Jakou máte superpower?

Není to jen doména Spidermana nebo Catwoman. Každý ji máme a pokud ji pojmenujeme, může nám to hodně pomoci.

Pojďme si zcela vážně popsat, v čem vám bylo skutečně dáno. Není to snadné. Nedávno jsem to řešil s jednou manažerkou, která bez zaváhání vykřikla, že je to pracovitost. Jenže to není superpower.

Nejde o to, že v práci vydržíme více hloupých schůzek, než běžný člověk, mnebo máme práh bolesti až za dvacetihodinovou denní pracovní dobou. Je to v podstatě dar, který nám jde “sám”. Je to podstatou toho, kým jste, a darem, který přinášíte světu. Takže hned na začátku pojďme zapomenout na to, jak dobře a tvrdě jsme byli vychovaní, nebo co si necháme líbit.

Nepíšeme o tom proto, že bychom chtěli podporovat aroganci, nebo narcismus, ale z vlastní zkušenosti vím, že je to jednak těžké pojmenovat a druhak se často můžeme upnout k něčemu jinému. Navíc se na toto téma nově ptáme v našich podcastech ;).

V kultuře, která nás učí být pokornými nebo alespoň ne vychloubačnými, může být někdy náročné vůbec takovou schopnost pojmenovat.

Co to je a co to není

V podstatě je to něco, bez čeho si sami sebe nemůžete představit, co je pro vás samozřejmé a pro jiné je to náročné. K tomu všemu by to mělo být něco, co je všem vysloveně přínosné. Vám samotným to dělá dobře, pomáhá, dodává energii, posouvá vás to tam, kde chcete být a vedle toho si vás za to lidé kolem váží a oceňují to.

Možností, jak to definovat může být několik, ale tento hezky funguje.

1. Udělejte si nějaký test, assesment, zkrátka se „zkuste vyjasnit“ v rámci nějaké škatulky. Třeba zde. Testy nejsou vševypovídající, ale někam vás nasměrují, něco vyjasní, podtrhnou.

2. Zeptejte se okolí – za co si vás okolí váží? Co oceňují, co vidí a co vy skromně, nebo třeba i nechtěně „neberete“, přehlížíte nebo by vás nenapadlo na tom stavět.

  • Jaký jedinečný přínos přinášíte do projektů, rozhovorů a setkání, kterých se účastníte?
  • V čem na vás lidé spoléhají?
  • Co by chybělo, kdybyste odešel(a)?
    Už se nějaký seznam rýsuje?

3. Za co utrácíte? Tím nemám na mysli kabelky, nebo alkohol, ale co vás nějak tlačí k tomu, abyste se kolem toho prostě nějak točili. Můžete rovnou zkoušet, zda této tušené nebo jasně formulované schopnosti prospívá, navazuje na to. Neobjevujete tajnou schopnost dýchat pod vodou, ale něco, co je vaší součástí.

4. Co na to deník? Jde o retrospektivní pohled a vyjasnění - co mi dělalo v poslední době radost, co mi šlo, ale i co mě štvalo. Zase u toho hledáme to silné, příjemné, navazující na ta předchozí zjištění. Abychom se nepatlali v tom negativním (k čemuž má kdekdo z nás sklony) pojďme se zaměřovat alespoň ze 70 % na to pozitivní v našem životě.

5. Co z toho? Sestavte seznam a vyhodnoťte. Jakmile shromáždíte zpětnou vazbu, uveďte všechny různé odpovědi, které jste obdrželi, a také všechny potenciální superschopnosti, které jste v sobě identifikovali. Klidně můžete s někým kolem sdílet a probrat.

Pokud by to pořád nebylo jasné?

Můžete se ztotožňovat s více než jednou superschopností, ale pomůže vám přemýšlet o nich v kontextu vašeho běžného života i práce a konkrétně toho, co světu přinášíte. Mějte na paměti, že superschopnosti nemusí nutně odpovídat rolím. Neexistuje žádný důvod, proč by někdo v daňovém oddělení nemohl být kreativní nebo vedoucí týmu nemohl být hravý. A i když může být snadné považovat některé silné stránky za lepší než jiné, všechny jsou pro tým cenné.

Čeho se ještě můžete chytat?

V podstatě máme 3 různé "řezy" možného uplatnění našich schopností:

  • Sociální/vztahové: Pokud chcete najít svou superschopnost v sociálním kontextu, vyhledejte pět lidí, kteří vás nějakou dobu znají. Vaši nejbližší přátelé mohou mít méně jasnou perspektivu, takže hledejte ty, které dobře znáte, ale nejsou ve vašem vnitřním kruhu.
  • Související s prací: V pracovním kontextu můžete najít svou superschopnost tak, že se poradíte se třemi blízkými kolegy, třemi vašimi manažery (bývalým a současným) a vaším sponzorem. Získáte tak široký pohled z více úhlů pohledu.
  • Osobní: Najděte svou osobní superschopnost tím, že požádáte o zpětnou vazbu od manžela, svých dětí a rodičů. Na ten se můžete zeptat i svých nejbližších a nejstarších přátel.

Znát svou superpower má řadu výhod:

Zaměření se na své silné stránky a využít je k dosažení úspěchu v různých oblastech života. Například, pokud máte nadání k uměleckému vyjádření, můžete se více zaměřit na rozvoj svých uměleckých dovedností a stát se umělcem nebo kreativním kolegou.

Zlepšení sebevědomí a sebehodnocení. Můžete se cítit více ujištěni o svých schopnostech a vědět, že máte co nabídnout světu.

Najít si správnou kariéru, která využívá vaše nadlidské schopnosti a umožní vám dosáhnout vašich cílů.

Vylepšení mezilidských vztahů: Když víte, co jsou vaše nadlidské schopnosti, můžete lépe porozumět lidem kolem vás a najít si lidi, kteří vás dokáží podpořit a pomoci v rozvoji vašich schopností.

A nejen to – pojmenování vede nejen ke zlepšení sebevědomí, nalezení jasného směru v životě, snadnější řešení denních starostí a úkolů, ale můžete svou superpower ještě více vylepšovat, rozvíjet, aplikovat. Zkrátka, buďte prostě super!

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy