Jaké jsou u našich sousedů neoddiskutovatelné symboly Vánoc? Už jste to všechno ochutnali? Uměli byste to dát dohromady?
To, že u nás patří k Vánocům cukroví (zejména vanilkové rohlíčky, nebo linecké pečivo) je asi jasné. Málokdo si umí představit štědrovečerní večeři bez kapra nebo vánoční rybí polévky, asi je nám jasný Kuba nebo vánočka, ale co je to u sousedů? Už jste to měli? Nechcete si na to zajet?
Rakousko
Sacher dost (čokoládový dort se dvěma vrstvami (nejčastěji meruňkové) marmelády, s čokoládovou polevou a se šlehačkou)
Kaiserschmarrn (smíchejte mouku, mléko, vejce a sůl. Smažte na pánvi a rozkrojte/rozthejte na kousky). Posypte cukrem a podávejte s ovocem nebo marmeládou, nebo klidně s vanilkovou/jablečnou polevou)
Bratapfel (Pečené jablko) (Vydlabejte jablka a naplňte je směsí ořechů, skořice, medu a sušeného ovoce. Pečte v troubě a podávejte s vanilkovou omáčkou.)¨
Zimní salát s vlašskými ořechy a jablky (Smíchejte listový salát s nastrouhanými jablky, vlašskými ořechy a švestkovým octem. Dochutíme solí a pepřem.)
Asi budeme znát pečeny kaštany (Ty asi moc recept nepotřebují)
Slovensko:
Opekance (mouka, vejce, mléko a sůl - těsto vytvarujte na malé kousky a uvařte je ve vroucí vodě. Poté smažte na pánvi a posypte cukrem a skořicí)
Medovník (med, mouka, vejce, koření a soda. Pečte těsto, poté ho krájejte na plátky a vrstvěte s máslovou krémovou náplní)
Kuciak (Sladký koláč se sušeným ovocem) (Na těsto mouku, máslo, cukr, vejce a sušené ovoce - upečte a posypte cukrem)
Orechovník (Ořechový dort): (Tradiční slovenský vánoční dezert. Tento dort je vyroben z krémového těsta a ořechové náplně a často se posype moučkovým cukrem.
Trdelník (Vánočka se skořicí ;) - karamelizovaný váleček těsta, často obalený v cukru a skořici.)
Německo:
Lebkuchen (perníčky) (med, mouka, vejce a koření, těsto, vykrajujte do různých forem a pečte. Poté zdobte polevou nebo glazurou)
Štola (mouku, droždí, máslo, mléko, cukr, ořechy a sušené ovoce. Těsto, nechte vykynout a pečte. Po upečení potřete máslem a posypte cukrem)
Vánoční rýžový nákyp (Smíchejte vařenou rýži s vejci, mlékem, cukrem a rozinkami. Pečte v troubě dozlatova a posypte skořicí.)
Vánoční nudle se špenátem a slaninou (Vařte nudle, opečte slaninu a smíchejte se špenátem. Dochutíme sýrem a kořením.)
Maďarsko
Bejgli (Tradiční vánoční dort ve tvaru válečku plněný mákem nebo ořechy. Těsto se naplní ořechy nebo mákem smíchaným s cukrem, medem, rumem a citronovou kůrou.)
Halászlé (Rybačí polévka) (Typická maďarská rybí polévka, obvykle připravovaná z různých druhů sladkovodních ryb. Vaří se s paprikou, cibulí, pepřem a jinými kořením.)
Töltött Káposzta (Plněné zelí) (není typicky vánoční, ale jí se v zimě… Zelí se naplní směsí rýže, mletého masa, cibule, pepře a koření. Vaří se ve velkém hrnci, přidá se rajčatová omáčka a vaří se do měkka.)
Rétes (Maďarský závin) (tenké listové těsto plněné ořechy, mákem, tvarohem nebo ovocem. Peče se do zlatavé barvy.)
Mákos Guba (Makový pudink): (Nakrájený chléb se zalije horkým mlékem s mákem, cukrem a skořicí. Směs se dá do pekáče a peče se dozlatova.)
Polsko
Barszcz (Červená řepa) (Tradiční polská polévka - červená řepa, často podávaná během vánočních svátků. Vaří se s houbami nebo knedlíčky a podává se s kysanou smetanou.)
Pierogi (Plněné knedlíčky, obvykle brambory a tvarohem nebo masem a zelím. Vaří se a poté mohou být ještě smažené na pánvi. Jsou to oblíbená a často připravovaná jídla během vánočních svátků.)
Kapusta z Grochem (Zelí s hráškem) (vaříme kysané zelí, hrášek, často i s masem nebo slaninou. To je často podáváno během vánočního období.)
Kutia: (Tradiční polské vánoční jídlo, které se skládá z pšenice, medu, ořechů a sušeného ovoce. Toto sladké jídlo je tradičně podáváno na polském vánočním stole.)
Makowiec (Makový závin) (polský vánoční dezert ve formě závinu plněného mletým mákem, cukrem, ořechy a sušeným ovocem.)
Jak je to vlastně se šťastnými náhodami a štěstím v životě? Je možné mu jít nějak naproti, nebo prostě musíme jenom čekat, že nás jednoho dne potká? Přinášíme vědecké závěry, které se mohou hodit.
Moderní společnost přináší zcela nové výzvy, tradiční role se po staletích mění. Jak si muž může udržet jistotu v době, kdy se od něj očekává, že bude zároveň silný a empatický, rozhodný i citlivý?
Připravili jsme seznam věcí, které je dobré si občas připomenout, protože přichází s vyšším věkem a nejsou vůbec špatné. I když třeba zrovna váš seznam může být mnohem, mnohem delší...
Stárnutí nemusí znamenat zpomalení. Ve skutečnosti je pravděpodobnější, že ve středním věku vyhrajete ultramaraton, nemluvě o tom, že budete šťastnější, moudřejší a sebevědomější.
Poslouchejte Magnoli playlisty při různých příležitostech. Když ráno vstáváte, když si chcete odpočinout, nebo když si s přáteli dáváte sklenku vína. Život může být barevnější.
Přinášíme komplexní rámec, jak se nejen rozhýbat k vyšším výkonům, ale také se z toho více radovat. Vědecké studie ukazují, jak pracovat se zázračným dopaminem.
Průměrný lidský mozek se po 40. roce věku zmenšuje přibližně o 5 % za desetiletí. To může mít zásadní vliv na paměť a soustředění, ale může také vést v konečném důsledku k demenci.
Je dobrý pro naše fyzické a psychické zdraví, pomáhá udržet dobrou náladu, zlepšit kognitivní schopnosti a posílit imunitní systém - spánek. Co ale dělat, když nemůžeme usnout?