Nejúspěšnější český porevoluční filmový režisér odložil hon za úspěchem a věčné soutěžení. Zapisuje si sny, věnuje se rodině i sám sobě a říká, že našel svoje vlastní světlo. Jak moc se mu ulevilo a jak nyní žije?
Na vesnici, obklopen včelami a přírodou čeká na nějaký kopanec, který ho třeba zase nadchne. Je očividně klidnější než dříve a užívá si to. K čemu po padesátce Honza dospěl a proč již na ničem nelpí?
„On se ten Honza furt za něčím honil a ve chvíli kdy to odložil, tak se mu hrozně ulevilo…“ popisuje mj. chvíli, kdy dosáhl kýženého zklidnění. Fakt, že jeho poslední snímek Betlémské světlo nepřivedl do kin dostatek diváků, mu dokonce pomohl se osvobodit od toho, že musí točit dál.
K dospění i za podpory jedné z Jungových teorií v rozhovoru připouští, že „Úkol pro člověka v našem věku je najít si vlastní světlo a svítit si sám, nebýt pořád jen nasvětlován okolím“.
Jako autor proslul Jan Svěrák doma i ve světě humornými i dojemnými příběhy, ale i pozorností k detailu. Již studentský Oscar definoval jeho neuvěřitelně úspěšnou kariéru.
„Úspěch vám ale nasazuje vodítko. To, co jsem dělal bylo věčné soutěžení a závod, a to mě přestalo bavit“ říká s klidem v hlase muž, který třeba jednou zase něco uplácá z hlíny nebo natočí film. Přijde-li to správné nadšení.
- Jak se staví k dozrávání a potlesku v životě?
- Kde můžeme brát palivo a jít dál a dál?
- Co je úspěch pro okolí a co pro něho?
- Co je pro něj opravdu důležité?
Poslechněte si rozhovor s držitelem Oscara, který přestal lpět na další tvorbě a vysvětluje, proč si začal zapisovat svoje sny. Vyprávěním o fascinujícím zážitku s velrybami či posledním vydechnutím vlastního psa připouští tentokrát posluchače hluboko do svého nitra.
Podcast najdete na vašich oblíbených podcastových platformách:
Autoři: Tomáš Poucha, David Seibert a Antonín Parma
Foto zdroj Magnoli