Umíte mluvit barevně?

Umíte se správně vyjadřovat? Umíte popsat i složitý problém? Jak mluvit jasněji? Jak se díky tomu podívat jinak na svět kolem, ale i jak se v něm vyznat, nebo (aspoň) být pochopitelní.

Rozhodování bolí a hlavně je spojené s velkou míry nejistoty. Většina z nás to nemá ráda a snažíme se v tom nějak zorientovat a pomoci si. Velmi přínosná technika, jak se v něčem vyznat je rozdělit to na menší části. Dají se tak rozdělit i složitější nebo abstraktní oblasti, které se vlastně často takto neřeší.

Tak, jako se dají rozdělit hodiny na minuty a vzdálenosti na metry a centimetry, můžeme rozdělit i a lépe se vyznat i v teplotě, hmotnosti, zvuku nebo světle – zkrátka fyzikální vlastnosti. Kde jinde se s tím dá pracovat a co to vlastně znamená?

Jídlo a chuťové nuance

Abychom úplně popsali jídlo, je možné dělit jehoo chuť na různé nuance. Základní parametry jsou známé už ze starověku - sladké, slané, kyselé, hořké a později umami, což jsou jakési "minuty" chuti. V kuchyni můžeme pracovat s různými ingrediencemi a chutěmi, podobně jako hodiny mají minuty.

Jenže se také používají různé ingredience a techniky, abychom dosáhli specifických chutí. Některé studie a odborníci navrhují, že až 60 % našeho vnímání chuti potravy může být ovlivněno vůní. To znamená, že i když chuť samotná je důležitá, vůně může mít významný vliv na to, jak intenzivně a příjemně vnímáme určitou potravinu.

Dalším důležitým parametrem, který můžeme rozeznávat v jídle je i teplota a textura pokrmů a oblíbených chutích – něco může být křupavé, měkké, tvrdé, táhnoucí se, teplé, chladné, vařící. To také není špatné řešit. Pokud umíme pojmenovat více z těchto principů, nemusíme se omezit jen na to, že něco je nebo není dobré. ;)

Víno jde dál a má i svá pravidla

Pokud jste someliéři, nebo se o tu oblast zajímáte, určitě víte, že se dá velmi hezky mluvit o víně a že na to jsou jasně dané škatulky, které musíte použít – ať je to popis aromat, které se odvíjejí od odrůdy hroznů, klimatických podmínek, půdy a způsobu výroby. Aromata mohou být ovocná (jako třešně, jahody, citron), květinová (jako růže, fialky), bylinná (jako levandule, šalvěj) nebo kořeněná (jako skořice, pepř). Podobné je to s chutí (od sladkosti, kyselosti, hořkosti, tříslovin a plnosti). Dále nuance dřevěné, minerální.

Také jsou tu vývojové nuance - které se mění s časem - to zahrnuje změny v chuti a aromatech, které nastávají během stárnutí vína, ale i tím, že je máme v ústech – délka, „ocas“ a podobně. Nebo popis taninů, alkoholový obsah, třísloviny a samozřejmě barva, nebo komplexnost

A stejný pohled je i jinde

Ať je to jazyk nebo literatura - text můžete rozdělit na různé literární prvky, jako jsou metafory, symboly, motivy a jiné prvky, které přinášejí detailní pohled na text, podobně jako minuty na hodinách.

Fotografové často pracují s různými aspekty, jako jsou kompozice, osvětlení, hloubka ostrosti a barvy, aby vytvořili jemné detaily a efekty v obrazech, podobně jako minuty na hodinách. Pokud je umíme vnímat a třeba i popsat, můžeme si to více užít a poznat, co se nám vlastně líbí.

Sociální vztahy a emocionální jemnosti

Také vztahy a emoce mohou být rozděleny na různé jemné nuance. Například v mezilidských interakcích můžeme rozlišit emoce jako radost, smutek, vděk nebo iritaci, což jsou jakési "minuty" emocionálního spektra. Štěstí, hněv, smutek, strach, znechucení a překvapení jsou jediné emoce, které se projevují celosvětově.

Potom je tady ohromné množství jiných pocitů – psali jsme o nich třeba tady. Možná nemusíte používat norské výrazy, ale opět je možné jít více do hloubky a pomoci jiným se orientovat lépe ve vašem nebo svém světě.

Zkrátka a dobře – pokud umíme problém, ale i situaci nebo třeba i víno lépe popsat, jsme schopni s tím lépe pracovat. Umíme se lépe orientovat v tom, co nám sedí, nesedí, líbí se nebo čemu se chceme vyhnout, můžeme lépe vidět možnosti, jak se k něčemu dostat, jak se tomu vyhnout, nebo nám mohou lidé kolem mnohem lépe rozumět. Zkrátka, je dobré mluvit (ale i myslet) barevně.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj: Pexels.com

Články s podobnými tématy