Máte divné sny? Co s tím?

Účel snů je pro vědeckou komunitu stále tak trochu záhadou, i když existují určité důkazy o tom, proč se vám mohou zdát obzvlášť podivné nebo živé sny…

Naše tělo každou noc prochází různými fázemi spánku. Sny se většinou vyskytují během fáze REM (Rapid Eye Movement), která je jednou z fází spánku. V průběhu REM fáze dochází k intenzivní mozkové aktivitě, a to je období, kdy se nejčastěji vyskytují sny.

Během REM fáze se objevuje také paralyzující efekt, který brání tělu pohybovat se ve snu a reagovat na něj. Tento efekt je znám jako atonie svalů. Během snu jsou také omezeny vnější podněty z okolí a mozek tvoří různé obrazy, příběhy a senzace.

Sny se nevyskytují jen během REM fáze, ale i v jiných fázích spánku. Nicméně sny z REM fáze jsou obvykle nejvíce živé, příběhové a snadno zapamatovatelné. Na to, zda jsou sny opravdu divné má však vliv zejména to, jakými životními událostmi procházíme, jak vysoká je úroveň stresu a změny v rutinním životě mohou ovlivnit naše sny - mohou být podivnější, živější a zapamatovatelnější. 
Sny během spánku REM jsou často bizarní, živé nebo rozmarné a často souvisejí s emocemi. Zjednodušeně by se dalo říci, že pokud máte-li divné sny, zkuste zvládnout úroveň stresu a dodržovat spánkový režim. 
Zpracováváte nové informace

Výzkum naznačuje, že sny hrají roli při zpracování informací, které jste přijali během dne, upevňování vzpomínek a třídění nových poznatků. Pokud se těsně před spaním soustředíte na jedno téma, je větší pravděpodobnost, že se projeví ve snu.

Zpracováváte své emoce

Existují důkazy, že sny jsou formou autoterapie mysli. Během spánku si vytváříme vzpomínky, zpracováváme zážitky i pocity. Předpokládá se, že spánek REM neboli spánek ve snu je obzvláště důležitý pro zpracování emocí. Například vyšší míra stresu může způsobit zvýšení REM spánku, což může vést k živějším snům. Existuje také silná souvislost mezi posttraumatickou stresovou poruchou a výskytem nočních můr. 
Dochází ke změně vaší rutiny

Cykly REM se v průběhu noci stále prodlužují a prohlubují, což vede k nejhlubšímu spánku těsně před tím, než se ráno probudíte. Pokud spíte déle, je možné, že máte o něco více REM spánku než obvykle, což zvyšuje pravděpodobnost, že se vám budou zdát podivné sny. A může to být i naopak: nedostatek spánku nebo spánková deprivace může mít za následek živější sny.
Jak zvládnout podivné sny 

Většina lidí má čas od času podivné sny, které obvykle nejsou důvodem k obavám. Každopádně můžete vyzkoušet několik strategií, jak podivným snům předcházet nebo se po jejich výskytu uklidnit:

Snižte stres - To, jak trávíte čas těsně před spaním, může ovlivnit vaše sny, jakmile usnete. Snažte se proto zdržet činností, které by vás mohly zneklidnit nebo rozproudit vaši mysl, jako je sledování napínavých nebo děsivých filmů nebo čtení zpráv. Aby se vám celkově lépe spalo, můžete také zařadit strategie zvládání stresu, jako je psaní deníku, pravidelné cvičení, meditace nebo rozhovor s terapeutem.

Relaxační techniky - Pokud vás uprostřed noci probudí znepokojivý sen, může být obtížné znovu usnout. Nejlepší je uvolnit se, zhluboka dýchat, soustředit se na snížení srdeční frekvence a vyhnout se přemítání o snu. Můžete také zkusit zaměstnat svou mysl něčím jiným, například čtením knihy, dokud se opět nezačnete cítit ospalí.

Vyzkoušejte nácvik snů – Je to způsobem, jak zvládnout nebo zabránit tomu, aby vám podivné sny zničily spánek. Tento proces zahrnuje zapsání příběhu špatného snu a následný popis alternativního nebo šťastnějšího konce, což může těsně před spaním nastavit, aby sen skončil pozitivně.

Dodržujte spánkový režim - Dodržování spánkové hygieny může pomoci lépe spát a také se vyhnout zlým snům. To znamená, že byste se měli snažit usínat a probouzet každý den přibližně ve stejnou dobu. To pomůže regulovat cirkadiánní rytmy a vyhnout se nadměrnému spánku nebo spánkové deprivaci.

Tak, dobrou…

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy