Stačí se jít občas projít?

Jak moc byste měli chodit, abyste zlepšili své zdraví? Odpověď se vám možná nebude úplně líbit.

Ujít 10 000 kroků denně je jedna z těch záhadně rozhodnutých dobrých věcí, které bychom měli všichni dělat, podobně jako vypít osm sklenic vody denně. Prý pochází z japonské marketingové kampaně z 60. let minulého století.
Počet kroků potřebných pro naplnění pozitivních efektů byl menší, ale od té doby bylo na toto téma provedeno poměrně dost výzkumů, které zjistily, že chůze 10 000 kroků denně je pro zdraví skvělá.
Podle odborných studií z října 2022 publikované v časopise Nature Medicine, která zjišťovala, kolik pohybu lidé pomocí fitness trackerů Fitbit skutečně udělali během průměrných čtyř let.
Studie hledala souvislosti mezi počtem kroků a nemocemi. Zkoumali všechna lidská onemocnění, která se objevila v nezkreslené analýze a zaměřila se na šest silných oblastí: obezitu, hypertenzi, cukrovku, reflux jícnu, spánkovou apnoe a depresi.
Ukázalo se, že největší ochranu před většinou nemocí mají ti, kteří denně ujdou téměř 10 000 kroků. Výzkum například zjistil, že zvýšení počtu kroků z 6 000 na 10 000 snižuje výskyt cukrovky o 56 %.
Proč je chůze - nebo vlastně jakákoli forma pohybu - pro nás tak dobrá? Podle kardiologů je to hned několik důvodů. Za prvé, stejné endorfiny, díky kterým se po cvičení cítíte skvěle, také otevírají cévy a pomáhají vytvářet nové cévy.
Pravidelné cvičení snižuje krevní tlak o pět až osm bodů, což je často to, co dokáže většina léků na krevní tlak.
Cvičení také zlepšuje schopnost kosterních svalů získávat kyslík z krve a pomáhá zlepšovat funkci plic, což zase pomáhá srdci. 
Být gaučovým povalečem vám neprospívá. Obujte si tedy pohodlné boty a jděte se projít. 

Autor: David Seibert

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy