Můžeme mít svaly jako James Bond?

Sledovat dnes celebrity kolem padesátky znamená cítit se často trochu trapně. Všichni vypadají mladě, vypracovaně, prostě nestárnou – jak to vlastně je?

Staří i mladí lidé budují svaly stejným způsobem. S přibývajícím věkem se však mnohé biologické procesy, které mění cvičení ve svaly, stávají méně efektivními.

Při silovém tréninku (kliky, sedy-lehy, vzpírání a pod.) se časem cviky, které nám zpočátku připadaly obtížné, stanou snazšími, protože svaly zesílí a zvětší. Když budeme pokračovat v tréninku, můžeme zvyšovat obtížnost nebo váhu cviků, svaly se zvětšují a sílí. Velice zjednodušeně řečeno se při každém použití svalů - kontrakci - spouští řada chemických a mechanických reakcí a na konci se nám zvětší svaly. 

Problém je v tom, že řada takových reakcí s věkem slábne a je tedy těžší nabrat svaly - zejména po padesátce a dál. Tato skutečnost by nás však neměla od cvičení odrazovat, právě naopak. Benefitů cvičení je mnohem více než je ve velkých bicpesech.

Jak to, že v kině mají všichni svaly? 

Dalo by se říci, že je v tom všem dopřáno v principu skoro stejně, ať už bydlíme v Beverly Hills nebo třeba v Pelhřimově. Samozřejmě, hodně dělá genetika, se kterou toho moc nenaděláme, zbytek se ale ovlivnit dá (a také se to děje a více, než dříve). 

Pokud dáme stranou kosmetiku a chirurgické zákroky, máme ještě několik dalších pomocníků. Často je to ve stravě, ale zejména doplňcích stravy. Řada odborníků se shoduje na tom, že ohromné svalové nárůsty slavných osobností v žádném případě nemohou mít na svědomí jen činky a jogurty.

Osobnosti (nejen herci, ale i podnikatelé, politici nebo celebrity) mají své svaly vykoupené spoustou přírodních, ale často zejména chemickými přípravky – od hormonů, přes anabolika až po steroidy. A to nejen pro svaly, ale i výkony mentální, nebo tělesnou výdrž.

Pokud po tom jdete, zjistíte, jaké jsou nežádoucí vedlejší účinky a rizika říkáte si, zda to za to stojí. Například anabolické steroidy mohou u mužů nebezpečně poškodit játra, ledviny, způsobit zmenšení varlat, impotenci, mají vliv na zvýšený výskyt zubního kazu, dlouhodobé podávání poškozují srdce, způsobují růst orgánů. 

Řada takových doplňků stravy se dá koupit na internetu, ale jejich recenze a hodnocení jsou falešné. Určitě s volbou mohou poradit odborníci, ale asi je nejlepší staré dobré cvičení, i když nám po něm tak neporostou svaly. Posilování má pro může i pro ženy ohromné množství prospěšných vedlejších účinků, ale o tom zase někdy příště.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy