větším majetku začíná obracet zpět – menší majetek přináší svobodu, štěstí a hojnost.
  • A když se zbavíme všepohlcující touhy vlastnit víc, vytvoříme příležitost k významným životním změnám.

Pokud bojujete s tím, jak se zbavit věcí, můžete:

1. Vyzvat sami sebe, abyste odstranili nepotřebné věci ve své domácnosti.

2. Zbavit se trvale nadbytečných věcí.

3. Jít na to – přenášet pytel na odpadky z místnosti do místnosti a prostě vyhazovat.

4. Zjistit co všechno můžete darovat.

5. Přivydělat si nějakou korunu prodejem toho, co již nepotřebujete.

Nezáleží ani tak na tom, jak je odstraníte, hlavně že je odstraníte. Je totiž mnohem lepší odhazovat, než stále předělávat.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy