Domácí práce a zdraví, dvě mouchy jednou ranou

Nemusíme chodit do posilovny, abychom splnili svou denní „porci“ cvičení – nová studie naznačuje, že domácí práce mohou být zdraví prospěšné a to zejména pro starší lidi.

Studie zveřejněná v odborném časopise BMJ Open se dotazovala a testovala 489 lidí ve věku od 21 do 90 let. Vědci sledovali u účastníků frekvenci a intenzitu domácích prací a dalších pravidelných cvičení. Domácí práce hodnotili podle náročnosti, přičemž úkoly s nižší spotřebou energie, jako je mytí, úklid a vaření, byly považovány za lehkou aktivitu a úkoly jako mytí oken a podlah, výměna povlečení a malování je považováno za těžší činnost.

Z účastníků průzkumu ve věku mezi 21 a 64 lety pouze třetina (36 %) splnila doporučený denní dávku cvičení. Starším účastníkům se dařilo o něco lépe, přičemž cíl splnilo 48 % účastníků ve věku 65–90 let.

Ale v obou skupinách téměř dvě třetiny účastníků splnily cíl cvičení pouze prostřednictvím domácích prací – 61 % mladších lidí a 66 % starších účastníků.

Ve starší věkové skupině bylo více domácích prací spojeno s vyšší fyzickou a duševní náročností – nezávisle na tom, kolik jiného cvičení dělali.

  • Jaké domácí práce jsou pro vás energeticky nejnáročnější? 
  • Jaké práce můžete spojit i s jinými aktivitami, které mohou být příjemné?
  • Zvládnete u domácích prací třeba telefonovat, koukat na televizi, poslouchat podcasty nebo audio-knihy?

Autor: Tomáš Poucha

Články s podobnými tématy