Bratislava – památky, ale i víno a hodně vína

Neměli bychom zapomenout na Bratislavu. Asi každý tam už byl a tím spíš je otázka, jestli ji známe… Další díl našeho seriálu.

Hlavní město Slovenska známe všichni, proto se dnes zaměříme spíše na zajímavosti a samozřejmě si střihneme i pár míst…

Je to nejmenší hlavní město v Evropské unii podle počtu obyvatel. Přesto se jedná o živé a moderní město s bohatou historií. Během své historie byla známá pod různými jmény - jako Pressburg (německy) nebo Pozsony (maďarsky). Byla sídlem uherských králů a stala se hlavním městem Slovenska po rozpadu Československa v roce 1993. Na Bratislavském hradě se nachází replika uherské královské koruny, která je jednou z hlavních atrakcí pro turisty.

Co vidět?

1. Bratislavský hrad: Ikona a dominanta města s dlouhou historií, zahrnující různé stavební styly od 9. století do dnešní podoby. Nabízí nádherný výhled na město a okolní krajinu.

2. Staré Mesto: Historické centrum města je plné krásných uliček, náměstí a historických budov. Mezi nejvýznačnější patří Hlavné námestie (Hlavné námestie) s Staromestským radnicí a Rolandovým fontánem, Františkánský kostel, Clarissinský kostel a Katedrála svatého Martina.

3. Michalská brána: Gotická brána z 14. století, která sloužila jako součást městského opevnění. Dodnes je zachována ve své původní podobě a návštěvníci mohou vystoupat na věž, odkud je další krásný výhled na město.

4. Primaciální palác: Krásný barokní palác, který sloužil jako sídlo primáše Uherska. Dnes je využíván jako reprezentační prostor a konají se zde různé kulturní akce.