Proč je dobré se saunovat?

První sauny se objevily před tisíci lety. Je jasné, že bude existovat ohromné množství í postupů a zaručených rad, ale pokusili jsme se je trochu uspořádat…

Sauny mají opravdu dlouhou historii, přičemž se objevily ve různých kulturách po celém světě, nejen ve skandinávských zemích. Nebude proto velkým překvapením, že existuje celá řada nejrůznějších typů saun, včetně suchých saun (finská sauna), parní sauny, kouřové, nebo infračervené. A samozřejmě také samotné saunování má v různých kulturách různé tradice a rituály od různých spirituálních, osobních až po naprosté napojení na běžný životní stylu a silné kulturní vazby, jako třeba ve Finsku.

Rozdílné jsou i „technické návaznosti“. Hodně se liší teplota (finské sauna se obvykle pohybuje mezi 70-100 °C, zatímco teplota v parní sauně je nižší a je doprovázená vyšší vlhkostí). Někdy se třeba používají lopaty, které se namočí do vody a pak se jimi míchá vzduch v sauně. A existuje řada jiných rituálů pro zvýšení vlhkosti a intenzity tepla.

Co tedy sauna dává/bere?

 1. Zlepšení krevního oběhu: Vysoká teplota v sauně může způsobit rozšíření cév (vasodilatace), což zlepšuje průtok krve. To přispívá k lepšímu krevnímu zásobení svalů a kůže.
 2. Relaxace svalů: Při saunování se svaly mohou uvolnit, což pomáhá snižovat napětí a zlepšovat pohyblivost kloubů. Toto uvolnění přináší dočasnou úlevu od svalového napětí a bolesti.
 3. Zlepšení spánku: Saunování před spaním může podporovat relaxaci a přispívat k lepšímu spánku. Zvýšení tělesné teploty během saunování může být spojeno se snížením stresu a usnadněním přechodu do stavu klidu před spaním.
 4. Podpora detoxikace: Přestože saunování není hlavním mechanismem detoxikace těla, pocení může přispět k odstraňování některých odpadních látek. Při tomto procesu však není zahrnut hlavní detoxikační mechanismus, kterým jsou játra a ledviny.
 5. Zlepšení nálady a snížení stresu: Pobyt v sauně může stimulovat uvolňování endorfinů, tzv. "štěstí hormonů". To může vést k lepší náladě a snížení stresu.
 6. Oteplení svalů před cvičením: Krátký pobyt v sauně před fyzickým cvičením může pomoci zahřát svaly a klouby, což může snížit riziko zranění.
 7. Ochlazení těla: Po vystavení vysokým teplotám v sauně je ochlazení těla pomocí sprchy nebo skoku do studené vody nejen osvěžující, ale také může podporovat cirkulaci krve.
 8. Sociální interakce: Saunování může být společenským zážitkem, kdy se lidé setkávají, relaxují a komunikují v příjemném prostředí.

Co je nesmysl?

 1. Ztráta váhy: Někteří lidé věří, že pravidelné saunování vede k trvalé ztrátě váhy. Ve skutečnosti však ztráta váhy spojená s saunováním je primárně způsobena ztrátou tekutin a případným krátkodobým zvýšením tepové frekvence. Po obnovení hydratace se hmotnost obvykle vrátí.
 2. Detoxikace: Někteří lidé tvrdí, že saunování pomáhá tělu odstraňovat toxiny. Ve skutečnosti jsou hlavními orgány odpovědnými za detoxikaci játra a ledviny. Saunování může podporovat pocení, což je přirozený proces eliminace odpadních látek, ale tato eliminace není hlavním způsobem detoxikace těla.
 3. Otevírání pórů: Oblíbený mýtus spočívá v představě, že vysoká teplota v sauně otevírá póry v kůži. Ve skutečnosti však póry jsou otevřené nebo uzavřené podle mnoha faktorů, včetně genetiky, a vliv saunování na póry je minimální.
 4. Zlepšení kondice: Někteří mohou očekávat, že saunování může být náhradou za cvičení nebo zlepšení kardiovaskulární kondice. I když může mít krátkodobé pozitivní účinky na krevní oběh, saunování nemůže nahradit systematickou fyzickou aktivitu.
 5. Zlepšení imunity: Existuje názor, že pravidelné saunování posiluje imunitní systém. I když krátkodobé zvýšení teploty těla může mít určité benefity, není to náhrada za zdravý životní styl a vyváženou stravu.
 6. Nebezpečí pro srdce: Někteří lidé mohou mít obavy, že vysoké teploty v sauně jsou nebezpečné pro srdce. Ve většině případů je saunování pro zdravé jedince bezpečné. Nicméně osoby s srdečními problémy by měly konzultovat s lékařem před začátkem pravidelného saunování.

Chcete umět správně saunařsky mluvit? Slovník saunování najdete ZDE

Autor: Helene Známá

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy