Jak na rýmu?

Nemluvíme o smrtelné nemoci na 8 písmen, která postihuje muže – rýmičce, ale otravném oslabení imunity. Co na rýmu vlastně platí?

Říká se, že když máme rýmu, tak nám pláče tělo. Takže bychom to neměli brát na lehkou váhu a měli bychom se o tělo trochu starat… Nechat ho odpočinout, dát mu najíst, napít a udělat mu dobře.

Rýma prý trvá týden, ale pokud ji budete léčit, může být pryč za 7 dní. Možná to není tak úplně pravda, protože existuje celá řada doporučení, která nám mohou pomoci. Tady je řada tipů, abychom se rychle zbavili rýmy:

 1. Smrkat, smrkat a smrkat - Musíme důkladně čistit nos a dostat bakterie a viry z těla ven.
 2. A také kapat – kapky nám pomohou uvolnit nos a uleví sliznici, abychom ji vyčistili.
 3. Hodně pít – dostatek tekutin pomáhá tělu v boji s infekcí, ale také ředí hlen. Pijte ideálně bylinkové čaje a vývary.
 4. Slaný roztok do nosu - Proplachování nosu vlažnou vodou se solí, není nic moc příjemného, ale rozhodně to funguje. Po aplikaci čistíme nos kapesníkem…
 5. Masáž oblasti nosu a spánků - Promačkejte, uvolněte, ideálně s nějakými éterickými masážními oleji, jejichž aktivní látky, můžete inhalovat.
 6. Parní lázeň a inhalace - Lázeň můžete obohatit o bylinky – třeba máta, tea tree nebo levandule.
 7. Odpočinek podporuje zotavení celého těla. Pokud je to možné, zůstaňte doma a odpočívejte.
 8. Vyhýbejte se alkoholu a kouření – může to ještě více oslabit imunitní systém a zhoršit příznaky.
 9. Ovoce, zelenina, zejména potom med, zázvor a česnek mají antivirové a antibakteriální vlastnosti a mohou pomoci zmírnit některé příznaky.
 10. Doplnit vitamíny C, D a skupiny B a určitě také zinek nebo hořčík.

Co doporučovaly babičky?

 • Cibulový „nálev“ – Nakrájejte cibuli, zalijte ji medem a nechte odležet v chladu a temnu. Jakmile cibule pustí šťávu – užívejte po lžičkách.
 • Silný vývar funguje na všechno – potřebujeme živiny, takže maso, zeleninu a pořádně vyvařit.
 • Horká koupel, kde si pořádně prohřejete celé tělo. Rozhodně je dobré tam přihodit něco voňavého – bylinky, olej, cokoliv. Potom odpočívat v teple. Zajímavé je, že podobný efekt má ponořit si nohy a ruce (až po lokty) do horké vody.
 • Pálivé jídlo – je otázka, jestli to doporučovaly prababičky, ale babičky dnes už mohly ;). Během rýmy si chilli nebo ostré koření přidávejte všude, kam to půjde. Silice obsažené v těchto kořeních rozproudí krev, čímž uvolní nos.
 • Pořádně se vyspěte – jak jsme psali – jedná se o unavené tělo, tak mu musíme dát odpočinout a spánek je nejlepší.

Autor: Helene Známá

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy