Ztrácíte čas? Kde a čím?

Asi se shodneme, že čas je velice cenný. Asi se nebudeme příliš lišit v tom, co je v něm pro nás prioritní. Trochu horší to může být při pohledu na nižší položky žebříčku.

Pokud bychom se podívali na průměrný čas, který lidé věnují jednotlivým činnostem za den, a přepočítali ho na celý život, předpokládáme délku života 75 let vyjdou nám jistě velká čísla a ledacos to řekne, poměrně šílené potom je, když ty hodnoty začneme porovnávat. Vycházíme z průměrných údajů, které jsme našli na internetu.

To (asi pro řadu z nás) podstatné

  1. Spánek: Předpokládejme průměrně 8 hodin spánku denně, což by za 75 let života dělalo celkem 219 000 hodin spánku – tedy 25 let.
  2. Jídlo: Pokud průměrně trávíme 1,5 hodiny denně jídlem (včetně přípravy, stravování a čištění), za celý život by to bylo přibližně 41 625 hodin – 4,75 roku.
  3. Práce: Předpokládejme, že lidé tráví průměrně 8 hodin denně v zaměstnání (s s dojížděním, ale bez víkendů), což by za produktivní vět cca 45 let bylo asi hodin 131 tisíc hodin práce – tedy 15 let.
  4. Rodina a přátelé: Odhadněme, že průměrně trávíme 2 hodiny denně s rodinou a přáteli, což by za celý život dělalo přibližně 54 750 hodin tedy 6 a čtvrt roku.
  5. Sport a fyzická aktivita: Pokud věnujeme průměrně 1 hodinu denně sportu nebo fyzické aktivitě, za celý život to bude přibližně 27 375 hodin, něco přes 3 roky.
  6. Učení a vzdělávání: Předpokládejme, že průměrně věnujeme 0,5 hodinu denně učení a vzdělávání (četba, studium, kurzy), za 75 let to dělá přibližně 13 680 hodin – rok a půl. Mezi námi 30 minut denně je hodně pozitivní pohled – lidé se vzdělávají o řád méně.
  7. Relaxace a zábava: Pokud si každý den dopřejeme průměrně 1 hodinu relaxace a zábavy (čtení knih, sledování filmů, atd.), za celý život to bude přibližně 27 375 hodin – tedy nějaké 3 roky. Nebereme tady televizi, nebo sociální sítě, ale kvalitní zábavu, která nás posouvá.

Kde ztrácíme čas?

  1. Sociální média: Průměrný člověk stráví každý den kolem 2 hodin na sociálních médiích, což může být významná část jejich celkového času. Je to stejně, jako rodina a přátelé (nebudeme hrát na to, že je to srovnatelné, i když to může být s nimi) (2 hodiny denně ) 54 750 hodin - tedy 6 a čtvrt roku.
  2. Televize a videohry: Průměrná dospělá osoba sleduje televizi a hraje videohry asi 3 hodiny denně, což může být v principu značná ztráta času. V té době bychom bychom mohli zvládnout rodinu i sport…  82 125 hodin - přes šest let života
  3. Cestování: Mnoho lidí tráví hodně času cestoouo do práce, což může zabrat hodiny každý týden, i když není přímo spojeno s pracovními povinnostmi. (1 hodina denně) 27 375 hodin, 3 roky.
  4. Nákupy: Někteří lidé tráví spoustu času nakupováním, často i za účelem nakupování zbytečných věcí. (1 hodina denně) 27 375 hodin, cca 3 roky.
  5. Prohlížení obsahu online: Mnoho lidí tráví hodně času sledováním videí na YouTube, čtením novinek nebo prohlížením obsahu na internetu, který nemusí být vždy zcela užitečný. (2 hodiny denně) = 54 750 hodin, tedy 6 a čtvrt roku.

