Jak mít hodně (chemického) štěstí v hlavě?

Můžeme na něm být závislí a získávat ho z činností, které jsou pro nás vysloveně špatné. Dobrá zpráva je, že si ho můžeme do života dodat i jinak - pojďme se podívat jak.

Ano, je řeč o dopaminu - je to taková nová černá - hodně se o něm mluví a všichni ho chceme... Bývá označován jako hormon štěstí, někdy také hormon neřesti, protože je důležitou součástí neuronálního systému odměn a potěšení. Příliš vysoké nebo nízké hladiny dopaminu mohou mít zásadní vliv na naše zdraví a na to, jak se cítíme, chováme nebo učíme.

Dopaminový půst

Dopamin je nezbytný pro životně důležité funkce v našem mozku. Zároveň se však podílí na nezdravém a návykovém chování. Při dopaminovém půstu se nesnižuje hladina dopaminu natolik, aby docházelo k ohrožení důležitých životních funkcí, ale jde o vyřazení problematických činností a stimulantů však může mít bezesporu pozitivní účinky.

Odpírání dopaminu je jedním z nových trendů v oblasti osobního rozvoje. Měli bychom se při něm zříci činností, při kterých dochází k vyplavování této látky a může týkat vyloženě škodlivých aktivit (užívání drog, hraní hazardních her nebo přejídání), nebo těch, které konzumují velké množství našeho času (internet, televize, sociální sítě), v extrémních případech i veškeré sociální interakce nebo provozování sportovních aktivit. Během půstu by podle jeho zastánců mělo dojít ke snížení stresu, „restartu“ mozku a zlepšení soustředění a produktivity.

Pokud chcete dopaminový půst vyzkoušet, doporučujeme k němu přistupovat se zdravým rozumem a vyhnout se zbytečným extrémům. Izolace od společnosti nebo vynechání sportovních aktivit pravděpodobně nebude mít z dlouhodobějšího pohledu příliš pozitivní vliv. Stejně tak očekávání, že dojde k „restartu“ mozku je z vědeckého hlediska přinejmenším bláhové. Na druhou stranu, pokud chcete eliminovat nezdravé chování, jako přejídání nebo trávení příliš mnoho času na sociálních sítích, může vám dopaminový půst pomoci.

Strava pro štěstí

Nechci, aby článek působil, jako chemická přednáška, každopádně - abychom měli dostatek dopaminu, je důležité konzumovat dostatek tyrosinu - jeho množství ovlivňuje právě našeho "štěstí". Mezi potraviny, které ho obsahují vyšší množství a můžete je snadno zařadit do svého jídelníčku, patří maso z volně se pasoucích zvířat, ryby lovené na otevřeném moři, vejce z volného chovu, organické mléčné výrobky, ořechy a semena, luštěniny nebo celozrnné obiloviny. Zkrátka "šťastná" zvířata a rostliny.

Je třeba také omezit příjem potravin, které mohou dopamin vyčerpávat. Jedná se především o nadměrnou konzumaci nasycených tuků a rafinovaných cukrů. Tyto potraviny sice mohou způsobit krátkodobé zvýšení hladiny dopaminu, ale dlouhodobě vedou spíše k jeho nedostatku.

Spát a spát (tedy dostatečně a pravidelně)

Dostatek spánku pomáhá mozku regulovat produkci dopaminu. Za normálních okolností se produkce dopaminu řídí cirkadiálním rytmem. Ráno se hladiny dopaminu přirozeně zvyšují, což nám umožňuje probudit se a vykročit do nového dne. Ve večerních hodinách pak hladiny dopaminu klesají, aby se mozek uklidnil a připravil na spánek. Abyste podpořili přirozenou produkci dopaminu, snažte se chodit spát i vstávat přibližně ve stejnou dobu.

Cvičit, cvičit, cvičit

Pravidelná fyzická aktivita je prostě dobrá - pomáhá ovlivňovat hladinu noradrenalinu, serotoninu a dopaminu - a bude nám lépe fungovat mozek.

Meditace

Další výzkumy zjistily, že během meditace nebo cvičení jógy dochází ke zvýšení hladiny dopaminu a snížení pocitů úzkosti. Jakýkoliv typ meditace, ať už v sedě, v leže nebo v pohybu, tak pomáhá regulovat produkci neurotransmiterů a podporuje tak zdraví (nejen) mozku.

Mohla by pomoci i jiná "chemie"

Existuje řada doplňků výživy, které mohou přirozenou cestou podpořit zvýšení hladiny dopaminu jedná se o vitamin D, nebo třeba kurkumin, nebo i tropická rostlina mucunapruriens používaná v rámci ajurvédské medicíny.

Vliv mají i probiotika, což zní divně - jsou od mozku daleko, ale vědci zjistili, že bakterie mohou syntetizovat hormony a neurotransmitery a reagovat na ně. Rozšíření kolonií prospěšných bakterií ve střevech a snížení zastoupení škodlivých bakterií tedy může mít pozitivní vliv na hladiny dopaminu.

Tak, hodně štěstí...

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy