Ratatouille a různí příbuzní, kam dáte vše, čeho máte v lednici moc....

Kdo by neznal tento chutný, ale také (překvapivě) flexibilní pokrm - hlavní chod nebo příloha. jaké jsou tipy a také příbuzní z celého světa?

Zelenina je neuvěřitelně univerzální surovina, která dokáže transformovat každé jídlo na zážitek plný chuti a barev. Od lehkých salátů přes syté dušené pokrmy až po pikantní omáčky – možnosti, jak zeleninu zužitkovat, jsou prakticky nekonečné. V tomto článku se zaměříme na jeden z nejikoničtějších zeleninových pokrmů světa – ratatouille. Tento tradiční francouzský pokrm, pocházející z Provence, je slavný svou jednoduchostí, přesto dokáže nabídnout komplexní chuťový profil, který ohromí i ty nejnáročnější gurmány.

Začneme klasikou – ratatouille.

Tento pokrm je dokonalou ukázkou toho, jak mohou jednoduché ingredience ve správné kombinaci vytvořit něco opravdu výjimečného. Hlavními hrdiny jsou zde lilek, cuketa, paprika, rajčata, cibule a česnek, které se pomalu duši s olivovým olejem a bylinkami, jako je tymián, rozmarýn a bazalka. Výsledkem je bohatá, aromatizovaná směs, která může sloužit jako hlavní chod, příloha, nebo dokonce jako náplň do sendvičů či základ pro těstoviny.

Inspirace pro další pokrmy

Následně se ponoříme do světa kulinářské inspirace, prozkoumáme alternativy k ratatouille z různých koutů světa, jako je italská ciambotta, severoafrická šakšuka, nebo exotická indická pav bhaji. Ukážeme vám, jak můžete tyto recepty adaptovat a přizpůsobit vašim chutím, stejně jako Maria, Amira a Luca, kteří svými unikátními přístupy přetvořili tradiční recepty na osobité kulinářské zážitky.

1. Caponata (Sicílie)

Caponata je sicilská specialita, která sdílí mnoho ingrediencí s ratatouille, včetně lilku a rajčat, ale přidává k tomu olivy, kapary a octovou kyselinu pro jedinečně sladkokyselý profil. Tento pokrm lze podávat teplý nebo studený a je stejně flexibilní jako ratatouille.

2. Šakšuka (Severní Afrika)

Šakšuka je pokrm, který se základními ingrediencemi jako jsou rajčata, papriky a cibule, blíží k ratatouille, ale nabízí zcela odlišný zážitek díky přidání koření a vejce, která se vaří přímo v rajčatové směsi. Tento pokrm je ideální pro brunch a může být přizpůsoben podle osobních preferencí.

3. Ciambotta (Itálie)

Ciambotta je italská zeleninová směs podobná ratatouille, která může obsahovat lilek, cukety, papriky a brambory. Italské bylinky a olivový olej dodávají tomuto pokrmu charakteristickou chuť. Ciambotta je výborná teplá i studená a může sloužit jako samostatný chod nebo jako příloha.

4. Gyuveč (Balkán)

Gyuveč je pokrm z balkánské kuchyně, který se připravuje z různé zeleniny, podobně jako ratatouille, ale často obsahuje i maso. Ingredience se pomalu duši v hliněném hrnci, což z nich činí šťavnatou a bohatou směs. Tento pokrm je příkladem toho, jak lze koncept ratatouille přizpůsobit místním surovinám a preferencím.

5. Pav bhaji (Indie)

Pav bhaji je oblíbený indický pokrm, který se skládá z bohaté směsi dušené zeleniny (včetně brambor, zelených hrášků, rajčat a paprik) kořeněné směsí indických koření. Podává se s máslovými pavs (malými chleby). Tato varianta představuje úplně jiný přístup k zeleninovému pokrmu, ale sdílí s ratatouille flexibilitu a zaměření na zeleninu.