Další aktivity

U kterých je otázka, zda jsou podstatné, nebo to jimi vytrhneme…

  1. Cestování a dovolená: Pokud průměrně strávíme 2 týdny dovolené ročně (což je 14 dní), za 75 let života by to bylo asi 1 050 dní (přibližně 2,88 roku) strávených na cestách.
  2. Domácnost: Odhadněme, že průměrně věnujeme 2 hodiny denně úklidu, vaření a péči o domácnost, což by za 75 let bylo asi 54 750 hodin – tedy 6 let
  3. Práce na počítači: Pokud průměrně strávíme 4 hodiny denně za počítačem (práce, zábava, online aktivity), za celý život to bude přibližně 109 500 hodin – 12 let
  4. Čekání: Odhadněme, že průměrně strávíme 1 hodinu denně čekáním (např. ve frontách, na dopravu apod.), za 75 let to bude asi 27 375 hodin. – 3 roky
  5. Telefonování a komunikace: Pokud průměrně věnujeme 1 hodinu denně telefonování a komunikaci s ostatními, za celý život to bude přibližně 27 375 hodin – 3 roky
  6. Čtení a psaní e-mailů: Předpokládejme, že průměrně věnujeme 1 hodinu denně čtení a psaní e-mailů, za 75 let to bude asi 27 375 hodin – 3 roky

Všechno pohromadě

Abychom to zpřehlednili, dejme si stejně důležité aktivity do stejných skupin

  • 25 let Spánek
  • 15 let Práce
  • 12 let - Práce na počítači
  • 6 let života - Domácnost, Prohlížení obsahu online, Sociální média, Televize a videohry, Rodina a přátelé,
  • 4,5 let – jídlo
  • 3 roky - Cestování a dovolená, Čekání, Telefonování a komunikace, Čtení a psaní e-mailů, Nákupy, Relaxace a zábava, Sport a fyzická aktivita, Cesty do práce
  • 1,5 roku Učení a vzdělávání

Jak se bránit ztrátě času?

  1. Stanovte si cíle: Definujte si jasná dlouhodobá a krátkodobá cíle, které vám pomohou určit, jaké činnosti jsou důležité a přínosné. Zaměřte se na tyto cíle a upřednostněte činnosti, které vás přibližují k jejich dosažení.
  2. Vytvořte si rozvrh: Vytvořte si denní, týdenní nebo měsíční rozvrh, kde si naplánujete své povinnosti, práci a volný čas. Strukturovaný rozvrh vám pomůže efektivněji plánovat a vyhnout se zbytečnému plýtvání časem.
  3. Dejte přednost důležitým: Prioritizujte úkoly podle jejich důležitosti a naléhavosti. Začněte s těmi nejdůležitějšími úkoly a postupujte postupně k menším či méně naléhavým úkolům.
  4. Omezte rušení: Snažte se minimalizovat rušení a přerušení během práce nebo studia. Vypněte notifikace na mobilním telefonu nebo počítači a vyhraďte si klidné prostředí, kde se budete moci soustředit na důležité úkoly.
  5. Naučte se říkat "ne": Někdy musíme říci "ne" určitým činnostem nebo žádostem, které nám brání ve věnování času důležitým věcem. Naučte se stanovit hranice a chránit svůj čas.
  6. Minimalizujte rozptýlení: Omezte nebo eliminujte zbytečné aktivity nebo zvyky, které vás odvádějí od produktivity, jako je neustálé prohlížení sociálních sítí nebo sledování zábavného obsahu.
  7. Využijte technologii: Použijte aplikace nebo nástroje pro správu času, které vám pomohou sledovat vaše úkoly, plány a doby odpočinku. Existují různé aplikace pro organizaci, plánování a sledování času, které vám mohou pomoci být efektivnější.
  8. Dbejte na odpočinek: Věnujte si čas na odpočinek, spánek a relaxaci, aby se váš mozek mohl znovu nabít a vy jste byli plně připraveni na další úkoly.
  9. Buďte sebekritičtí: Pravidelně zhodnocujte své chování a časové návyky. Zkoumejte, jak můžete zlepšit své plánování a lépe využívat čas.
  10. Užívejte si volný čas: Nezapomínejte si také užívat volný čas a věnovat se zájmům a aktivitám, které vás baví. Dobře vyplněný volný čas vám pomůže získat energii a udržovat rovnováhu mezi prací a osobním životem.

Prostě na to myslete…

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj: Pexels.com

Články s podobnými tématy