Začněte hned (a snadno)

Co můžeme v životě změnit hned a nebude to vůbec bolet? Co je tak snadné, že nás to může až překvapit? Ať už během dne nebo obecně v našem životě? Co k tomu říká věda?

Zvyšovat si pocit štěstí – výzkumy ukazují, že pocit štěstí můžeme výrazně ovlivnit malými, každodenními radostmi. Často stačí tak jednoduché věci, jako jsou vychutnávání slunečného dne, dobré jídlo nebo hřejivý objetí, abychom se cítili šťastní. V podstatě by se dalo říci, že je dobré vystoupit ze svých starostí, myšlenek a uvědomit si, co se děje kolem – často stačí na to jen myslet.

Poděkování - Vyjádřit vděčnost za malé gesto nebo laskavost může mít obrovský pozitivní dopad na druhého člověka, ale i na nás.

  • Rozhodně tak posilujeme vztahy - když někdo dostane poděkování za své činy, cítí se oceněný a respektovaný a to pomáhá pozitivní interakci a upevňuje vazby s ostatními.
  • Projevování uznání a díků může také pozitivně ovlivnit morálku a náladu jak u osoby, která děkuje, tak u té, které je dík adresován.
  • Dále tak podporujeme pozitivní chování – pokud někoho pochválíme poděkováním, je pravděpodobnější, že se podobně zachová i v budoucnosti.
  • Vytváříme kulturu vděčnosti - když lidé vidí, jak je poděkování ceněno a přijímáno pozitivně, mohou být sami více motivováni vyjadřovat vděčnost.
  • V neposlední řadě snižuje napětí – pochvala nebo poděkování za určitý konfliktní či obtížný moment může pomoci uvolnit atmosféru a zlepšit komunikaci.

Sdílení úsměvu – Další věc, kterou se sami můžeme až překvapivě posunout a zlepšit si náladu a to samozřejmě i lidem kolem vás.

  • Úsměv funguje jako neformální způsob projevu pozitivního postoje, přátelství a sympatie k ostatním. Když někdo na vás upřímně usměje, cítíte se vítaní a cenění, což vytváří pocit sociálního spojení.
  • Úsměv se může stát kontagiózním. Když vidíme někoho usmívajícího se na nás nebo na ostatní, často se sami začneme usmívat, aniž bychom si to uvědomovali. Toto spontánní reagování může zvýšit naši vlastní náladu.
  • Úsměv vyvolává uvolňování hormonů štěstí, jako jsou endorfiny. Tyto chemikálie v mozku mají antistresové a antidepresivní účinky, což může zlepšit naši náladu a snížit pocit úzkosti.
  • Když se usmějeme na někoho a vidíme, že si toho všimnou a oplatí nám úsměvem, zažijeme pocit potěšení a odměny. Tento druh pozitivní zpětné vazby zvyšuje naše sebevědomí a pocit spokojenosti.
  • Úsměv může pomoci i přehodnotit situaci. Pokud jsme ve stresu nebo v nepříjemném okamžiku, úsměv může pomoci zmírnit napětí a umožnit nám se na situaci podívat s lehčím a pozitivnějším pohledem.

Vytvoření nového zvyku - Vytváření nových, pozitivních zvyků může být jednoduché, pokud se zaměříte na malé, postupné kroky.

  • Existuje známý mýtus, že opakování činnosti po dobu 21 dnů stačí k vytvoření zvyku. Avšak podle vědeckého výzkumu není tato teorie tak přesná. Skutečný počet dní potřebných k vytvoření zvyku se může lišit v závislosti na osobních preferencích, charakteru, obtížnosti činnosti a dalších faktorech.
  • Důležitým aspektem je pravidelnost opakování a vytváření konzistentních návyků. Čím častěji budete provádět určitou činnost, tím pravděpodobněji se z ní stane zvyk.
  • Důležité je také stanovit si reálné a dosažitelné cíle, abyste nebyli zbytečně demotivováni, pokud se nový zvyk nestane "automatickým" po určitém počtu dní.

Procházka v přírodě - Procházka v parku nebo lese může být osvěžující a uklidňující, přičemž nevyžaduje žádnou speciální dovednost. Je to (až překvapivě) jednoduchá a (až překvapivě) přínosná aktivita z několika důvodů:

  • I když to nemusí být náročná forma cvičení, procházka představuje fyzickou aktivitu, která pomáhá udržovat tělo v pohybu. Pravidelné procházky přispívají k udržení dobrého zdraví, zlepšení kardiovaskulárního systému, snížení rizika obezity a zlepšení svalového tonusu.
  • Může výrazně zlepšit náladu a snížit stres - uvolňují se během ní endorfiny - hormony štěstí, které zvyšují pocit radosti a uvolnění. Tato jednoduchá forma pohybu může být účinná při zmírnění úzkosti a depresivních stavů.
  • Podporuje kreativitu a uklidňuje mysl - umožňuje jí odpočinout si a zklidnit se. Tento klidný prostor může podpořit kreativitu a napomoci lepšímu soustředění.
  • Může být i příležitostí ke společnému trávení času s rodinou, přáteli nebo kolegy. Během procházky můžete sdílet zážitky, povídat si a posilovat vztahy.
  • Nevyžaduje žádné speciální vybavení. Můžete objevovat nová místa, scenérie, stavby nebo historická místa. Vlastně se vracíme na začátek k pocitu štěstí.

Tak, co z toho hned zkusíte? 

Autor: Helene Známá

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy