Máte zatuhlo? Jak (bezbolestně a bez námahy) na to?
Znáte to, zlobí nás záda, míváme ztuhlý krku a ramena, zkrácené podkolenní šlachy, zatuhnuté kyčle. A hýbat se nám nechce…
Jasně, komu by se chtělo něco dělat…
Zatuhnutí částí těla může vznikat z různých důvodů a může být způsobeno nedostatkem pohybu, zejména dlouhým obdobím stráveným v jedné pozici nebo sedavým životním stylem. Může nám to způsobit zkrácení svalů a vazů v určitých oblastech těla, což vede k jejich ztuhlosti. Potom je tady sezení nebo stání se špatným držením těla, které může způsobit přetížení určitých svalových skupin a vést k jejich ztuhlosti (je to zase velmi často při práci na počítači.
Zdrojem bolesti může být i emocionální stres, kdy nám napětí způsobí svalové napětí a ztuhlost. A potom ještě zranění nebo nadměrné zatížení, případně může ztuhlost vycházet z zánětlivých stavů svalů nebo kloubů, jako je například artritida nebo svalová zánětlivá onemocnění.
Jen prosím žádné pravidelné, náročné cvičení…
Ztuhlost těla může být nepříjemná a omezující, ale existuje několik způsobů, jak ji minimalizovat a udržet flexibilitu i bez náročného cvičení.
Pravidelné rozcvičení
Pokud máte doma kočku nebo psa, můžete to hned opsat – stačí se podívat, jak vypadá jejich ranní, protahovací rituál. Zkuste to podobně - zahajte den krátkým rozcvičením nebo protahováním, jen na pár minut. Ranní cvičení může pomoci uvolnit svaly a připravit tělo na den.
Skvělé jsou různé jógové ásany: Jednoduché jógové pozice jako "Child's Pose" (Pozice dítěte), "Cat-Cow Stretch" (Střídavé ohyby páteře) a "Downward-Facing Dog" mohou pomoci uvolnit svaly a zlepšit flexibilitu.
Dýchací techniky jako hluboké dýchání do břicha a pomalé výdechy mohou uvolnit napětí v těle a přispět k uvolnění ztuhlosti.
Přestávky a protažení
Pokud déle pracujete v sedě, dělejte si pravidelné přestávky na protažení a rozcvičení. Stačí zase jen několikaminutové přestávky každou hodinu, během nichž se protáhnete nebo provedete pár jednoduchých cviků na protažení krku, ramen, zad a nohou. Jednoduchá cvičení jako "krčení krku", "rozpažení a zkroucení trupu" a různá protahování mohou pomoci. Třeba když si jdete udělat čaj.
Existuje také mnoho mobilních aplikací nabízejících krátká cvičení nebo protahování speciálně navržené pro krátké přestávky během pracovního dne. Tyto aplikace mohou poskytnout návody na jednoduché cvičení, které lze provádět i na pracovišti.
Správné držení těla
Myslete na to a snažte se udržovat správné držení těla, abyste minimalizovali zatuhlost v krku, zádech a ramenou. Seďte s rovným hřbetem a využijte ergonomický nábytek, pokud je to možné. Je dobré si uvolnit pracovní židli a neustále „bojovat“ mechanismem, který vám nedovolí se opírat. Pokud to nemáte, bude potřeba přizpůsobit si své prostředí, abyste minimalizovali špatné držení těla - rozhodně Ergonomická židle, stůl nebo monitor
Pro držení jsou skvělá cvičení pilates a určité styly jógy se zaměřením na posílení jádrové stability a správného držení těla. Naučit se správné držení těla pomocí těchto cvičení může také pomoci minimalizovat ztuhlost. Jednoduché cviky jako "bridge" (most) nebo "leg circles" (kruhy nohou) mohou posílit svaly a zároveň zlepšit pohyblivost. Statické protahování, kde držíte protahovanou pozici po určitou dobu, může pomoci uvolnit svaly a zlepšit flexibilitu. Například protahování podkolenních vazů v sedě nebo protahování boků ve stoje. Doporučují se i cviky na zlepšení rovnováhy a stability, například stoje na jedné noze nebo cviky s bosu míčem.
Co může také ovlivnit držení těla je správná poloha při spaní. Některé polohy, jako je spánek na boku s podloženým polštářem pod krkem, mohou zmírnit napětí v krku a zádech.
Aktivní životní styl
Jako, nemůžeme to nezmínit – prostě je dobré přidat si nějaké aktivity do každodenního života. Prospěšné mohou být chůze, plavání, jízda na kole nebo jiné aktivity, které zapojí různé části těla.
Asi nejjednodušší způsob, jak udržet pohyblivost těla jsou procházky. Můžeme dodat a neodpustit si pravidelnou chůzi po schodech, kdykoliv si v pauze nebo při volném chvíli vyběhnout posílit svaly a udržet tělo v pohybu.
Skvělé mohou být zábavné aktivity jako tanec, aerobik nebo klidně i cvičení v domácím prostředí. Tai chi (čínské cvičení, které kombinuje plynulé pohyby a hluboké dýchání). Nebo jakékoliv funkční cvičení - cvičení, která simulují každodenní pohyby, jako jsou dřepy, tahy nebo zdvihy, mohou pomoci posílit svaly a udržet tělo pohyblivé. Ale to už může být namáhavé… ;)
Relaxace a redukce stresu
Emocionální stres může způsobit svalové napětí a ztuhlost. Pravidelná relaxace, meditace nebo hluboké dýchání mohou pomoci uvolnit napětí a zlepšit flexibilitu.
Pro pestrý život jsou to i horké koupele nebo sauna, zkrátka tepelná terapie, a jakékoliv masáže. Případně, progresivní relaxace svalů, kdy postupně uvolňujeme jednotlivé svalové skupiny.
Dostatek spánku
Ano, i nedostatek spánku může vést k ztuhlosti. Zajištění dostatečného odpočinku a spánku může tělu pomoci regenerovat se a udržet flexibilitu.
Tak uvidíte, jen to nepřehánět. ;)
Autor: Oto Jasnější
Foto zdroj pexels.com