Tucet důvodů, proč zajet do Lince

Třetí největší město Rakouska je jedním z nejvýznamnějších kulturních a průmyslových center v zemi a přitom se na něj často zapomíná.

Linz má bohatou historii a důležitou rolí ve středoevropské kultuře sahající až do římské doby. V průběhu středověku byl významným obchodním centrem a postupně se stal sídlem arcibiskupa. Později se stalo průmyslovým městem s významnou rolí v oblasti hutnictví a strojírenství.

Koná se tu řada kulturních akcí a uměleckých festivalů. Nejvýznamnějším z nich je Linzer Klangwolke, který se koná každoročně na konci léta. Město také hostí Mezinárodní festival digitálního umění a NextComic Festival. Linz je také domovem Ars Electronica Center, které se specializuje na digitální umění, vědu a technologii.

Je centrem průmyslu, zejména metalurgie a strojírenství, ale i významným akademickým centrem – je tu několik významných univerzit a samozřejmě, celou řadu historických i moderních budov a památek.

Co byste měli vidět?

1. Postlingberg: Nachází se na kopci nad městem a je oblíbeným výletním místem. Vrchol je dosažitelný lanovkou nebo pěšky. Z Postlingbergu je krásný výhled na město a řeku Dunaj.

2. Ars Electronica Center: Interaktivní muzeum zaměřené na digitální umění, vědu a technologii. Nabízí zajímavé expozice, interaktivní instalace a prezentace moderních technologií.

3. Linzer Hauptplatz: Hlavní náměstí v Linzi je centrem města a obklopené historickými budovami. Zde se nachází i Trojiční sloup, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

4. Mariendom (Katedrála Panny Marie): Novogotický kostel postavený ve 19. století, který je jedním z největších chrámů v Rakousku. Vnější fasáda a vnitřní výzdoba jsou působivé.

5. Pöstlingbergbahn: Malebná tramvajová trať, která vede z města na kopcovitý Postlingberg. Tramvaj je zachována v retro stylu a cestou nabízí nádherný výhled na město a okolní krajinu.