Inspirace z reálného života

Caponata: Maria, šéfkuchařka z Palerma, tvrdí, že tajemství dokonalé caponaty je v pomalém vaření a v kvalitě octa, který používá. Její recept se stal hitem na rodinných večeřích a oslavách.

Šakšuka: Amira z Tunisu obohatila tradiční šakšuku o kousky uzeného masa, což přineslo nový rozměr této oblíbené snídani. Její variace je mezi přáteli a rodinou velmi oblíbená.

Ciambotta: Luca, domácí kuchař z Neapole, zdokonalil svou ciambottu tím, že přidal do směsi čerstvé bazalky a rozmarýnu z vlastní zahrady. Tento jednoduchý krok zvýšil chuťový profil tohoto tradičního jídla.

S čím kombinovat?

Ratatouille (a všichni příbuzní) je vskutku univerzální pokrm, který lze kombinovat s řadou dalších ingrediencí, ať už hledáte klasické doplňky nebo toužíte po něčem novém a překvapivém. 

1. Klasické kombinace

Maso:

 • Grilované kuře: Lehce ochucené a grilované kuřecí prsíčka jsou skvělým doplňkem k ratatouille, jejichž jemná chuť skvěle kontrastuje s bohatostí zeleninové směsi.
 • Pečené jehněčí: Jehněčí s rozmarýnem a česnekem je klasikou Středomoří a skvěle se hodí k aromatickému ratatouille.
 • Hovězí steak: Vysoce kvalitní hovězí steak, jemně osolený a pepřený, nabízí bohatou chuť, která výborně doplňuje ratatouille.

Vegetariánské a veganské kombinace:

 • Quinoa nebo bulgur: Tyto obiloviny jsou lehké, ale zároveň syté a skvěle se hodí jako doplněk k ratatouille, přidávají pokrmu texturu a výživu.
 • Pečená polenta: Krémová polenta je další skvělou volbou, která může ratatouille doplnit o jemnou texturu a mírně sladkou chuť.
 • Tofu nebo tempeh: Marinované a pečené tofu nebo tempeh mohou přidat pokrmu bílkoviny a zároveň se dobře mísit s chutěmi ratatouille.

2. Překvapivé a nové kombinace

Mořské plody:

 • Krevety ve stylu Provence: Pikantní krevety, připravené s česnekem, citronem a bylinkami, mohou ratatouille posunout na novou úroveň, přidávají mu jemnou mořskou chuť.
 • Mušle: Mušle vařené ve víně a bylinkách, podávané s ratatouille, mohou vytvořit luxusní a nevšední kombinaci.

Exotické a etnické kombinace:

 • Chorizo: Pikantní španělská klobása může ratatouille obohatit o kouřovou chuť a pikantní křupavost.
 • Halloumi: Grilovaný halloumi sýr, se svou jedinečnou texturou a slaností, je překvapivým, ale výborným doplňkem k ratatouille.
 • Falafel: Křupavé kuličky falafelu přidají pokrmu blízkovýchodní nádech a skvěle se hodí k vegetariánské verzi ratatouille.

3. Nové textury:

 • Křupavé čočkové čipsy: Poskytují zajímavý kontrast k měkké textuře ratatouille a přidávají další rozměr k pokrmu.
 • Avokádový krém: Jeho jemná, máslová textura a chladivý efekt mohou ratatouille doplnit o novou chuťovou dimenzi.

Každá z těchto kombinací vám umožní experimentovat s různými chutěmi a texturami, ať už se držíte klasických receptů, nebo se vydáváte na cesty kulinářského objevování. Ratatouille je skvělým výchozím bodem pro kreativní vaření, a jeho flexibilita znamená, že můžete snadno přizpůsobit pokrm vašim chutím a potřebám. Experimentujte s různými kombinacemi a najděte své oblíbené spojení, které vás bude inspirovat v kuchyni.

 

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy