Dneska budu na zabití
Jsou dny, kdy se cítíme vypotřebovaní a nemáme energii na to být pozitivní. Prostě se nám nechce nic a už vůbec ne být plní úsměvů, nebo se, nedej bože, nějak přemlouvat.
Proč se nám to děje?
Pocity otrávenosti a zmaru mohou být dočasné a způsobené různými faktory. Jednak to může být stres, který může způsobit emoční výkyvy a negativně ovlivnit naši náladu. Samozřejmě to může způsobovat naše tělo - nedostatek nebo nekvalitní spánek, různé psychické nebo tělesné zdravotní problémy. Něco se nám může přihodit, co nás rozhodí a otráví.
Často to může ale být i nedostatek radosti a smyslu – tedy, pokud se dlouhodobě nedostáváme do kontaktu s věcmi, které nás baví a naplňují a ruku v ruce s tím jde monotonní nebo nudná rutina, pocit, že se nic nemění a že všechno je stejné.
V podstatě ale nikdy se něco takového neobjeví samo od sebe a jedna, nebo i více věcí nám prostě nesedí a tělo nám to dá vědět sníženou energií i „blbou náladou“. Občasné pocity protivnosti a otrávení jsou běžné, ale pokud trvají dlouhodobě a závažně narušují váš život, je důležité se snažit o změnu.
Aby se nám to nestávalo
Pokud si na nepříjemné pocity vyhoření a prázdnoty budeme dávat dlouhodobě pozor, můžeme se takovým situacím vyhýbat. Patří sem několik tipů, které jsou spíše o životním stylu.
- Hledání podpory: Mluvte s přáteli, rodinou nebo profesionálem o svých pocitech. Mít někoho, kdo vás poslouchá a podporuje, může být velmi užitečné. Jedním z nejlepších kroků je získat jinou perspektivu od někoho z našeho okolí.
- Zdravý životní styl: Pokud budeme mít silný stroj/tělo vydržíme mnohem více! Je však třeba dodržovat základní „hygienu“. Dodržujte pravidelný spánek, zdravou stravu a pravidelnou fyzickou aktivitu. Bez toho se prostě nehneme a i když se to píše a říká stále dokola, nedá se nice dělat, prostě je to základ.
- Změna rutiny: Jiná věc, která se dá zkoušet třeba jen někdy, je přidat do svého života nové aktivity, zájmy nebo cíle. Prostě více barevnosti a pocitu, že to nestojí za ty chmury. Změna oblečení, aktivit, jídla, postupů nebo prostředí může pomoci obnovit váš zájem a motivaci.
- Odpouštění si: Jak už jsme psali, stává se to. Je to celkem normální a není proto třeba propadat výčitkám a samoobviňování. Každý má období, kdy se cítí méně motivovaný. Tak co?
- Vyhledání profesionální pomoci: Pokud temné pocity přetrvávající a máte pocit, že už je toho nějak moc a není to dobré, nic nezkazíte, pokud vyhledáte pomoc od psychoterapeuta nebo psychiatra. Minimálně vás navede na změnu rutiny, získáte odstup, podporu.
Ale co rychlá pomoc?
Samozřejmě existují i nějaké rychle kroky a opatření, kterými si můžeme pomoci, nebo minimálně se posunout k lepším zítřkům.
1. Uvědomit si své emoce: Zdá se mi, že skoro u všech problémů se potkáme s tím, že je třeba si věci uvědomit, popsat. Zkrátka přiznat si, že něco nemusí být v pořádku a jasně pojmenovat, jak to vlastně vypadá, co se nám děje. Přitom nemusí být vůbec špatné si přiznat negativní pohled na svět, že nás něco štve. Je to důležité hlavně proto, abychom mohli akceptovat své pocity, i když nejsou pozitivní a to může pomoci pochopit, co nás tíží.
2. Malé kroky: To je další oblast, která platí u jakéhokoliv problému. Prostě začít něco posouvat a měnit. Místo velkých úkolů si stanovte malé cíle a postupně je plňte. To může pomoci zvýšit vaši motivaci. Uvidíme posun, změnu a i když je malá, pohneme se dále mnohem snáze.
3. Odměňte se: Buďte na sebe hodní – kdo jiný, než vy? Po splnění úkolu si dopřejte odměnu, třeba oblíbené jídlo, relaxační chvílí, skladbu, film. Cokoliv, co vám dělá radost a jste si u toho vědomí, že je to odměna.
4. Hovořte s někým: To už jsme sice zmínili, ale je na místě to připomenout. Mluvit s přítelem, rodinným příslušníkem nebo terapeutem může pomoci sdílet vaše pocity a získat podporu, nebo prostě jen vidět věci z trochu jiného úhlu.
5. Udělejte si čas pro sebe: Zkuste si udělat alespoň krátkou přestávku, abyste se na chvíli uvolnili. Ono se to nezblázní a může z vás to naštváni trochu opadnout.
6. Dejte si pauzu od stresu: Pokuste se relaxovat, provádět dechové cvičení, abyste snížili stresovou úroveň. Třeba vám pomůže oblíbená skladba, film, nebo knížka.
7. Hlavně se nezblázníme: Je dobré si opět připomenout, že každý má dny, kdy se cítí špatně, a to je normální. Někdy musíme být dole, abychom si užili i to nahoře… Nepřehánějte to se snahou být vždy pozitivní.
Autor: Tomáš Poucha
Foto zdroj: Pexels.com