Dáte si čaj? A nechcete raději zelený?

Malá změna, velké benefity. Zelený čaj je superpotravina a je až zarážející, jak super tato potravina je – a přeskočit na ní, není tak těžké – občas stačí jen vědět a chtít…

Zelený čaj se v čínské a japonské medicíně používá již po staletí. Vyrábí se z listů rostliny Camellia sinesis, stejně jako všechny ostatní čaje. Na rozdíl od černých čajů a čajů oolong (wulong) je však zelený čaj méně zpracováván, protože se vyrábí metodou sušení v páře. Předpokládá se, že jemné techniky zpracování jsou jedním z důvodů, proč je zelený čaj tak bohatý na živiny a antioxidanty - to vše může vést k řadě zdravotních účinků.

Potenciální zdravotní účinky zeleného čaje se mohou lišit v závislosti na značce, kterou si vyberete, a na způsobu jeho přípravy. O přípravě si napíšeme někdy příště. Pokud jde o výběr zdravého zeleného čaje, máme jednoduché doporučení – hledejte prostě 100% zelený čaj, nebo volte čisté zelené čajové lístky.

MŮŽE být součástí zdravé redukční diety

Neexistuje dostatek důkazů o tom, že pití zeleného čaje vede ke snížení hmotnosti u lidí s nadváhou nebo obezitou, ale může tomu pomoci. Konkrétně kofein obsažený v zeleném čaji může pomoci potlačit chuť k jídlu a urychlit spalování kalorií prostřednictvím procesu zvaného termogeneze. Jen vězte, že většina výzkumů o zeleném čaji se týká tohoto vysoce koncentrovaného extraktu; nezahrnuje čajový sáček, který se louhuje v šálku. Čaj prostě nespálí dostatek tuku, aby vynahradil špatnou stravu. Navíc pozor pokud čaj pijete slazený.

Dělá dobře břichu

Pití příliš velkého množství kofeinu vám může způsobit nervozitu a ovlivnit spánek, ale tento stimulant také může pomoci udržet pravidelnost. Pokud jste citliví na množství kofeinu v kávě, vyzkoušejte raději zelený čaj. I ten obsahuje kofein, ale méně než káva. Podle průzkumů ho káva obsahuje asi 5x více.

Pomáhá kůži i zmírňuje záněty

Existuje řada průzkumů, které ukazují, že zelený čaj pomáhat v boji proti zánětům. Dále zlepšuje obnovu kožních buněk po poškození UV zářením, nebo při léčbě kožních onemocnění, jako jsou ekzémy a genitální bradavice. Může zlepšit vaši bdělost a zdraví mozku

Jednou z nejoblíbenějších vlastností zeleného čaje je podle průzkumů duševní bdělost. Tento krátkodobý účinek souvisí s obsahem kofeinu v zeleném čaji. Kofein sám o sobě je stimulantem centrálního nervového systému, což může při konzumaci velkého množství způsobit problémy. Nízký obsah kofeinu v zeleném čaji je však dostatečný na to, aby vás probudil, aniž by vyvolal úzkost a nervozitu spojenou s produkty s vyšším obsahem kofeinu, jako je káva. 

Může pomáhat chránit před některými typy rakoviny

Rakovina vzniká, když volné radikály napadají zdravé buňky v těle, ale podle vědců potraviny a nápoje bohaté na antioxidanty, jako je zelený čaj, pomáhají tomuto procesu předcházet.

Může mít ochranný účinek na srdce

Vedle vlastností zeleného čaje snižujících hladinu cholesterolu agentury uvádí, že může také snižovat vysoký krevní tlak. To může vést k lepšímu zdraví srdce. Podobné účinky může mít i černý čaj. Pokud v současné době užíváte léky na krevní tlak, například beta-blokátory, pijte zelený čaj s mírou. Velké množství zeleného čaje, zejména v doplňkové formě, může s těmito typy léků interagovat.

Zelený čaj může pomáhat snižovat úzkost

Šálek zeleného čaje může pomoci snížit příznaky úzkostných poruch. Je třeba provést další výzkumy, ale z těch současných se zdá, že kofein a aminokyselina L-theanin společně působí na snížení úzkosti a ovlivňují další mozkové funkce, včetně paměti a pozornosti. 

Každopádně, příště, až budete přemýšlet, že si dáte čaj - tím zeleným si rozhodně neuděláte zle

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy